Farba kredowa – jak jej używać i co można z nią zrobić?

Farba kredowa – jak jej używać i co można z nią zrobić?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak można zamienić nieco już przykurzone i mające dawno za sobą lata świetności meble w efektowne domowe ozdoby, dzięki którym nie tylko Twój salon, ale całe mieszkanie mogłoby uzyskać znacznie więcej blasku i uznania wśród odwiedzających Cię znajomych? Okazuje się, że nadanie nowej twarzy wyglądającym na mocno umęczone już zabytki może być tak proste, jak nałożenie na nie kilku warstw farby. Jeśli jednak chcesz uzyskać wyjątkowe wykończenie w stylu antycznym, musisz wyjść poza konwencjonalną puszkę z farbą lateksową i zamiast tego Twoim wyborem powinna stać się farba kredowa. Ta farba dekoracyjna na bazie wody jest nieniszczącą mieszanką węglanu wapnia, talku i pigmentów. Dzięki takiej kompozycji zapewnia fantazyjne matowe białe wykończenie z kredowobiałymi odcieniami oraz stała się ulubionym materiałem wykończeniowym, wybieranym przez majsterkowiczów, którzy chcą ożywić swoje przestarzałe drewniane meble, chociaż nadaje się również do stosowania na murze, płytach kartonowo-gipsowych, metalu, szkle i tkaninie. W tym krótkim poradniku znajdziesz informacje na temat tego, jak używać farby kredowej — wraz z listą podstawowych narzędzi malarskich i kilkoma przydatnymi informacjami na temat technik — aby uzyskać atrakcyjne, postarzane wykończenie na prawie każdej powierzchni.

Przygotowanie powierzchni, by farba kredowa dała najlepszy efekt

Jeśli to możliwe, pracuj nad malowaniem w pomieszczeniu — farba kredowa najlepiej przylega w temperaturze pokojowej. Chroń podłogę swojego miejsca pracy przed rozpryskami farby, układając gazetę lub papier pod malowanym przedmiotem. Z malowanych mebli powyciągaj wszelkie wyjmowane elementy, w tym poduszki na krzesła, półki, szuflady, zawiasy, gałki i inny sprzęt ozdobny. Najczęściej można pominąć szlifowanie i gruntowanie przed nałożeniem farby kredowej, nawet podczas pracy z lakierowanymi kawałkami drewna, ponieważ farba może przywierać do większości powierzchni. Mimo to niektóre wykończenia mebli wymagają specjalnego przygotowania przed malowaniem.

Powierzchnie pokryte farbą lub o wysokim połysku, takie jak laminaty, można lekko przeszlifować papierem ściernym o ziarnistości 150 lub drobniejszym, aby usunąć przeszkody utrudniające przyczepność.

Drewno powinno mieć przed malowaniem warstwę przezroczystego szelaku nałożoną za pomocą szmatki; utwardź zgodnie z zaleceniami producenta. Powłoka ta zapobiega przenikaniu garbników z drewna do farby i zmianie koloru. Używając miękkiej szmatki nasączonej wodą z mydłem, przetrzyj całą powierzchnię elementu, aby usunąć brud, olej, pył szlifierski i inne zanieczyszczenia. Przetrzyj powierzchnię czystą, wilgotną ściereczką, a następnie pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Zakryj taśmą malarską miejsca, których nie chcesz malować.

Farba kredowa, pędzel i spółka w akcji – jak malować?

Aby uzyskać gładkie, jednolite wykończenie, wybierz pędzel z naturalnym włosiem z długim, elastycznym włosiem. Zanurz pędzel w puszce i uderz rączką w pokrywkę puszki, aby usunąć nadmiar farby. Następnie nakładaj farbę jednokierunkowymi pociągnięciami na jedną część elementu na raz, aż cała powierzchnia zostanie pokryta.

Farba kredowa może być również nanoszona za pomocą wałka. W tym celu wlej farbę kredową do miski, a następnie zanurz w niej wałek z pianki o dużej gęstości (w zależności od wielkości mebla najlepszym rozwiązaniem może być wałek o szerokości około 10 cm). Rozwałkuj cienką warstwę farby długim, jednokierunkowym pociągnięciem, a następnie wykonaj jeszcze jedno pociągnięcie w pierwotnym kierunku. Powtarzaj ten proces, aż cała powierzchnia zostanie pokryta.

Używanie farby kredowej za pomocą pistoletu natryskowego. Farba kredowa jest naturalnie gęstym medium, dlatego nie zawsze da się ją nanosić przy pomocy pistoletu natryskowego. Możesz obejść ten problem, rozwadniając farbę kredową (dodając około dwóch łyżek wody na każdą filiżankę farby) przed załadowaniem jej do pistoletu. Możesz też załadować farbę bez zmian i obsługiwać pistolet przy maksymalnym ciśnieniu, najlepiej z końcówką natryskową o średnicy co najmniej 1,8 milimetra, aby umożliwić przepływ płynu.

Dodaj komentarz