Koparki – rodzaje i zastosowanie podczas wykonywania robót ziemnych

Koparki – rodzaje i zastosowanie podczas wykonywania robót ziemnych

W dzisiejszych czasach ciężko jest sobie wyobrazić teren budowy bez specjalistycznych maszyn budowlanych. Koparki, koparko-ładowarki i walce to codzienny widok na placach budowy – zarówno tych mniejszych, jak i większych. Koparki, bo właśnie o nich będzie mowa w tym wpisie, są przeznaczone do rozmaitych robot na terenie budowy, można je wykorzystać w wielu sytuacjach. Oto rodzaje oraz zastosowanie koparek na budowie.

Rodzaje i zastosowanie koparek

Jeśli chodzi o prace, które są wykonywane na terenie budowy, to mają one bardzo zróżnicowany charakter. Konieczne może być m.in.: niwelowanie terenu, wykonanie wykopów, wyrównanie gruntu, przenoszenie urobku itd. To tylko część z prac, do których może przydać się nowoczesny sprzęt. Co ciekawe praktycznie do każdego zadania można dopasować typ koparki, który najlepiej sobie z nim poradzi. Na rynku dostępne są obecnie koparki, które pracują w cyklu stałym lub przerywanym. Koparki, które pracują w cyklu przerywanym, są zazwyczaj wyposażone w jedno naczynie ubijające. Z kolei koparki pracujące w cyklu stałym mają tych naczyń kilka.

Jako inwestor nie musisz wiedzieć zbyt wiele o rodzajach i zastosowaniach koparek. Korzystając z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się robotami ziemnymi https://szczucki.pl/roboty-ziemne-bydgoszcz/ oszczędzasz czas. Możesz być też pewny, że wszelkie prace zostaną przeprowadzone w profesjonalny i bezpieczny sposób. Wbrew pozorom to, w jaki sposób zostaną wykonane roboty ziemne, ma duży wpływ na późniejsze etapy budowy. Warto o tym pamiętać, jeśli nie chcesz, aby doszło do opóźnień na budowie, a inwestycja została zrealizowana na czas.

Koparki chwytakowe i zbierakowe

Tak jak wspomnieliśmy, jako inwestor nie musisz mieć dużej wiedzy na temat rodzai koparek oraz tego, jakie zadania mogą wykonać poszczególne z nich. Dobrze jest jednak posiadać, choć minimalną wiedzę z tego zakresu, aby móc zrozumieć sens niektórych prac oraz tego, dlaczego używa się podczas nich takich, a nie innych narzędzi. Koparki chwytakowe mogą pracować na terenie mocno nawodnionym. Znajdują zastosowanie do kopania głębokich wykopów o niewielkich średnicach – otwory studzienne lub pod filary mostów.

Koparki zbierakowe z kolei wykorzystuje się do wykonywania wykopów na dużych i niewielkich przestrzeniach. Nowoczesne modele zbierakowe coraz częściej wykorzystywane są również do wykonywania wykopów wąskich na przykład do układania instalacji w gruntach. Istnieją także koparki przedsiębierne i podsiębierne.