Co musisz wiedzieć o psach rasy West terrier

Co musisz wiedzieć o psach rasy West terrier

Wiele osób decydujących się na zakup czworonoga tej rasy, z pewnością zastanawia się jaka rzeczywiście będzie. Czy posiadanie psa tej rasy będzie procentowało szczęśliwymi chwilami w przyszłości, czy też odwrotnie – dni staną się trudniejsze z powodu konieczności sprawowania opieki nad czworonogiem. Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista i wymaga większego wyjaśnienia.

Odpowiadając należy zacząć od tego, że to jakie dni z psem rasy west highland white terier będziemy mieli, zależy od nas samych i od tego jak psa wychowamy, jak będziemy o niego dbać i jak będzie traktowany w naszym domu.

Troskę o naszego psa należy zacząć od pierwszego dnia, w którym zawitał do naszego domu. Te chwile są szczególnie istotne, trzeba bowiem wiedzieć, że dla westa są stresujące i decydujące o dalszym życiu w tym miejscu. Jeśli od początku skojarzy je z czymś złym, czymś, czego należy się bać, nie będzie szczęśliwy a co gorsza może sprawiać wiele problemów. Jeśli jednak od początku skojarzy nasz dom z czymś dobrym –bez wątpienia zaprocentuje to w przyszłości.

Wychowanie Westie

Chcąc zapewnić sobie szczęśliwe życie z nowym psem, musimy od początku wiedzieć czego od niego oczekujemy i wychowywać go tak, aby to zrozumiał. Nie ma nic gorszego niż zmienność w tym względzie. Jeśli pies rasy west ma coś zakazywane, później niezakazywane a potem ponownie zakazywane, przestaje rozumieć jak tak naprawdę może się zachować. To bardzo istotne zatem aby postępować niezmiennie. Należy pamiętać, że dla psa jesteśmy jak przewodnik stada. Pies będzie starał się być podległy, pod warunkiem, gdy będzie wiedział kto tak naprawę ma robić. Nie można jednak nie wspomnieć o jednym – cechach charakteru psa. Westy są psami dość upartymi, i z pewnością będą próbowały naciągnąć postawione im warunki i wyegzekwować dla siebie jak najwięcej. Należy zdać sobie z tego sprawę i pozostawać konsekfentnym w swoim zachowaniu.

Zdrowie Westie

Szczęśliwy pies to zdrowy pies. Nie można zapominać o tej prawdzie i od początku przywiązywać dużą wagę do zdrowia naszego pupila. Podstawową sprawą jest regularne jego szczepienie, wizyty u weterynarza, obserwacja w przypadku dziwnego zachowania i … troska o sierść. Westy jako psy z podwójną niejako sierścią są bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju problemy skórne. Mogą one nie tylko pogorszyć wygląd naszego pupila, ale przede wszystkim spowodować różne problemy zdrowotne. Psa należy więc regularnie czesać i trymować. Jeśli nie czujemy się na siłach, lub nasz pies nie pozwala na takie zabiegi, warto oddać go w ręce wyspecjalizowanego zakładu. Trzeba tylko pamiętać o tym, by był to zakład, w którym obsługa wie co to znaczy trymowanie westów i wie jak to robić.

Żywienie Westa

Ze swojej strony możemy dbać o zdrowie naszego pupila w inny sposób – po  prostu odpowiednio go żywiąc. To szczególnie istotne – odpowiednie wyżywienie to dostarczanie psu takich składników pokarmowych jakich potrzebuje. Nie warto karmić ,westa przypadkowym jedzeniem, resztkami z obiadu. Być może takie jedzenie zaspokoi głód, jednak z pewnością nie odżywi psa tak jak powinno. Należy pamiętać – dobre jedzenie, choć często jest nieco droższe, jest tak naprawdę wielką oszczędnością, ponieważ dobrze odżywiony west rzadziej ma problemy chorobowe, a więc nie wymaga często kosztownego leczenia.

Westy kochają ruch

West highland white terier to pies, który oczekuje bardzo dużej dawki miłości swojego właściciela i poświęcania dużej uwagi. Nie jest to rasa psa, która z powodzeniem może przebywać w samotności. Oczywiście west w takich sytuacjach również sobie poradzi, jednak skutki takiego postępowania mogą być trudne do opisania – problemy z wychowaniem osowiałość i nieufność w stosunku do właściciela. Przebywając z westem należy pamiętać – psy rasy west highland white terier kochają ruch, bieganie, kopanie w ziemi i inne zabawy. Dobrze jest jeśli pies ma zapewnioną możliwość wybiegania się, a ideałem rzecz jasna jest dłuży teren, nam którym west może baraszkować do woli.Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, wskazane są długie spacery w różnych rejonach, tak aby west mógł się zainteresować czymś nowym, innym, nietypowym i do tej pory nieznanym. Spacery z westem powinny być dość częste i trwać co najmniej pół godzimy. Należy pamiętać podczas nich o jednym – żywiołowość tych psów jest wielka, spuszczanie ich ze smyczy często jest bardzo złym pomysłem – zdarza się bowiem, że westy zainteresowane czymś co podczas takiego spaceru dostrzegą, po prostu uciekają.

Stosując się do tych kilku prostych oczywiście rad, możemy mieć pewność, że codzienność z naszym psem nie będzie żadnym kłopotem. Nie sprawi nam większych problemów, nie będzie dokonywał zniszczeń, stanie się dobrze ułożony, choć cały czas pozostanie żywiołowym i nierzadko nieokiełznanym. Posiadanie takiego psa, to radość na długie lata. Przy odrobinie starań, bez problemu można będzie ten cel osiągnąć.