8 wskazówek, jak zachować zęby w czystości

8 wskazówek, jak zachować zęby w czystości

Każdy kocha uczucie świeżości, jakie odczuwa po udaniu się do dentysty na czyszczenie zębów. Ale jak utrzymujesz to uczucie pomiędzy czyszczeniami? Jeśli chodzi o opiekę dentystyczną, o wiele łatwiej jest utrzymać zdrowe usta, niż polegać na dentyście, który poprawi za Ciebie niewłaściwą higienę jamy ustnej. Utrzymanie tego uczucia po wyjściu z dentysty nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w utrzymaniu czystości zębów między wizytami u dentysty.

Unikaj napojów gazowanych
Jeśli regularnie pijesz napoje gazowane, Twój nawyk prawdopodobnie sieją spustoszenie w zębach. Wykazano, że składniki, które sprawiają, że soda gazowana – kwas fosforowy i kwas cytrynowy – zjadają szkliwo, przez co jesteś bardziej podatny na próchnicę. Okazjonalny napój gazowany cię nie skrzywdzi, ale najlepiej jest trzymać się wody. Jeśli potrzebujesz dodatkowego smaku, spróbuj dodać do niego trochę owoców lub liści mięty.

Ogranicz cukier
Oprócz ograniczenia spożycia napojów gazowanych, zmniejszenie spożycia cukru pomoże również zachować czyste i zdrowe zęby między regularnymi wizytami czyszczenia zębów. Cukier sprzyja rozwojowi bakterii i kwasowości w ustach, powodując tworzenie się płytki nazębnej. Płytka nazębna atakuje szkliwo i dziąsła, potencjalnie prowadząc do próchnicy. Nie musisz całkowicie kopać cukru do granic możliwości, ale ograniczenie jego ilości – oraz szczotkowanie i nitkowanie zębów po słodkim przysmaku – korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia jamy ustnej.

Rzucić palenie
Palenie szkodzi Twoim zębom. Bez względu na to, jak czyste staną się podczas wizyty u dentysty, dalsze palenie między wizytami cofnie całą pracę, która miała miejsce podczas ostatniej wizyty. Nikotyna i smoła znajdujące się w papierosach zjadają Twoje dziąsła. Palenie zwiększa również produkcję bakterii i płytkę nazębną w jamie ustnej, przez co jesteś bardziej podatny na choroby dziąseł i próchnicę. Jeśli jesteś palaczem, możesz również być bardziej narażony na utratę zębów i raka jamy ustnej.

Użyj właściwej techniki
Nie ma znaczenia, jak często myjesz zęby, jeśli nie robisz tego prawidłowo. Następnym razem, gdy będziesz szczotkować zęby, zatrzymaj się i obserwuj swoją technikę. Czy trzymasz szczoteczkę pod kątem 45 stopni? Czy wykonujesz krótkie, okrężne ruchy z główką szczoteczki skierowaną w stronę linii dziąseł? Czy myjesz każdy ząb od 10 do 15 razy? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmiała “przecząco”, pora nieco poprawić technikę szczotkowania zębów. Te techniki okazały się najskuteczniejsze, jeśli chodzi o czyszczenie zębów. Możesz również porozmawiać ze swoim dentystą lub higienistką dentystyczną o prawidłowym szczotkowaniu i technice czyszczenia nicią dentystyczną, gdy następnym razem będziesz w gabinecie.

Nić dentystyczna:
Nici dentystyczne pomagają dostać się do miejsc, do których nie można dotrzeć szczoteczką, co prowadzi do zdrowszych zębów i dziąseł. Jednak podobnie jak szczotkowanie, nitkowanie nie będzie tak skuteczne, jeśli nie będziesz robić tego prawidłowo. Niewłaściwe nitkowanie może nawet doprowadzić do uszkodzenia dziąseł, jeśli nie będziesz ostrożny.

Nie przesadzaj
Intensywne szczotkowanie zębów może być kuszące, aby upewnić się, że są czyste. Jednak zbyt intensywny ruch podczas szczotkowania może spowodować, że zęby będą bardziej porowate i wrażliwe. Zbyt energiczne szczotkowanie może również prowadzić do recesji dziąseł, która jest nieodwracalna. Bądź delikatny, w przeciwnym razie regularne szczotkowanie zacznie utrudniać ogólny stan zdrowia jamy ustnej.

Żuj gumę
Chociaż idealnie jest myć zęby po każdym posiłku, czasami łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Trzymanie w pobliżu paczki gumy bez cukru może odświeżyć oddech i pomóc pozbyć się resztek jedzenia między szczotkami. Guma do żucia zwiększa produkcję śliny. Naturalne właściwości antybakteryjne śliny zapobiegają odżywianiu się bakterii z resztek jedzenia w jamie ustnej, co może prowadzić do odkładania się płytki nazębnej i próchnicy zębów.

Czyść zęby podczas jedzenia
Wiesz już, że cukier i napoje gazowane mogą negatywnie wpływać na zdrowie zębów, ale czy wiesz, że istnieją produkty, które mogą je poprawić? Regularne spożywanie “detergentów” – twardych i chrupkich potraw, takich jak surowa marchew, jabłka, seler – może pomóc w ograniczeniu płytki nazębnej. Oczywiście nie zastępują one szczotkowania, ale jeśli nie możesz umyć zębów, gdy skończysz jeść, zakończenie posiłku jednym z tych produktów pomoże utrzymać zdrowie jamy ustnej w ryzach.

Dodaj komentarz