Bądź eko na co dzień – ekologiczne rozwiązania dla każdego

Bądź eko na co dzień – ekologiczne rozwiązania dla każdego

Problem zanieczyszczenia i degradacji środowiska to temat stale obecny w debacie publicznej jak i w codziennym życiu. Wiele osób uważa, że nie ma wpływu na globalną ekologię i w związku z tym nie podejmuje żadnych działań w celu ochrony naszej planety. Tymczasem możemy pomóc środowisku poprzez proste nawyki, które łatwo wprowadzimy do swojej codzienności.

Zamiast plastiku – papier

Plastik to najbardziej szkodliwy dla środowiska sztuczny materiał. Jego naturalny rozkład trwa od kilkuset do nawet tysiąca lat, co powoduje tworzenie się wieloletnich składowisk plastikowych odpadów w zbiornikach wodnych i lasach. Jednocześnie podczas rozkładu plastiku wydzielają się szkodliwe dla atmosfery, roślin i zwierząt substancje chemiczne – takie jak dioksyny, tlenki azotu, tlenki węgla oraz metale ciężkie. Czy możemy zapobiec zanieczyszczeniu natury tym surowcem? Jest to możliwe dzięki korzystaniu z produktów wykonanych z naturalnych składników i bardziej korzystnych dla środowiska. Przede wszystkim warto zrezygnować z używania jednorazowych akcesoriów do posiłków – takich jak plastikowe sztućce, talerzyki czy słomki. Te ostatnie są szczególnie szkodliwe dla zwierząt. Odpady trafiające do mórz są mimowolnie spożywane przez morskie ryby i ssaki, które mylą niewielkie słomki z naturalnymi pokarmami. W wyniku spożycia plastiku stworzenia ulegają uduszeniu lub zatruciu. Z tego względu warto przerzucić się na słomki papierowe. Papier rozkłada się bowiem znacznie szybciej niż sztuczne materiały – jego zanik trwa maksymalnie sześć miesięcy. Dlatego kupując wyposażenie na domowe przyjęcie, zdecydujmy się na akcesoria wykonane z ekologicznych materiałów. Słomki papierowe sprawdzą się idealnie także w lokalach gastronomicznych, podkreślając dbałość firmy o dobro środowiska.

Opakowania nieszkodliwe dla środowiska

By ograniczyć plastik, możemy również częściej sięgać po opakowania wielokrotnego użytku i rezygnować z foliowych jednorazówek. Jeśli masz taką możliwość, sięgaj po produkty w szklanych lub metalowych pojemnikach. Jeśli z kolei kupujemy warzywa i owoce, pakujmy je do własnej, płóciennej torby lub pozostawmy luzem zamiast używania popularnych plastikowych “zrywek”. Coraz więcej sprzedawców oferuje papierowe koszyki do przechowania kupionych towarów, na przykład truskawek czy fasolki. Warto skorzystać z tej możliwości, ponieważ każda foliowa torba rozkłada się w glebie przez co najmniej trzysta lat. W wielu sklepach znajdziemy także ekologiczne warianty produktów codziennego użytku – na przykład zamiast plastikowej szczoteczki do mycia zębów możemy kupić tę wykonaną z drewna lub bambusa.

Słomki papierowe, materiałowe torby czy wybranie szklanego opakowania to proste sposoby na to, by choć w minimalnym stopniu przyczynić się do poprawy sytuacji naszego środowiska. Aby zadbać o naturę, wystarczą drobne czynności, które zmniejszą zanieczyszczenie planety i zminimalizują szkody, jakich doświadczają zwierzęta poprzez nadmiar odpadów.

Dodaj komentarz