Czy pies rasy Cane corso nadaje się na psa rodzinnego?

Czy pies rasy Cane corso nadaje się na psa rodzinnego?

Pochodzenie psa z rasy cane corso – Włochy. Zalicza się je do grupy molosów w typie mastifa. Według wzorca FCI należy do grupy II, sekcji 2. Numer wzorca 343. Wysokość psa mieści się w granicach 64 – 68 cm, suczki 60 – 64 cm. Masa psa 45 – 50 kg, zaś suczek 40 – 45 kg. Typ rasy jest niejednolity. Można wyróżnić dwa rodzaje psów tej rasy: corso wysoki, o długich łapach, długiej kufie oraz corso średniej wielkości z krótką kufą. Preferowane są corso o wielkości średniej. Cane corso posiada różne umaszczenie. Od czarnego, grafitowego, ciemnoszarego przez jasnopłowy, płowo – czerwony, do pręgowanego, ale zawsze z czarną maską. Wzorzec FCI dopuszcza niewielkie znaczenia na klatce piersiowej, czy na końcu łap. Zakazane są białe łapy.

Historia rasy psa wskazuje, że były one używane do ciężkiej pracy, która wymagała odwagi, temperamentu i charakteru psa w każdym momencie. Używano go do stróżowania bydła na pastwisku i pilnowania ich przed złodziejami i drapieżnikami. Pilnowały samotnego, odludnego gospodarstwa przed bandytami. Brały udział w polowaniach na dzikie zwierzęta i wojnach walcząc u boku żołnierzy. Chroniły także kupców w czasie wyprawy handlowej broniąc i ich i towarów oraz pieniędzy.

Rasa tego psa charakteryzuje się jego odwagą, co nie oznacza, że jest to pies agresywny. Jego wygląd budzi respekt. Odwaga cane corso jest kontrolowana, przemyślana  i dzięki temu ekstremalnie skuteczna. Ta główna cecha rasy jest wzbogacona inteligencją, która pomaga mu w planach ataku w razie najwyższej konieczności. Inteligencja ta pozwala na rozpoznanie człowieka o złych zamiarach od człowieka nie posiadających złej woli. Nawet gdy początkowo zaprzyjaźnia się z osobą, bezbłędnie rozpoznają złą intencję, w momencie, kiedy się ona pojawi.

Cane corso posiada dominujący temperament, co można zauważyć w czasie spotkania z psem tej samej płci. Do ataku agresji dojdzie jedynie wtedy, gdy corso zostanie do tego sprowokowany. Mimo swojej potęgi charakteru i wyglądu corso ma szczególne podejście do dzieci, w stosunku do których jest bardzo cierpliwy i łagodny. Dotyczy to zwłaszcza suczek. Z racji posiadania instynktu terytorialnego pies ten nadaje się jako doskonały stróż posiadłości.

Ze względu na swoją siłę, ale też i mądrość psy te są używane jako psy policyjne i do każdej pracy wymagającej dużej siły. Jego czuły nos bezbłędnie prowadzi go za tropem. Siła i instynkt obronny powodują, że skutecznie obroni człowieka przed zagrożeniem. Doskonale uczy się nowych komend, jest posłuszny człowiekowi. Jest zatem świetnym towarzyszem, który służy jednocześnie do dozoru, obrony i do sportu.

Corso potrzebuje silnego i doświadczonego właściciela, który zna charakter opisywanego czworonoga. Cechami człowieka potrzebnymi do właściwego ułożenia i wychowywania psa powinny być: zrównoważenie, odpowiedzialność, pewność siebie. Cane corso będzie posłuszny właścicielowi, który będzie traktował go silnie, ale z autorytetem i przywiązaniem. Nietoleruje jednak człowieka surowego i brutalnego, bez względu na to, czy jest on jego właścicielem, czy osobą obcą.

Zatem można stwierdzić, że jest to pies doskonały do pracy, do stróżowania, doskonale sprawdza się także jako członek rodziny z dziećmi.