Fotografowanie krajobrazów – co warto wiedzieć?

Fotografowanie krajobrazów – co warto wiedzieć?

Fotografowanie krajobrazów to jedna z najtrudniejszych czynności wymaganych przez fotografa. Do wykonywania zdjęć tego rodzaju potrzebna jest nie tylko szeroko pojęta wiedza, ale też odpowiedni sprzęt, pogoda a nawet pora dnia dla danej scenerii. Dla zaskakujących kadrów, zapierających dech w piersi odbiorcy- fotografujący wykorzystują nie tylko najnowocześniejszą technologię w postaci innowacyjnych aparatów fotograficznych ale też kliszowych klasyków.

Cyfra vs analog

Wojenka jaką wywołali zwolennicy “cyfrówek” i “analogów” wydaje się nie mieć końca. Różnica polega mniej więcej na tym, że wykonując fotografię aparatem cyfrowym, robiący zdjęcie ma szanse na poprawki w wykonaniu tego samego kadru czy to w doborze światła, czasu czy przysłony.Natomiast w przypadku zdjęć na błonach, fotograf zobowiązany jest do koncentracji oraz dokładnego podania czasu i przysłony. Innymi słowy nie ma miejsca na błąd. Nowoczesne małoobrazkowe aparaty wciąż nie dorównują jakością starszym analogowym średnioformatowym kadrom. Wynika to przede wszystkim z wielkości obrazka oraz jakości zastosowanych szkieł. Starsze obiektywy są po prostu lepiej, dokładniej zbudowane w porównaniu do teraźniejszych.

Wykorzystanie sprzętu w trudnych warunkach

Pierwsze pojawiające się pytanie: skąd fotograf wie, że ta konkretna sceneria jest warta uwagi? Fotograf, który doskonale czuje się w tworzeniu krajobrazów idealnie wyłapie miejsca, które dadzą przepiękny kadr. Jest to pochodna doświadczenia połączonego z emocjonalnością danego człowieka. Ale żeby móc cokolwiek tworzyć potrzebny jest sprzęt. I to dużo sprzętu.

Najpotrzebniejsze akcesoria fotografa krajobrazowego:

  • Statyw ( najlepiej z głowicą kulową)
  • Zestaw obiektywów (30 mm, 80 mm, 120 mm- dla małego obrazka oraz 50 mm, 80 mm, 160 mm dla średniego formatu)
  • Zestaw filtrów ( szare połówkowe, szare pełne, kolorowe)
  • Torba fotograficzna

Fotograf mający na celu uwiecznienie pięknej scenerii doskonale wie o której godzinie w danym miejscu jest wschód i zachód słońca. Zdjęcia krajobrazów wykonywane o tych konkretnych porach dają najpiękniejsze efekty wizualne. Stosując przy tym filtrację oraz fotografując na długim czasie, ekspozycja staje się w momencie dziełem sztuki takiego fotografa.

Szeroki kąt oraz F22

Zastosowanie wide angle czyli szerokokątnych obiektywów  w fotografii jest powszechne. Odpowiednio oddalają widziany przez aparat obraz dzięki czemu przedstawienie krajobrazu takim szkłem daje piękny obraz całości. Wykorzystując maksymalny otwór względny F 22 oraz statyw- fotografujący potrafi wyodrębnić ogromną ilość szczegółów. Zasada F 22 i statyw jest klasyką w wykonywaniu zdjęć krajobrazowych

Dodaj komentarz