Co zabrać i czego się spodziewać na treningu sekcji bokserskiej?

Co zabrać i czego się spodziewać na treningu sekcji bokserskiej?

Sekcja to miejsce, gdzie spotykają się ludzie, którzy wzajemnie uczą się i trenują  pod kierunkiem wykwalifikowanego trenera, który często jest również wychowawcą, mentorem oraz wzorem do naśladowania. Nikt nie chce wyrządzić Ci krzywdy. Każdy z trenujących kiedyś zaczynał tak jak Ty i każdy wie, że początki na ogół są trudne. Nie musisz obawiać się sparingów, żaden trener na to nie pozwoli. Przychodzisz się uczyć i trener o tym wie. Na pierwszym treningu możesz się spodziewać wycisku fizycznego, będziesz duuużo biegał, skakał robił pompki i przysiady. Pewnie zapoznasz się z największą przyjaciółką każdego boksera – skakanką. Jeśli do tej pory nie skakałeś na skakance – nie przejmuj się – nauczą Cię.

Co zabrać?

Poza strojem sportowym, butami do biegania (później przydadzą ci się specjalne buty bokserskie), wodą, dobrze jest zabrać owijki na ręce oraz rękawice bokserskie. Spokojnie – nie będziesz z nikim walczył. Może parę razy trener pozwoli Ci przywalić w worek albo potarczuje (ale wątpię). Na początku będziesz się uczył zadawać poprawnych ciosów i kroków bokserskich. Będziesz zadawał lewy prosty, prawy prosty uczył się poruszania do przodu i do tyłu. Nauczysz się prawidłowej postawy, podstawowych uników. Generalnie trening podstaw opiera się na wzmocnieniu ćwiczącego oraz nauki podstawowych technik. Boks to nie bezładne okładanie się pięściami i już na pierwszym treningu zobaczysz jak wiele technik musisz się nauczyć.

Jakie rękawice?

Na wstępie polecam zakup owijek (obojętnie jakich) oraz rękawic bokserskich. Owijki są po to, aby nie odparzyć sobie rąk w rękawicach a przede wszystkim szczelnie związane, chronią przed wybiciem palców. Rękawice dzielą się na dwie zasadnicze grupy: ze skóry syntetycznej lub ze skóry naturalnej. Rękawice ze skóry naturalnej są zdecydowanie trwalsze i właśnie takie polecam. Jeśli chodzi o wagę rękawic – polecam 12 (OZ) uncjowe (340,8 grama) – najlepiej nadają się do zwykłego treningu, zawodowcy w walce używają 8-10 (OZ) uncjowych. W sparingach najczęściej używa się rękawic 18 – 20 (OZ) uncjowych aby ograniczyć siłę ciosu (siła rozkłada się na dużej powierzchni rękawic) oraz, żeby łatwiej można się było zastawić.

Dostanę i wypadną mi zęby…

Od tego jest ochraniacz aby nic takiego się nie stało. Jednak na pierwszych treningach nie jest potrzebny i nie musisz go mieć. Później trener każe zakładać ochraniacz na zęby nawet przy uczeniu techniki w parach. Ma to na celu ochronę ćwiczących przed przypadkowym trafieniem i uczy oddychania w ochraniaczu.

No i jeszcze… izotonik.

Na pierwszym treningu mocno się spocisz, warto pomyśleć o tym aby się nie odwodnić. Zabierz ze sobą napój izotoniczny lub wodę. Podczas treningu będziesz mógł małymi łykami uzupełniać płyny.

Chyba jestem za stary

Nie jesteś… . Niezależnie od tego czy masz 15 czy 50 lat możesz trenować pięściarstwo. Wiek nie ma tu żadnego znaczenia. Możesz schudnąć, czuć się dobrze niezależnie od wieku. Jeśli podoba ci się ta dyscyplina po prostu zapisz się na treningi. Nie musisz od razu zostać Mikiem Tysonem tak jak grając w piłkę nie musisz być Messim. Trenowałem z ludźmi w wieku 50 – 60 lat i świetnie dawali sobie radę.