Badacze zauważają, że niektóre wcześniej obserwowane ptaki stały się trudne do znalezienia.

Badacze zauważają, że niektóre wcześniej obserwowane ptaki stały się trudne do znalezienia.

Niewiele miejsc na Ziemi jest tak bogatych w bioróżnorodność i tak odsuniętych od wpływu człowieka, jak największy na świecie las deszczowy — Amazonia. Naukowcy z Louisiana State University od dziesięcioleci prowadzą badania w tym dziewiczym lesie deszczowym. Jednak zaczęli zauważać, że niektóre zwierzęta, zwłaszcza ptaki żerujące na dnie lasu i w jego pobliżu, stały się bardzo trudne do znalezienia.

” Uważamy, że zachodzi erozja bioróżnorodności, utrata części bogactwa w miejscu, w którym mamy nadzieję, że można ją zachować ” – powiedział ekolog LSU Philip Stouffer, główny autor nowego badania w Ecology Letters .

Stouffer od dawna prowadzi badania terenowe w głębi Amazonii, na północ od Manaus w Brazylii. Przy wsparciu amerykańskiej National Science Foundation kontynuował nadzór nad monitorowaniem ptaków do 2016 r. Około 2008 r. Wraz ze współpracownikami zauważył, że rzadko można było znaleźć niektóre gatunki ptaków, które obserwowali w poprzednich latach.

Ogólnie rzecz biorąc, ptaki, które doświadczyły najbardziej dramatycznych spadków, żyją na dnie lasu lub w jego pobliżu, gdzie żerują na stawonogach. Istnieje jednak pewna różnica między zwycięzcami i przegranymi gatunków.

Na przykład skrzydlaty mrówkojad, Myrmornis torquata, jest jednym z gatunków, które spadły od lat 80. Jest również jednym z gatunków, które żerują na owadach w runie leśnej, przeszukując liście i inne szczątki. Spada także muzyk strzyżyk, Cyphorinus arada, rzadko widywany ptak z jednym z ikonicznych głosów Amazonii.

I odwrotnie, mrówkojad o białych piórach, Pithys albifrons, nie zmniejszył się i pozostaje pospolity. Jego strategia żerowania może być kluczem do jego odporności. Podąża za rojami grasujących mrówek, które ubijają inne owady ukryte w poszyciu lasu. Mrówkojad jeździ na dogodną pozycję przed rojem mrówek i poluje na uciekające owady. Antbird o białych piórach nie jest przywiązany do jednego miejsca w lesie deszczowym; Podróżuje i zjada różnorodne ofiary, które wynurzają się z chmar mrówek.

Naukowcy odkryli również, że rośnie liczebność zwierząt owocożernych, ptaków jedzących owoce. Sugeruje to, że wszystkożerne ptaki o bardziej elastycznej diecie mogą dostosowywać się do zmieniających się warunków środowiskowych.

„Niepokojące jest to, że gatunki zmierzają ku wyginięciu w rozległych obszarach lasów w głębi Amazonki” – mówi Doug Levey, dyrektor programowy w Wydziale Biologii Środowiskowej NSF. „Takie zmiany pozostałyby praktycznie niewidoczne bez badań trwających przez dziesięciolecia”.