Badanie EKG – jak się do niego przygotować?

Badanie EKG – jak się do niego przygotować?

Pacjenci zmagający się z chorobami układu sercowo-naczyniowego, w tym arytmią serca, zobowiązani są do cyklicznego wykonywania badań EKG. Osoby, które mają je już za sobą, wiedzą, że nie ma się czego obawiać. Zabieg jest bowiem szybki i bezbolesny. Jednak ci z nas, którzy pierwsze badanie mają dopiero przed sobą, mogą zastanawiać się, jak należy się do niego przygotować. Wątpliwości wiążą się także z zyskującymi popularność przenośnymi aparatami EKG https://arytmiaserca.pl/produkt/kardia-mobile-6l/. Czy dadzą nam one wynik tak dokładny, jak badanie wykonywane w przychodni? Sprawdźmy, na czym polega elektrokardiografia, co się z nią wiąże i czy warto zdecydować się na zakup przenośnego aparatu EKG. 

Badanie EKG – przebieg

Wykonanie elektrokardiografii umożliwiają elektrody, które, przyczepiane do klatki piersiowej i nadgarstków pacjenta, dokonują odczytu sygnałów z jego skóry. Składają się one na zapis EKG. Ten z kolei pozwoli lekarzowi ocenić, czy nasze serce funkcjonuje prawidłowo, czy też jego praca została zaburzona. Przed wykonaniem badania pacjent rozbiera się od pasa w górę. Pielęgniarka oczyszcza wówczas jego skórę w miejscach, w których ma ona zostać połączona z elektrodami. Badanie EKG potrwa około 10 minut. W wyjątkowych sytuacjach może się zdarzyć, że pacjent zostanie poddany 24-godzinnej rejestracji pracy serca. Lekarze nazywają ją badaniem EKG metodą Holtera.

Jak przygotować się do badania EKG?

Badanie EKG nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań. Nie powinniśmy jedynie wykonywać kilku czynności, które mogą zaburzyć zapis EKG. W związku z tym należy powstrzymać się od spożycia kofeiny i wysiłku fizycznego na godzinę przed wykonaniem badania. Natomiast w przeddzień wizyty należy zaniechać intensywnych ćwiczeń oraz zażywania alkoholu.

Czy badanie przenośnym aparatem EKG jest skuteczne?

Wielu pacjentów zastanawia się, czy mały, niepozorny przedmiot, jakim jest przenośny aparat EKG Kardia Mobile 6L, pozwoli im na wykonanie wartościowego badania. Okazuje się, że dzięki zastosowaniu najnowszej technologii urządzenie jest w stanie wykonać zapis EKG z sześciu odprowadzeń: I; II; III; aVL; aVR; aVF. Jeszcze do niedawna przenośne aparaty EKG działały jedynie w sposób jednokanałowy. Teraz, dzięki połączeniu z aplikacją mobilną w naszym telefonie, pozwalają nam wykonać 30-sekundowy zapis EKG w dowolnym momencie. Dla osób, które zauważają u siebie zaburzenia rytmu serca w sytuacjach nasilonego stresu i emocji, taki sprzęt jest idealnym rozwiązaniem. Podobnie jak w przypadku badania wykonywanego w przychodni, jego użycie będzie bezbolesne i nie wymaga specjalnych przygotowań. Dlatego warto skonsultować zakup Kardia Mobile 6L z lekarzem prowadzącym.