Czy panele fotowoltaiczne trzeba czyścić?

Czy panele fotowoltaiczne trzeba czyścić?

W głowach osób, które zainwestowały w fotowoltaikę  https://suncrew.pl/ w swoim gospodarstwie domowym w pewnym momencie może pojawić się właśnie to pytanie. Jeśli przejmujesz się czystością paneli i zależy Ci na tym, żeby działały one jak najlepiej, to powinieneś znać zasady dotyczące ich pielęgnacji.

Jak i kiedy czyścić panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika jest narażona na zabrudzenia przez cały rok. Osadza się na nich kurz, śnieg, liście, mech i odchody ptaków. Jeśli nie chcesz dopuścić do spadku ich wydajności, musisz pamiętać o ich czyszczeniu 1-2 razy do roku. Najlepiej jest robić to po zimie, gdy śnieg już stopnieje, a temperatury nie są za wysokie.

→ Nigdy nie czyść paneli fotowoltaicznych, gdy są nagrzane. Najlepiej jest wybierać godziny poranne lub popołudniowe, gdy panele zdążyły ostygnąć i nie są narażone na uszkodzenie spowodowane szokiem termicznym.

→ Do czyszczenia paneli używaj jedynie środków z odpowiednimi atestami i certyfikatami. Silne detergenty mogłyby uszkodzić delikatną powłokę paneli słonecznych i spowodować spadek ich wydajności.

→ Panele fotowoltaiczne należy czyścić gąbką lub szczotką z miękkim włosiem, która nie porysuje ich powłoki. Używaj do tego wody pomieszanej z delikatnym środkiem czyszczącym.

→ Najbezpieczniej będzie, jeśli do czyszczenia swojej instalacji fotowoltaicznej zatrudnisz fachowców, którzy zrobią to za Ciebie. Będziesz mieć pewność, że panele zostały wyczyszczone w odpowiedni sposób i unikniesz samodzielnego wchodzenia na dach w celu ich wyczyszczenia.

Pamiętaj, że panele słoneczne, których powłoka jest mocno zabrudzona, nie pracują z taką samą wydajnością, jak na początku. Nie należy zapominać o ich czyszczeniu, ale jednocześnie nie należy być zbyt nadgorliwym w tej sprawie. Fotowoltaika oczyszcza się podczas silnego wiatru, deszczu i opadów śniegu. Natura jest więc sprzymierzeńcem instalacji fotowoltaicznej i pomaga jej zachować czystość przez cały rok.

Dodaj komentarz