Jak pozyskać darmową energię?

Jak pozyskać darmową energię?

Darmową energię możemy pozyskiwać na wiele sposobów wykorzystujących odnawialne źródła energii. Jeśli zależy nam na prądzie elektrycznym, najlepszym rozwiązaniem będzie montaż paneli fotowoltaicznych. Spośród rozwiązań jakie oferuje nam branża OZE, panele pv są jak dotąd najczęściej spotykanymi urządzeniami do produkcji energii. Dlaczego się tak dzieje?

Coraz więcej firm oferuje sprzedaż i montaż całej instalacji. Panele wykorzystują darmową energię ze słońca, a inwestycja w taką instalację, po niedługim czasie się zwraca. Montaż nie zajmuje wielu dni, panele nie zabierają potrzebnego miejsca, wyglądają estetycznie i nowocześnie.

Budowa i działanie paneli pv

Panel zbudowany jest z ogniw mających właściwości półprzewodników. Najczęściej spotkanym materiałem z którego budowane są ogniwa jest krzem, ale możemy spotkać się też z pierwiastkami takimi jak german czy selen. Oprócz tego na panel fotowoltaiczny składają się: rama i jej spód, folia PET i folia EVA, puszka połączeniowa oraz połączone ze sobą ogniwa, które chroni szyba z hartowanego szkła.Panel działa, kiedy na jego ogniwa, pada jednostka światła pochodząca ze słońca, czyli foton. Ogniwo krzemowe pochłania foton i wybija elektron ze swojej pozycji, zmuszając go do ruchu. Ten właśnie ruch nazywamy prądem elektrycznym. Panele produkują prąd stały. Aby móc z niego korzystać, musimy zamienić go na prąd przemienny. Służy do tego falownik inaczej zwany inwerterem.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych. Jakie wybrać?

Na rynku występują dwa podstawowe i najpopularniejsze rodzaje. Są to panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. W tym przypadku cena idzie w parze z jakością.Panele polikrystaliczne są tańsze, ponieważ w trakcie produkcji ogniw krzemowych, otrzymujemy znacznie mniejszą liczbę odpadów krzemu. Natomiast cena to nie wszystko. Panele polikrystaliczne mają mniejszą odporność na temperatury, niewielką wydajność (nowsze na poziomie 18-20%), co za tym idzie do ich montażu potrzebujemy większej powierzchni.

Panele monokrystaliczne są dużo trwalsze, w większości przypadków możemy skorzystać z gwarancji nawet na 25 lat. Chodź są nieco droższe co wynika z faktu, że do produkcji używany jest krzem najlepszej klasy, osiągają lepsze wyniki, przy gorszym nasłonecznieniu. Potrzebujemy mniej miejsca i paneli by wytworzyć taką samą ilość energii, w porównaniu do paneli polikrystalicznych.

Korzyści płynące z posiadania instalacji fotowoltaicznej

Przede wszystkim najlepszym argumentem za, są kwestie finansowe. Jeśli mamy możliwość korzystania z paliwa, które jest powszechnie dostępne, darmowe, a jego zasoby nieograniczone, błędem byłoby nie zainteresować się tym tematem. Ważnym aspektem jest także ochrona środowiska. Panele pv, nie produkują zanieczyszczeń, służą latami, są całkowicie bezpieczne dla środowiska. Korzystając z takiej energii mamy satysfakcję z tego, że dbamy o planetę. Dodatkowo, kiedy zdecydujemy się już na montaż instalacji, po jego wykonaniu nie musimy się o nic martwić. Jej działanie jest praktycznie bezobsługowe.

Dodatkowe informacje

Na stronie https://4oze.pl/ znajdziesz więcej informacji o systemach fotowoltaicznych – sprawdź więcej.

Dodaj komentarz