Czym czyścić złoto? Najlepsze sposoby na czyszczenie złotej biżuterii

Czym czyścić złoto? Najlepsze sposoby na czyszczenie złotej biżuterii

Złoto to jeden z najdroższych metali szlachetnych. Biżuteria wykonana ze złota nie należy do najtańszych, jednak cena idzie w parze z jakością. Biżuteria wykonana z tego metalu jest bardzo wytrzymała i może służyć nam przez wiele lat. Właśnie dlatego pierścionki zaręczynowe i obrączki ślubne są najczęściej wykonane ze złota. Jednak tak jak pozostałe ozdoby, noszona codziennie może po prostu się pobrudzić, a nawet pokryć nieestetycznym nalotem, który odbierze jej blask. Czym czyścić złoto, aby cały czas prezentowało się wyjątkowo? Podpowiadamy!

Czym czyścić złoto i jak to robić?

Złoto możesz wyczyścić u jubilera, ale także samodzielnie bez większych problemów. Poznaj najlepsze sposoby na czyszczenie złota.

Płyn do mycia naczyń

Złotą biżuterię możesz z łatwością umyć za pomocą zwykłego płynu do naczyń. Do miski z wodą nalej kilka kropel płynu i wymieszaj roztwór. Następnie włóż tam złotą biżuterię, która pokryta jest brudem i matowym osadem. Po takiej kilkuminutowej kąpieli złoto powinno wyglądać o wiele lepiej niż wcześniej. Pamiętaj, tylko aby dokładnie opłukać umyte przedmioty i osuszyć je miękką ściereczką.

Mydło

Jeśli Twoje złote obrączki są pokryte brudem np. z tłuszczu, to wymocz je w wodzie z dodatkiem kilku kropel mydła w płynie. Ten sposób powinien zadziałać podobnie do poprzedniego, w którym biżuterię trzeba zamoczyć w płynie do mycia naczyń. Taka kąpiel nie zaszkodzi złotym przedmiotom, dlatego możesz je pozostawić w takim roztworze nawet kilka godzin.

Soda oczyszczona

Znalazłeś bardzo starą złotą biżuterię, która powoli zaczęła zachodzić rdzą? Możesz się jej pozbyć przy pomocy popularnej sody oczyszczonej. Do niemetalowej miski włóż folię aluminiową, tak aby przykrywała dno. Następnie wlej do niej szklankę gorącej wody i wsyp 2 łyżeczki sody oczyszczonej i 2 łyżeczki soli kuchennej. Mieszaj wodę do momentu, aż sypkie składniki się rozpuszczą. Następnie włóż złotą biżuterię do wody i czekaj, aż złota biżuteria się oczyści. W zależności od tego, w jakim stanie wcześniej była może to zająć nawet kilka godzin. Po takim zabiegu wyjmij ozdobę i opłucz ją chłodną wodą i wypoleruj miękką ściereczką.

Ocet i cytryna

Złotą biżuterię możesz przetrzeć octem lub rozkrojoną cytryną i zostawić na kilka godzin. Po tym czasie należy opłukać biżuterię i wypolerować ją miękką ściereczką. Dzięki temu sposobowi Twoja ulubiona złota biżuteria odzyska dawny blask i będzie prezentować się jak nowa.

Jak wyczyścić złoty pierścionek z cyrkoniami?

Złotą biżuterię z dodatkami należy czyścić trochę inaczej niż samo złoto. Ozdób z cyrkoniami i innymi kamieniami nie można zanurzać w wodzie, ponieważ może ona rozpuścić klej, który łączy kamień ze złotem i po prostu zacznie on odpadać. Jeśli chcesz tego uniknąć, to ozdoby z cyrkoniami lepiej czyść za pomocą wilgotnej szmatki zamoczonej w roztworze.

Jak wypolerować złoto?

Jeśli regularnie będziesz dbać o złote przedmioty, to stale będą wyglądały dobrze. Prócz czyszczenia złota warto też dwa razy do roku je wypolerować. Zobacz jak zrobić to w prawidłowy sposób:

  • Do miski z sodą oczyszczoną i płynem do naczyń włóż złotą biżuterię i pozostaw ją tam na kilka minut.
  • Delikatnie wyczyść ozdoby szczotką z miękkim włosiem.
  • Opłucz biżuterię pod bieżącą wodą.
  • Osusz złoto miękką ściereczką, która nie zarysuje powierzchni.
  • Polerowanie zakończ przetarciem złotej biżuterii ściereczką jubilerską.

Po wyczyszczeniu i wypolerowaniu Twoja biżuteria będzie prezentować się młodziej i odzyska dawny blask.

1 Comment

  1. Regularne czyszczenie złota pozwala cieszyć się jego wszystkimi walorami 🙂 To piękne, gdy możemy sobie pozwolić na prawidłowe pielęgnowanie biżuterii, do której mamy sentyment.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *