Bramy kute – przesuwne czy dwuskrzydłowe? Które rozwiązanie wybrać?

Bramy kute – przesuwne czy dwuskrzydłowe? Które rozwiązanie wybrać?

Bramy kute ręcznie można otwierać w różny sposób, dlatego wiele osób zastanawia się, który będzie lepszy. Brama dwuskrzydłowa czy przesuwna – którą wersję wybrać? Trudno jednoznacznie stwierdzić, że jeden wariat jest lepszy od drugiego. Jak zwykle w takich sytuacjach bywa, to zależy od wielu czynników. Każde z rozwiązań ma plusy i minusy, które trzeba wziąć pod uwagę w odniesieniu do własnej posesji. I to właśnie jest najważniejsze – pytanie powinno więc brzmieć, kiedy lepiej sprawdza się brama dwuskrzydłowa, a kiedy przesuwna. Sprawdź!

Co wziąć pod uwagę, wybierając rodzaj bramy wjazdowej?

Bramy kute ręcznie to najbardziej wytrzymałe konstrukcje, które jednocześnie doskonale się prezentują. Najpopularniejsze są bramy przesuwne i dwuskrzydłowe. Jak podjąć decyzję, które rozwiązanie będzie lepsze? Weź pod uwagę:

  • ukształtowanie terenu,
  • rozmiar posesji,
  • automatykę.

Tak naprawdę oba rozwiązania są dobre, dlatego skup się na tym, co może być ewentualną przeszkodą, co wpłynie na wygodę korzystania z bramy kutej. W dalszej części artykułu omawiamy każdy z wymienionych punktów.

Ukształtowanie terenu

Bardzo często za linią wjazdu na posesję znajduje się stromy podjazd do garażu. Z tego powodu część właścicieli rezygnuje z montażu bramy dwuskrzydłowej, bo wychodzą z założenia, że konstrukcja będzie zablokowana przez górkę. Teoretycznie jest to przeszkoda, ale tylko w przypadku standardowych bram. Możesz zamówić w warsztacie kowalstwa konstrukcję wznoszącą – dzięki temu brama będzie pracować nawet na silnie podniesionym terenie. Widzisz więc, że ukształtowanie terenu nie musi determinować rodzaju bramy kutej.

Rozmiar posesji

Na dużej działce doskonale sprawdzi się brama wjazdowa dwuskrzydłowa, ponieważ zajmuje dość dużo miejsca na podjeździe. Wariant ten można również zastosować na wąskiej i jednocześnie głębokiej posesji. Bramy przesuwne także nadają się dla właścicieli rozległych działek, ponieważ poruszają się równolegle po wewnętrznej stronie płotu. W przeciwnym wypadku lepsza może się okazać wersja uchylna, najczęściej dwuskrzydłowa. Dotyczy to osób, które mają działkę o niewielkiej szerokości.

Automatyka

Tutaj sprawa jest prosta – wbrew intuicji, którą być może masz, bramy dwuskrzydłowe często mogą być tak samo zautomatyzowane jak modele przesuwne. Dzisiaj technologia umożliwia wiele rozwiązań, dlatego zawsze warto powiedzieć w warsztacie kowalstwa, jakie ma się oczekiwania względem konstrukcji. Bramy wjazdowe, podobnie jak balustrady kute, czy ogrodzenia kute, są produkowane na zamówienie indywidualne, więc zastanów się po prostu, na czym Ci najbardziej zależy i przekaż te informacje wykonawcy.

Podsumowanie

Zarówno bramy schodowe kute, jak i te wjazdowe produkują rzemieślnicy, którzy prowadzą warsztaty kowalstwa artystycznego. Co to dla Ciebie oznacza? Niezależnie od tego, czy wybierzesz bramę przesuwną, czy dwuskrzydłową, możesz liczyć na efektowną realizację. Konstrukcje kute ręcznie są piękne – dlatego też ważniejsze jest to, które rozwiązanie będzie praktyczniejsze.

Zanim podejmiesz decyzję, skonsultuj się z warsztatem, który odpowiada za stworzenie projektu. Podobnie powstają balustrady balkonowe – zawsze uwzględnia się specyfikę nieruchomości. Nie ignoruj możliwości, jakie daje Twoja działka, a z pewnością będziesz korzystać z funkcjonalności bramy. Nie bój się jednak powiedzieć wprost, jakie masz oczekiwania. Może zależy Ci na automatyce, która usprawni wjazd na posesję i wyjazd z niej. Być może to ukształtowanie terenu podyktuje Ci, jaki rodzaj bramy wjazdowej wybrać. Kieruj się więc parametrami posesji oraz swoimi potrzebami.