Dni wolne od pracy 2022 — kalendarz. Kiedy są święta?

Dni wolne od pracy 2022 — kalendarz. Kiedy są święta?

W nowym roku mamy do przepracowania ponad 2000 godzin, średnio około 168 miesięcznie, w tym niewiele ponad 200 godzin jest wolnych w ramach urlopu wypoczynkowego. Oprócz tego możemy liczyć na ustawowo wolne dni, ale jakich i kiedy spodziewać się w 2022 roku? Nowy rok to także jak zwykle moment, w którym należy rozpisać sobie urlop wypoczynkowy w pracy i zaplanować jak najlepiej te dni wolne dni. W poniższym artykule podpowiadamy kiedy szukać wolnych dni w naszych kalendarzach i jak najlepiej je przekształcić w długie weekendy. Dodatkowo przypominamy o tym, że pracodawca musi nam, pod jednym warunkiem, dać dodatkowy dzień wolny od pracy (8 godzin). Kiedy?

Ile dni wolnych od pracy w 2022 roku?

Trzeba pamiętać, że nie każde święto państwowe czy też kościelne oznacza od razu wolne od pracy – w tym roku rząd przegłosował nowe święto 27 grudnia (rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego), jednak dzień ten nie będzie wolny. W tym roku ze wszystkich dwunastu dni, które są już od dawna ustalone w Polsce jako ustawowo wolne od pracy, jedynie osiem wypada w tygodniu roboczym (poniedziałek-piątek). Reszta świąt przypada w weekend, jednak należy pamiętać o tym, że jeżeli jest ono w sobotę, przysługuje nam dodatkowy dzień wolny w danym miesiącu. Wolne dni od pracy dla większości polaków rozsiane są po całym kalendarzu: 2 wypadają w styczniu, 2 w kwietniu, 2 w maju, 1 w czerwcu, 1 w sierpniu, 2 w listopadzie i 2 w grudniu.

W jakiej dacie wypada Wielkanoc, a w jakie dni tygodnia Boże Narodzenie

Jak wiadomo, święta wielkanocne są świętami ruchomymi, które wypadają w okolicach połowy kwietnia. Stąd też może się pojawić pytanie, w jaką datę spodziewać się ich w 2022 roku? Tym razem niedziela i poniedziałek wielkanocny wypadają 17 i 18 kwietnia. W przypadku świąt Bożego Narodzenia to dni tygodnia bywają niezmienne, bo data jak zwykle 24 i 25 grudnia. W tym roku Boże Narodzenie również wypada w niedzielę i poniedziałek, jak święta wielkanocne.

Kalendarz świąt ustawowo wolnych od pracy – 2022 rok

Poniżej prezentujemy wykaz wszystkich dni wolnych od pracy w 2022 roku, łącznie z tymi, które przypadają w sobotę oraz niedzielę:

1 stycznia (sobota) – Nowy Rok (święto kościelne/państwowe),

6 stycznia (czwartek) – Święto Trzech Króli (święto kościelne),

17 kwietnia (niedziela) – pierwszy dzień Wielkiej Nocy (święto kościelne),

18 kwietnia (poniedziałek) – drugi dzień Wielkiej Nocy (święto kościelne),

1 maja (niedziela) – Święto Pracy (święto państwowe),

3 maja (wtorek) – Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja (święto państwowe),

16 czerwca (czwartek) – Boże Ciało (święto kościelne),

15 sierpnia (poniedziałek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego (święto kościelne oraz państwowe),

1 listopada (wtorek) – Uroczystość Wszystkich Świętych (święto kościelne),

11 listopada (piątek) – Polskie Narodowe Święto Niepodległości (święto państwowe),

25 grudnia (niedziela) – pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia (święto kościelne),

26 grudnia (poniedziałek) – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (święto kościelne).

Niektóre firmy mają dodatkowe wolne w Wigilię oraz Sylwestra, jednak najczęściej trzeba to odrabiać w jakąś sobotę. W te dni pozamykane będą prawie wszystkie sklepy, galerie handlowe i miejsca kultury. Najczęstszym wyjątkiem są restauracje, bary, kina i stacje benzynowe. Dlatego lepiej wcześniej zaplanować zakupy i wyjścia. Oczywiście w te dni jak i przez wszystkie 365 dni w roku działają szpitalne, policja oraz straż pożarna.

Warto wspomnieć również, że powyższe święta nie będą dotyczyć rodaków pracujących za granicą, na przykład w Czechach czy Niemcach, a niektóre mogą nie obowiązywać w firmach zagranicznych mających swoje siedziby na terenie naszego kraju.

Dzień wolny za święto w sobotę – komu przysługuje?

Przypominamy wszystkim pracownikom etatowym, że za każde święto przypadające w sobotę, pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy (w przeliczeniu na godziny – 8 godzin). Dla pracowników pracujących w nienormowanych godzinach pracy, na przykład w systemie dwunastogodzinnym, zmienia się liczba godzin, które trzeba wyrobić w danym miesiącu.

Dla przykładu:

Nowy rok wypadł w sobotę i oprócz 6 stycznia jest 20 dni roboczych co daje 20 razy 8 godzin = 160 godzin etatu do wyrobienia. Etat w styczniu 2022 roku wynosi jedynie 156 godzin ze względu właśnie na dzień wolny za sobotę.

Dzień wolny za święto w sobotę nie przysługuje jednak pracownikom, którzy w danym terminie przebywali na zwolnieniu macierzyńskim lub lekarskim.

Niestety, kodeks pracy nie przewiduje dnia wolnego za święto wypadające w niedziele, a w tym roku jest ich aż trzy. Obowiązującą podstawą prawną w temacie dni wolnych od pracy znajdziemy w Ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy oraz Ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.

 

dni wolne od pracy 2022

Kiedy najlepiej wziąć dodatkowy urlop żeby zrobić sobie “długi weekend”?

STYCZEŃ: jeżeli jesteśmy w stanie już na początku roku poświęcić kilka dni urlopu i wykorzystać je na jakiś zimowy wyjazd na narty lub po prostu odpocząć po poprzednim roku, zachęcamy do wzięcia urlopu wypoczynkowego w dniach 3, 4, 5 i 7 stycznia. Dzięki temu zyskamy całe dziewięć dni wolnych od pracy, ponieważ Nowy rok przypada w sobotę, po tym mamy wolną niedzielę, dodatkowo święto Trzech Króli i długi urlop na początku roku wygląda bardzo zachęcająco. Dla tych, którzy wolą więcej urlopu zostawić sobie na cieplejsze miesiące, polecamy urlop 7 stycznia lub wzięcie tego dnia jako wolne za sobotę 1 stycznia. Tym samym otrzymamy czterodniowy długi weekend.

KWIECIEŃ: święta to zawsze czas intensywnych przygotowań w kuchni oraz sprzątania w domu. Dlatego częstym wyborem na urlop wypoczynkowy są okolice świąt wielkanocnych. W tym roku przypadają one 17 i 18 kwietnia, jak zawsze w niedzielę i poniedziałek. Dla potrzebujących dodatkowego czasu na gotowanie polecamy wykorzystanie jednego lub dwóch dni urlopu w poprzedzającym święta tygodniu. Tym samym z sobotą, niedzielą i poniedziałkiem będziemy mieli cztery lub pięć dni wolnych. Dla tych, którzy mają zamiar jeszcze odpocząć po wielkanocnym obżarstwie, proponujemy urlop we wtorek i środę.

MAJ: majówka to czas, który kojarzy nam się przede wszystkim z grillowaniem, chociaż nie zawsze pozwala na to zmienna pogoda. Mimo tego to termin, który bardzo często wybierany jest na “długi weekend”, gdy planuje się aktywności na świeżym powietrzu lub krótkie wyjazdy. W tym roku nie mamy jednak szczęścia i 1 maj wypada w niedzielę, za którą nie dostaniemy dodatkowego dnia wolnego od pracy. Jednak wystarczy wziąć wyłącznie jeden dzień urlopu 2 maja i robi nam się wolne od soboty do środy, co daje cztery dni wolnego, a te kilka dni wystarczy na wypad nad morze czy w góry ze znajomymi czy dziećmi.

CZERWIEC: Boże Ciało to również przykład święta ruchomego, które w tym roku wypada w czwartek 16 czerwca. Daje nam to spore możliwości, przy których możemy wybrać nasz dwutygodniowy urlop wypoczynkowy i zyskać dodatkowy dzień wolny. Innym sposobem jest zrobienie sobie “długiego weekendu” z wolnym od pracy piątkiem. Podobnie jak w maju robią się cztery dni wolnego i można pomyśleć o jakimś wyjeździe, porządkach domowych lub odpoczynku.

SIERPIEŃ: w tym roku 15 sierpnia wypada w poniedziałek, co już z automatu tworzy nam długi weekend. Jednak wzięcie zaledwie czterech dni sprawi, że będziemy mieli wolny tydzień roboczy wraz z dwoma weekendami. Można wtedy pokusić się nawet o wyjazd zagraniczny lub w szczycie sezonu odwiedzić polskie morze.

LISTOPAD: dla tych, którzy nie wykorzystali jeszcze całego urlopu, ten jesienny termin będzie wręcz idealny. Możemy wziąć wolne 31 października (poniedziałek) i zrobić sobie 4 dni wolnego. W tym miesiącu będzie dodatkowy długi weekend, ponieważ 11 listopad wypada w piątek.

GRUDZIEŃ: tutaj jak w przypadku świąt wielkanocnych, najczęściej bierze się urlop na przygotowania lub odpoczynek po. Niestety pierwszy dzień świąt wypada w niedzielę, dlatego nasze typowe świąteczne wolne zostaje skrócone o cały jeden dzień.

Teraz już jasne, jakich dni wolnych od pracy możemy się spodziewać w 2022 roku. W tygodniu roboczym poniedziałek-piątek wypadają: 6 stycznia, 18 kwietnia, 3 maja, 16 czerwca, 15 sierpnia, 1 listopada, 11 listopada oraz 26 grudnia. Za święto w sobotę 1 stycznia dostaniemy dodatkowy wolny dzień pracy. Niestety święta – 17 kwietnia, 1 maja i 25 grudnia – wypadają w niedzielę i nie otrzymamy dodatkowego wolnego. Wiemy już dzięki temu, o jakich datach warto pomyśleć przy składaniu wniosków o urlopy.