Kofeina – szkodzi czy pomaga naszemu organizmowi?

Kofeina – szkodzi czy pomaga naszemu organizmowi?

Miliony ludzi na całym świecie codziennie rozpoczyna dzień od kawy. Później w ciągu dnia także chętnie sięgamy po kolejne filiżanki tego pobudzającego napoju. Niektórzy nie wyobrażają sobie dnia bez kawy, a niektórzy piją ją jedynie dla jej smaku i bez problemu mogliby z niej zrezygnować. Jak wiadomo, w kawie znajduje się kofeina, która uważana jest za substancję pobudzającą oraz odpowiedzialną, chociażby za bezsenność. Zobacz, jak kofeina działa na nasz organizm i czy warto ją spożywać.

Jak działa kofeina?

Po wypiciu kawy kofeina jest bardzo szybko absorbowana z jelit do krwiobiegu. Z tamtego miejsca wędruje do wątroby i dzieli się na związki, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie wielu narządów. Warto jednak pamiętać, że kofeina ma bardzo duży wpływ na naszą głowę, a konkretnie na mózg. Kofeina blokuje działanie adenozyny. Adenozyna to neuroprzekaźnik, który sprawia, że w ciągu dnia czujemy zmęczenie, a nasz mózg się „rozleniwia”. To właśnie ona jest odpowiedzialna za to, że nagle czujemy zmęczenie, które powoduje, że mamy ochotę iść spać.

Prócz blokowania działania adenozyny kofeina może też zwiększyć poziom adrenaliny we krwi. Co więcej, pobudza ona aktywność neurotransmiterów w dopaminy i norepinefryny. Takie połączenie bardzo mocno stymuluje nasz mózg do działania, poprawia się nasza koncentracja, a także czujność. Kofeina działa na organizm oraz mózg bardzo szybko, do tego jest bardzo łatwo dostępna, przez co korzysta z niej wiele osób. Warto jednak pamiętać, że najwyższe stężenie kofeiny we krwi występuje po ok. godzinie od jej spożycia.

Czy watro spożywać kofeinę?

Zdania na ten temat są podzielone, dlatego warto zastanowić się zarówno nad plusami, jak i minusami picia kawy, która zawiera kofeinę. Jeśli chodzi o korzyści, to kofeina może pozytywnie wpływać na metabolizm oraz spalanie tłuszczu. Przyśpiesza ona oba te procesy, co sprawia, że możemy chudnąć szybciej. Dodatkowo dzięki pobudzeniu, jakie daje może poprawić trening, a także ogólne samopoczucie w ciągu dnia. Co więcej, kofeina zmniejsza ryzyko chorób serca, cukrzycy czy raka wątroby.

Niestety nie jest to rzecz, która jest pozbawiona wad. Kofeina spożywana w nadmiarze może powodować bezsenność, zawroty głowy, kłopoty z koncentracją oraz nerwowość, czy problemy z erekcją . Kofeina ogranicza też wchłanianie niektórych składników odżywczych. Warto więc podchodzić do picia kawy z głową, a do porannego rytuału z filiżanką tego napoju warto dołączyć zdrowe i naturalne suplementy diety.

Jeśli masz problemy ze swoim przyrodzeniem, to oprócz witamin i minerałów możesz spróbować naturalnego suplementu http://memberxxl.eu/. Jego skład jest w pełni bezpieczny oraz nie zawiera żadnych syntetycznych substancji chemicznych niewiadomego pochodzenia. Wszystkie składniki podczas produkcji zostały użyte w odpowiednich proporcjach, dzięki czemu suplement jest nie tylko skuteczny ale także nie zagraża zdrowiu. Dodatkową zaletą jest zapewniana przez producenta gwarancja skuteczności lub zwrot pieniędzy, jeśli użytkownik nie będzie zadowolony z uzyskanego efektu. Jak jednak wskazują opinie wielu klientów, suplement spełnia swoje zadanie i ma bardzo dobre opinie w internecie.