Jak oświetlić małą łazienkę?

Jak oświetlić małą łazienkę?

Podczas aranżacji łazienki, każdy element wyposażenia jest niezwykle ważny. Jednym z tych, na które szczególną uwagę zwracają projektanci, jest oświetlenie. Jest ono istotne ze względu na samą specyfikę pomieszczenia, jakim jest łazienka i czynności, jakie się w niej wykonuje.

Pomieszczenie musi być dobrze doświetlony by móc precyzyjnie wykonać makijaż, ogolić się czy ułożyć fryzurę. Jeszcze większą rangę ma oświetlenie w łazienkach małych, gdzie każdy centymetr wolnej przestrzeni jest na wagę złota. Jeśli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób oświetlić mają łazienkę – koniecznie zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem!

 

Dlaczego oświetlenie w małej łazience jest tak ważne?

To bardzo proste. Czym jaśniejsze jest pomieszczenie, tym wydaje się być większe. Jasne kolory powiększają, rozciągają, mogą dodać kilka cennych metrów niewielkim przestrzeniom. Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście połączenie światła sztucznego z tym naturalnym. Jednak zazwyczaj łazienki z oknem to takie, które są średniej wielkości lub wręcz duże.

W niewielkich toaletach na małej powierzchni musi zmieścić się sporo rzeczy. Aby łazienka była funkcjonalna powinien znaleźć się tam: sanitariat, umywalka, wanna lub kabina prysznicowa, czasem także i pralka. By miejsce to nie było zbytnio przytłoczone ilością elementów wyposażenia, przydaje się nie tylko główne oświetlenie sufitowe, ale także boczne, które to pozwoli uwypuklić daną strefę czy schować inną. Trików z oświetleniem jest wiele i chętnie korzystają z nich osoby, które choć trochę interesują się wystrojem i aranżowaniem wnętrz.

mała łazienka

Jaki rodzaj oświetlenia do małej łazienki?

Przede wszystkim bez różnicy czy chodzi o małą łazienkę czy o całkiem sporą, nie powinno się posiadać tylko jednego źródła oświetlenia. Jest to jedne z poważniejszych błędów aranżacyjnych. Tak naprawdę czym więcej punktów świetlnych, tym lepiej. Światło główne powinno znajdować się mniej więcej na środku pomieszczenia.

Kolejnymi ważnymi punktami świetlnymi są te, które znajdują się w strefie umywalki, a ściślej mówiąc przy lustrze. Najkorzystniej jest w tym miejscu postawić na kinkiety. Ten rodzaj oświetlenia dopasować można dzięki różnorakim typom opraw do praktycznie każdej łazienkowej aranżacji. Oczywiście istotne jest także to, gdzie kinkiety zostaną umieszczone. Nie powinny znajdować się ona pod lustrem. Wtedy przeglądając się w lustrze, będziemy widzieli cienie.

Urządzając łazienkę warto zdecydować się także na oświetlenie punktowe, które może znaleźć się np. w strefie mokrej, w pobliżu prysznica czy wanny. Inny rodzaj oświetlenia pozwoli oddzielić strefę suchą od mokrej, a także ciekawie ją uwypukli.

 

Mała łazienka a oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie małej łazienki jest niezwykle ważnym elementem całej aranżacji. Jeśli jednak chcemy uzyskać spektakularny efekt powiększający wnętrze, warto postawić także na produkty, które jeszcze bardziej je umożliwiają. Czym mniejsza łazienka, tym lustro powinno być większe. Takie, które będzie odbijało światło, doda wnętrzu głębi, będzie wygladało, jakby znajdowało się dużo dalej niż w rzeczywistości. Nie tylko lustro odbija światło, ale także i meble z wykończeniem na wysoki połysk, czy płytki.

Dodaj komentarz