Jak wybrać najlepsze kombajny zbożowe — działanie i charakterystyka

Jak wybrać najlepsze kombajny zbożowe — działanie i charakterystyka

Kombajny zbożowe to niezbędne urządzenia w czasie żniw. Nie tylko ułatwiają prace, ale również skracają jej czas i całkowicie odciążają ludzkie ciało od wielogodzinnej i ciężkiej pracy. Głównym zadaniem maszyny jest zbierani plonów z pól podczas zbiorów, które odbywają się każdego roku na koniec lata. Jest to urządzenie wielofunkcyjne, dzięki któremu nie musimy dzielić już pracy na różne etapy zaplanowane w kilku dniach. Całą pracę możemy wykonać od razu, szybko i bez wysiłku.

Jaki są najlepsze kombajny zbożowe dla przeciętnego gospodarstwa?

Kombajny zbożowe składają się z wielu podzespołów, z których każdy odgrywa bardzo ważną rolę. Kolejno wykonywane jest ugniatanie planu, a następnie jego ścinanie. Zespół transportowy ma za zadanie przerzucić zebrany plan do wnętrza maszyny i umieścić go w odpowiedniej jego części. Następnym przystankiem jest bęben młócący, a jeszcze kolejnym klepisko. Dzięki nim otrzymujemy czysty plon w postaci ziarna, od którego zostają oddzielone części słomy. W ten sposób otrzymujemy ziarno oczyszczone z plew oraz części, które nie nadają się do przerobienia.

 

Aby cieszyć się praca wykonaną w dobrym czasie i na odpowiednim poziomie, musimy wybrać do naszego gospodarstwa najlepszy kombajn zbożowy mieszczący się w zakresie naszych możliwości finansowych. Przede wszystkim musi być on dopasowany do wielkości naszych pól uprawnych, ponieważ będzie musiał poradzić sobie z odpowiednią ilością zbiorów. Dodatkowo powinniśmy określić również jednostkę czasu, jaką chcielibyśmy poświęcić na zbiory plonów.

Jak działają kombajny zbożowe?

Kombajny zbożowe to przede wszystkim bardzo duże maszyny, które potrzebują odpowiedniej ilości miejsca do garażowania. Warto przeznaczyć dla nich zamkniętą przestrzeń, aby utrzymać ich komponenty w jak najlepszym stanie. Głównym zadaniem, jakie pełni maszyna, jest zbieranie plonów podczas żniw. W mniejszych miejscowościach, gdzie pola uprawne nie są aż tak duże, społeczność często kupuje maszynę w spółkę z innymi gospodarzami.

 

Dużą zaletą kombajnów jest to, że z każdej części zbioru może stworzyć przydatną do wykorzystania rzecz. Na przykład słoma, która zostaje po oczyszczeniu łodyg i oddzieleniu ziarna, może zostać rozdrobniona przez kombajn i użyta następnie do zrobienia nawozu. Przyda się on później do użyźnienia gleby, na której ponownie zasadzimy ziarna.

 

Jakie wyróżniamy rodzaje kombajnów?

Najpopularniejsze i najczęściej spotykane w naszym kraju są kombajny zbożowe, które świetnie radzą sobie z ziarnami. Istnieją jednak maszyny przeznaczone również do innych darów natury, np. do ziemniaków, czy buraków. Bulwy zostają oczyszczone z liści i są gotowe do magazynowania. Kombajny są również używane w świecie sadowników. Uprawa warzyw na szeroką skalę także wiąże się z używaniem odpowiednich maszyn, które ułatwia pracę i przede wszystkim wyręczą ludzkie ręce w pracy przy zbiorach. Profesjonalne kombajny mogą nawet pomagać w obsadzaniu terenu w nowe rośliny uprawne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kombajnu?

Kiedy jesteśmy na etapie wybierania dla siebie najlepszej maszyny, zawsze mamy możliwość wyboru kombajnu z rynku pierwotnego lub wtórnego. Jest to bardzo duży wydatek, dlatego warto wcześniej przemyśleć swoje zapotrzebowanie. Wielu rolników widzi inwestycje w kupnie nowego kombajnu, ponieważ może go wypożyczać lub oferować swoje usługi innym gospodarzom podczas żniw. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na zakupienie nowego sprzętu w takim przedziale cenowym jak nowy kombajn zbożowy.

 

To, co warto wziąć pod uwagę to wygoda pracy w danym modelu. Nie każdy z nich jest tak samo komfortowy. Praca przy żniwach to czasem długie godziny na pokładzie kombajnu, dlatego musimy zadbać o wygodę i zdrowie naszych pleców. Nowe maszyny są budowane w nowoczesnych technologiach, dzięki czemu jakość ich pracy jest na pewno lepsza niż tych z rynku wtórnego. Nie każdy jednak potrzebuje nowego kombajnu, aby dobrze i szybko wykonać pracę w polu uprawnym.

11 Comments

  1. Pingback: harem77
  2. Pingback: trustbet

Dodaj komentarz