Jak sprawdzić czy jestem w KRD – poradnik krok po kroku

Jak sprawdzić czy jestem w KRD – poradnik krok po kroku

Jeśli chcesz być wiarygodnym klientem dla banku, to musisz regularnie sprawdzać informacje na swój temat zarówno w BIK, jak i KRD. Dzięki temu sprawdzisz, jak wyglądasz dla banku i czy możesz starać się o kredyt. Dzięki kontrolowaniu tych dwóch rzeczy możesz także sprawdzić, czy ktoś się pod Ciebie nie podszył i nie wziął pożyczki w Twoim imieniu. Jeśli zastanawiasz się, czy w Krajowym Rejestrze Długów znajduje się negatywny wpis na Twój temat, to dziś podpowiemy Ci, jak możesz to sprawdzić.

Jak sprawdzić czy jestem w KRD?

Sprawdzić, czy jest się w KRD może każdy z nas. Wystarczy odrobina wolnego czasu oraz dostęp do internetu. Z bazy Krajowego Rejestru Dłużników można się dowiedzieć czy jest się wpisanym na listę dłużników. Znajdują się tam zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa. Jest to miejsce, w którym na próżno szukać jakichś pozytywów na swój temat i znajdują się tam jedynie negatywne wpisy. Jeśli więc nie spłacałeś swojego zobowiązania na czas, najprawdopodobniej się tam znajdujesz. A jak to sprawdzić? Podpowiadamy.

Sprawdzanie KRD krok po kroku

Sprawdzanie, czy jesteś częścią Krajowego Rejestru Długów nie zajmie Ci sporo czasu na początek musisz wejść na stronę krd.pl. Jeśli to zrobisz, to musisz przejść do opcji “Panel klienta”, która znajduje się w prawym górnym rogu strony. Następnie wybierz przycisk “Zabezpiecz się przed wyłudzeniem danych”. Jeśli to zrobisz, zostaniesz automatycznie przekierowany na kolejną stronę, na której znajduje się przycisk “Załóż konto”. Wybierz go i wypełnij formularz, który Ci się wyświetli. Trzeba tam wpisać podstawowe informacje takie jak imię, nazwisko czy e-mail. Przed zatwierdzeniem swoich danych upewnij się, czy wszystkie pola zostały wypełnione prawidłowo i czy nie ma w nich jakiejś literówki.

Po założeniu konta wejdź na swoją skrzynkę e-mail i sprawdź, czy otrzymałeś wiadomość ze strony KRD. Jeśli tak to przyszedł czas na potwierdzenie swojej tożsamości. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze za pomocą przesłania skanu dowodu. Po drugie za pomocą przelewu bankowego. Jeśli zależy Ci na czasie, to wybierz przelew bankowy, bo weryfikacja za jego pomocą przebiega najszybciej. Wystarczy, że przelejesz złotówkę na wskazane konto bankowe i chwilę poczekasz. Jeśli Twoja tożsamość zostanie zweryfikowana pozytywnie, to przyszedł czas, aby zalogować się na konto. Musisz wpisać PESEL i hasło, które wcześniej podałeś. Po zalogowaniu przejdź do opcji “Sprawdzanie” i zobacz czy jesteś wpisany do KRD. Musisz pobrać raport, z którego dowiesz się, czy znajdujesz się w bazie i jakie jest Twoje zadłużenie.

Po co sprawdzać, czy jest się w Krajowym Rejestrze Długów?

Skoro już wiesz, jak sprawdzić czy jestem w KRD to musisz wiedzieć, dlaczego warto to robić. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy jakiś bank udzieli Ci pieniądze i czy nikt nie podszył się pod Ciebie, aby wyłudzić pożyczkę. Brak wpisów w KRD jest czystą kartą w banku i zanim zaczniesz ubiegać się o pieniądze, lepiej dowiedz się, czy nie zapomniałeś o spłacie jakiegoś zobowiązania i czy nie musisz uregulować jakichś długów.

Dodaj komentarz