Jakie awarie mogą powodować niewymieniane części do dojarek?

Jakie awarie mogą powodować niewymieniane części do dojarek?

Prawidłowo funkcjonujące gospodarstwo to przede wszystkim odpowiednio di=obrany sprzęt. W przypadku dużych hodowli krów dojnych oczywiste jest, że ręczne pozyskiwanie mleka nie będzie miało sensu. Na szczęście rozwój technologiczny pozwolił na wymyślanie takich urządzeń jak dojarki, które wyręczają gospodarzy w tej ciężkiej czynności. Dzięki odpowiedniemu doborowi sprzętów oraz regularnej wymianie części do dojarek możemy być pewni, że mleko, które pozyskujemy, jest najwyższej jakości, a krowy są zdrowe i silne.

Na czym polegają awarie dojarek przewodowych?

Awarie sprzętu są nieuniknione, szczególnie jeżeli od dłuższego czasu korzystamy z dobrodziejstwa nowinek technologicznych. Również w przypadku dojarek bardzo często dochodzi do różnego rodzaju problemów z aparaturą pobierająca mleko. Wszelkiego rodzaju przewody, które nie są odpowiednio konserwowane, mogą tracić swoją przepustowość, ale również tracić szczelność. Przez takie awarie do systemu dostaje się powietrze, które powoduje zblokowanie dopływu powietrza.

Efektem tego będzie obniżone ciśnienie w przewodach, co spowoduje wolniejszy przepływ mleka do zbiornika. Bardzo ważne w procesie dbania o sprzęt jest regularne sprawdzanie jakości działania części do dojarek. Ich konserwacja, czyszczenie i dezynfekcja również ma ogromny wpływ na trwałość oraz długowieczność. Jeżeli mamy wątpliwości co do jakości naszego sprzętu lub podejrzewamy, że jest on już zużyty, najlepiej jak najszybciej pomyśleć o wymianie części. Unikniemy nie tylko problemów ze zdrowiem naszych krów, ale również wysokich strat finansowych, które będą konsekwencja złej jakości produktu.

Jak unikać awarii, czyli regularna wymiana części do dojarek

Najlepszym sposobem na unikanie awarii sprzętu jest przeprowadzanie regularnych i dokładnych przeglądów technicznych. Pozwoli to zawczasu wyeliminować problemy i naprawić wszelkie usterki. Dodatkowo będziemy mieli świadomość tego, które części do dojarek najpilniej wymagają wymiany. Większość producentów oferuje serwisy w ramach swoich usług lub okresu gwarancyjnego. Dobierając części do dojarek, musimy pamiętać również o tym, aby były one jak najdokładniej dopasowane do budowy ciała naszego zwierzęcia. Poprawimy tym sposobem jakość mleka oraz zapewnimy sobie pewność, że narzędzia są czyste i gotowe do użycia. Aby nasze akcesoria i maszyny były zachowane w jak najlepszym stanie, zalecane jest stosowanie dobranych do nich środków czystości, które zapewnią odpowiednią jakość pracy.

Które części do dojarek mają największe znaczenie dla jakości mleka?

Jedna z najważniejszych części do dojarek jest guma strzykowa, która ma bezpośredni kontakt ze skórą zwierzęcia. To ona styka się z wymieniem i powoduje, że krowa oddaje mleko. Silikonowe gumy powinny być antybakteryjne i regularnie czyszczone oraz dezynfekowane. Krowa powinna mieć również komfort, dlatego nie wolno zakładać zbyt ciasnych lub wykonanych ze sztywnego materiału gum. Będzie to prowadziło do bolesnych otarć, przerwania łączności skóry oraz powstawania stanów zapalnych.

Będzie to także miało bezpośredni wpływ na jakość oddawanego mleka. Może pojawiać się w nim krew, a dodatkowo będzie szybciej się psuło i miało specyficzny zapach. Dobrze jest więc zadbać o wysokiej jakości części do dojarek, które pozwolą nam utrzymać wysoki poziom oferowanego produktu. Kolejnym ważnym elementem są przewody mleczne, przez które przechodzi mleko. Ważne jest, aby były wykonane z trwałego materiału, co zapobiegnie przerwaniu. Preferowana wymiana powinna następować średnio co pół roku. Pozwoli to zmniejszyć odsetek gromadzących się we wnętrzu rur bakterii i mikroorganizmów.

Na szczęście przewody są łatwe w czyszczeniu. Pozwala to utrzymać oczekiwany poziom higieny mleka, co wpływa na wzrost jego jakości. Warto również zadbać o wysokiej jakości uszczelki, które będą zapobiegać zapowietrzaniu się przewodów i utracie ciśnienia, Może mieć to bezpośredni wpływ na spowolnienie pracy dojarki.