Czy warto stosować suplementy diety?

Czy warto stosować suplementy diety?

Czym są suplementy diety i czym różnią się od leków?

Suplementy diety to środki spożywcze, które bazują przeważnie na naturalnych składnikach, które mają łagodzić różne dolegliwości oraz uzupełniać braki witamin i minerałów w naszym organizmie. Jak pokazują najnowsze badania Polacy coraz częściej stosują suplementy diety w sytuacji, gdy tak naprawdę wcale ich nie potrzebują! Jak można przeczytać na stornie www.dopilar.pl suplementy diety różnią się od leków i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego ilością badań, które dany produkt musi przejść

Każdy lek przed dopuszczeniem do sprzedaży musi zostać dokładnie przebadany, producent musi rejestrować i opisać w ulotce skutki uboczne, z którymi spotykają się osoby biorące dany lek.

Środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego nie są tak skrupulatnie badane jednak aby mogły wyjść z koszyka “suplementów diety” producent musi udowodnić ich działanie.

Całkiem inaczej sprawa wygląda jeśli mówimy o suplementach – jedynym badaniem, jakie musi przejść taki preparat to badanie na obecność metali ciężkich i innych zanieczyszczeń. Producent nie musi udowodnić skuteczności danego preparatu na konkretną dolegliwość. Bardzo często kupując preparat na wypadanie włosów dostajemy suplement witaminowy, który specjalnie nam nie pomoże!

Czy suplementy diety są bezpieczne?

Z racji tego, że większość z nich zawiera wyłącznie witaminy, minerały i zioła są one bezpieczne dla naszego zdrowia. Oczywiście w skrajnych sytuacjach jak uczulenie na dany składnik mogą spowodować poważny problem, jest to jednak sytuacja, z którą nie spotykamy się zbyt często.

Stosując suplementy z rozwagą i nie przekraczając dopuszczalnych dawek nie powinniśmy sobie więc zrobić krzywdy. Wybierając suplementy patrzmy na ich skład ponieważ przyjmowanie innych preparatów z podobny składem może prowadzić np. do hiperwitaminozy.

Całkiem odrębnym tematem jest jednak ich skuteczność, która bardzo często pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście w przypadku deficytów witaminowych suplementy skutecznie je uzupełnią, nie należy jednak liczyć na oszałamiające efekty! Przed przystąpienia do leczenia danej choroby należy pamiętać, że najważniejsza jest odpowiednia diagnostyka, który pozwoli wybrać właściwą metodę leczenia danej dolegliwości.

Wizyta u lekarza nie zawsze jest konieczna ale bardzo wskazana. Kto jak nie lekarz będzie lepiej wiedział jak pozbyć się problemu ze zdrowiem…

Jakie suplementy stosujemy najczęściej?

Patrząc w statystyki najczęściej wybieranych suplementów diety wyraźnie widzimy, że określone dolegliwości generują znaczną sprzedaż suplementów. Do najpopularniejszych dolegliwości, które chcemy wyleczyć za pomocą suplementów należą:

  • nadwaga,
  • androgenowe łysienie,
  • wypadanie włosów,
  • niedowaga.

Dlaczego tak często wybieramy suplementy diety a nie leki o udowodnionej skuteczności? Pewnie dlatego, że suplementy możemy kupić w każdej aptece i większej drogerii bez recepty. Nie musimy iść do lekarza i opowiadać o swoich problemach(często wstydliwych). Wierzymy w reklamy a unikamy fachowej wiedzy – to prowadzi do ciągłego wzrostu sprzedaży popularnych suplementów na odchudzanie czy łysienie.

Czy suplementy to konieczność?

Absolutnie nie – jeśli nie masz jakiś większych niedoborów witamin i minerałów to z powodzeniem możesz uzupełnić je poprawiając swoją dietę. Jeśli cierpisz na wypadanie włosów czy chciałbyś przytyć kilka kilogramów to również nie jesteś skazany na suplementy. Bez nich również możesz sporo zdziałać!

Faktem jest jednak, że w sytuacjach kryzysowych, w momencie, gdy chcemy zobaczyć szybki efekt suplementy są w stanie nam pomóc i przyspieszyć efekt. W takich sytuacjach warto wprowadzić je do swojej diety.

Tak naprawdę ostateczną decyzję co do zasadności ich stosowania musisz podjąć sam. Wiesz co chcesz osiągnąć, wiesz również ile masz na to czasu – po chwili namysłu będziesz miał jasną odpowiedź i przekonasz się czy w Twoim wypadku warto stosować suplementy diety.

Dodaj komentarz