Dobór projektu domu idealnie dopasowanego do naszych potrzeb

Dobór projektu domu idealnie dopasowanego do naszych potrzeb

Gotowe projekty domów z katalogów kuszą klientów przede wszystkim niską ceną zakupu, oraz faktem tego, iż budowę można rozpocząć stosunkowo szybko. Wystarczy przeprowadzić adaptacje projektu do lokalnych warunków zabudowy i w zasadzie można będzie rozpoczynać wszystkie prace związane z budową. Trzeba jednak pamiętać, iż gotowe projekty domów, nie zawsze będą dopasowane do naszych potrzeb. Wobec tego też, trzeba będzie poświęcić stosunkowo sporo czasu na prawidłowy dobór projektu. Tym bardziej, iż powinniśmy starać się dobrać go w taki sposób, aby nie trzeba było wprowadzać w nim jakichkolwiek zmian.

Określenie swoich wymagań w stosunku do projektu domu

W pierwszej kolejności musimy tutaj ustalić sobie nasze wymagania w stosunku do przyszłego domu jednorodzinnego. W końcu to my wiemy, ile potrzebować będziemy sypialni, jaki powinien być metraż salonu. Musimy sobie ustalić także czy chcemy budynek piętrowy, czy koniecznością będzie parterowy. Warto także określić różne elementy jego wykończenia, jak chociażby taras, czy też kwestię garażu, który może być w bryle budynku lub poza nią. Jest tutaj stosunkowo sporo kwestii do ustalenia, które będą w przyszłości przekładać się na komfort naszej eksploatacji budynku.

Warto tutaj także pamiętać, iż kolejnym krokiem po zakupie projektu będzie jego adaptacja, która pociągać będzie za sobą koszty. Jeśli zaś na tym etapie będziemy chcieli jeszcze przeprowadzać jakiekolwiek zmiany w projekcie, to może się on po prostu okazać zbyt kosztowny. W takich okolicznościach gotowe projekty domów stają się bez sensowym zakupem. O wiele lepiej byłoby od razu zatrudnić architekta i wyszczególnić mu nasze wymagania. Ten zaś będzie jednocześnie przygotowywać projekt wraz z jego adaptacją na terenie naszej działki.

Adaptacja projektu

Jak już wspomnieliśmy, wszystkie projekty domów, przed rozpoczęciem budowy powinny przejść proces adaptacji. Chodzi tutaj o wrysowanie projektu w działkę, aby mieć pewność, iż wszystkie wymagania odnośnie lokalnych warunków zabudowy będą spełnione. Tutaj na przykład bardzo często będziemy mieć określone minimalne odległości od granicy działki, toteż nie każdy projekt domu na danej działce będzie mógł być zrealizowany. Wart o tych kwestiach pamiętać jeszcze w trakcie wyboru projektu domu, bowiem pozwoli nam to uniknąć niepotrzebnych kosztów, związanych z nieprawidłowym zakupem projektu.

Generalnie rzecz więc ujmując, powinniśmy tutaj bardzo precyzyjnie i dokładnie dobierać poszczególne rozwiązania. Tak aby wybrany przez nas projekt domu, można było prawidłowo zaadaptować dla konkretnej działki i jak najszybciej rozpocząć budowę naszego nowego, wymarzonego domu jednorodzinnego. Tym bardziej, iż w tym domu przyjdzie nam przecież mieszkać przez najbliższe lata. Warto więc zbudować go tak, aby był idealny pod każdym względem.

Dodaj komentarz