Jak składać i dobierać kolorystycznie poszetkę?

Jak składać i dobierać kolorystycznie poszetkę?

Poszetka (ang. pocket square) na świecie znana jest od dawna. W Polsce przechodzi prawdziwy renesans, stając się coraz bardziej popularnym elementem mody męskiej. W naszym kraju często nazywana błędnie apaszką, butonierką (butonierka to dziurka w klapie marynarki, najczęściej znajdują się w niej żywe kwiaty, goździki, gardenie lub też ozdoby w postaci przypinek). Kilka lat temu słowo poszetka nie widniało nawet w słowniku języka polskiego. Jej opis był właśnie przypisany do butonierki. Złośliwi, którzy nie wiedzą o niej nic, nazywają ją również chustką do nosa. Chodzi o kwadratowe chusteczki noszone w przedniej kieszeni marynarki zwanej brustaszy (z języka niemieckiego brust – pierś , tasche – kieszonka).

Czym poszetka dla mężczyzny ?

Ten bardzo wyrazisty dodatek mody męskiej dla wielu osób jest sposobem na pokazanie własnego stylu oraz sposobem na wyróżnienie się z tłumu. Jednak poszetka nie jest dla każdego. Wymaga od osoby noszącej pewnej wiedzy na temat łączenia kolorów i wzorów. Nie każdy również w tym dodatku czuje się komfortowo. Znam osoby, które nie ubrałyby nawet białej poszetki do garnituru, bo po prostu nie lubią. W takim wypadku bezpieczniej będzie, jak ich kieszonka marynarki zostanie pusta. Nie będzie to błędem, jak i nie będzie powodować niekomfortowych sytuacji. Podsumowując, jeżeli ktoś nie lubi chusteczki wystającej z brustaszy niech jej nie zakłada. Nie będzie to w żadnym wypadku błąd.

Formalność i materiał

Poszetki tak samo, jak krawaty, posiadają swoją hierarchię formalności zależną od czynników takich jak materiał, wzory, sposób obszycia. Te najbardziej eleganckie i jednocześnie formalne to poszetki białe wykonane z cienkiego lnu lub bawełny. Obszyte ręcznie w rulonik doskonale sprawdzą się w każdej stylizacji. Jest to jednocześnie podpowiedź dla tych osób, które chcą zacząć swoją przygodę z poszetką, a nie wiedzą do końca, od czego zacząć. Poszetki mniej formalne to te wykonane z lnu w różnych kolorach i wzorach ( różowe obszyte granatową nicią, błękitne, zielone itd. ). Tak samo casualowe będą te wykonane z jedwabiu czy wełny. Je w zależności od wzoru możemy ubrać do mniej formalnego garnituru, jak i do casualowej marynarki. Co do wielkości. Najczęstszym rozmiarem jest 35 x 35 cm jednak jej rozmiar powinien być dopasowany do wielkości brustaszy. Poszetka nie może nadmiernie jej wypychać, ale nie może być też tak mała, aby całkowicie chowała się do kieszonki marynarki podczas ruchów.

Jak składać poszetke ?

Sposobów jest ogrom. Ja przedstawię te najbardziej klasyczne i popularne.

Jednym z tych najbardziej formalnych jest ułożenie TV fold lub inaczej nazywane sposobem prezydenckim. Takie ułożenie możemy również zauważyć w większości tańszych marynarek, w których imitacją poszetki jest wyściółka kieszeni, którą możemy wyciągnąć na zewnątrz. Odradzam takie kombinacje. Wygląda do tandetnie i nie ma nic wspólnego z prawdziwą poszetką. Sposób TV fold pochodzi od amerykańskich prezenterów telewizyjnych mniej więcej z czasów lat 50, którzy upowszechnili ten bardzo prosty, ale również formalny sposób złożenia. Polega on na zagięciu materiału tak, aby z kieszonki wystawał tylko pasek o wysokości około 1,5 – 2 cm materiału. Co do strony, którą ma wystawać, zdania są podzielone. Ja jestem zwolennikiem eksponowanie ręcznie wykonanych brzegów poszetki dlatego wam również radzę sposób, w którym wystaje część zakończona ręcznie szytym rulonikiem. Ten sposób bardzo dobrze nadaje się do formalnych garniturów oraz na ważne uroczystości takie jak ślub, rozmowa kwalifikacyjna.

Drugim sposobem i zarazem moim ulubionym to taki, aby eksponowane były wszystkie rogi poszetki. Jest to ułożenia bardzo casualowe, ale zarazem najbardziej pokazuj ręcznie rolowane brzegi poszetki.

Trzecim ułożeniem jest bardzo lubiany przez miłośników mody męskiej puff fold. Tutaj sytuacja jest odwrotna niż w przypadku ułożenia rogami do góry. Puff różni się tym, że w tym ułożeniu rogi poszetki chowają się do kiszonki a prezentowana jest część środkowa poszetki, która posiada główny wzór, jak i paletę kolorów. Znalazłem idealny przykład, który to obrazuje.

Jak dobrać poszetke ?

Najprostsza zasada mówi o tym, aby poszetka nawiązywała swoim kolorem lub wzorem do dowolnej części garderoby, a już na pewno, jeżeli założymy krawat, powinna z nim współgrać oraz tworzyć spójne połączenie. Niektórzy świetnie łączą poszetki do koloru koszul, skarpet, wzoru na marynarce. Ważnym błędem, przed którym przestrzegam to materiał poszetki i krawata. Poszetka nie może być wykonana i posiadać taki sam wzór co krawat. Często w sklepach możemy spotkać takie właśnie zestawy. Jest to duży błąd. Biała poszetka sprawdzi się zawsze, dlatego jak wspomniałem wcześniej, jeżeli nie mamy pomysłu na połączenie jej, wybierzmy bezpieczną biel.