Laminowanie włosów w domu – spektakularny efekt w kilka chwil!

Laminowanie włosów w domu – spektakularny efekt w kilka chwil!

Spis treści

 1. Czym jest laminowanie włosów?
 2. Dlaczego warto laminować włosy?
 3. Jak laminowanie wpływa na włosy?
 4. Co jest potrzebne do laminowania włosów w domu?
 5. Jak samodzielnie laminować włosy?
 6. Jak długo utrzymuje się efekt po laminowaniu włosów?
 7. Jak dbać o laminowane włosy?
 8. Podsumowanie – czy warto laminować włosy?

Czym jest laminowanie włosów?

Laminowanie włosów to nieco zagadkowe pojęcie, z którym sporo osób nie miało jeszcze okazji się zetknąć – mówiąc najprościej, jest to zabieg pielęgnacyjny stosowany na włosach, który niemal natychmiast poprawia ich wygląd i ogólną kondycję. Polega na rozprowadzeniu na włosach masy składającej się najczęściej z mieszaniny żelatyny, wody i odżywki bądź maski do włosów, a następnie zmyciu jej po kilkudziesięciu minutach; substancje zawarte w mieszance (między innymi kolagen zawarty w żelatynie) mają niezwykle dobroczynny wpływ na włosy i już po pierwszym zabiegu z ich użyciem widoczna jest wyraźna poprawa wygądu włosów. Po jednorazowym przeprowadzeniu zabiegu efekty są czysto kosmetyczne – włos wygląda zdrowiej i jedwabniej, aczkolwiek nie następuje jeszcze znacząca zmiana jego struktury. By uzyskać najlepsze efekty, należy robić to regularnie – ale o tym w dalszej części artykułu.

Dlaczego warto laminować włosy?

Jak już wspomniano w powyższym paragrafie, zabieg laminowania włosów ma niezwykle korzystny wpływ przede wszystkim na wygląd włosów; sprawia, że fryzura staje się wyraźnie gładsza, a włosy staną się bardziej gładkie, jedwabiste i miękkie. Jest to idealny zabieg dla osób o zniszczonych, szorstkich włosach oraz uszkodzonych przez nadmierną stylizację i farbowanie. Z zabiegu laminowania szczególnie zadowolone będą również osoby zmagające się z rozdwojonymi końcówkami – już jeden taki zabieg sprawi, że problem zniknie niemal całkowicie. Oczywiście, laminacja jest zabiegiem korzystnym dla każdego – niezależnie od struktury i kondycji włosa, taki zabieg odświeży fryzurę i nada jej zupełnie nowy blask. Warto spróbować samodzielnie – zabieg nie jest niczym skomplikowanym i wymaga jedynie kilku prostych składników, które zazwyczaj znajdują się już w domu.

Jak działa laminowanie włosów?

Co właściwie dzieje się z włosami w trakcie procesu laminacji? By w pełni to zrozumieć, należy zdać sobie sprawę z tego, w jaki sposób zbudowane są włosy – każdy pojedynczy włos składa się z łusek, które w zależności od stopnia porowatości (rozróżniamy włosy niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate) są rozchylone w mniejszym lub większym stopniu. Im większy stopień porowatości, tym bardziej ‘nastroszona” jest fryzura. Zabieg laminacji domyka łuski włosów i tworzy wokół nich ochronną warstwę, chroniąc włosy przed uszkodzeniami i sprawiając, że są gładsze i bardziej lśniące. Dużo łatwiej jest je również wtedy rozczesać – nie elektryzują się ani nie plączą. Regularne poddawanie się laminacji dodatkowo sprawia, że składniki odżywcze zawarte w substancji służącej do zabiegu wnikają głęboko we włosie, trwale poprawiając jego kondycję i sprawiając, że włosy stają się zdrowsze i bardziej wytrzymałe – są dużo bardziej odporne na niesprzyjające czynniki zewnętrzne, takie jak wysoka temperatura.

Co jest potrzebne do laminowania włosów w domu?

Zabieg laminacji włosów można przeprowadzić zarówno u fryzjera, jak i w domowym zaciszu – ta druga opcja jest z pewnością dużo bardziej opłacalna finansowo i, jak się zaraz przekonamy – wcale nie jest tak skomplikowana, na jaką może wydawać się na pierwszy rzut oka. By przeprowadzić zabieg laminacji w domu, potrzebujemy jedynie kilku prostych rzeczy:

 • ulubiony szampon
 • żelatyna
 • dostęp do wrzącej wody
 • odżywka bądź maska do włosów.

Jeżeli nie chcemy używać żelatyny z powodów etycznych (jest ona produktem pochodzenia zwierzęcego; używanie jej przeczy idei wegetarianizmu i weganizmu) bądź jesteśmy na nią uczuleni, możemy bez problemu zastąpić ją roślinnym substytutem – agarem. Efekty takiego zabiegu będą zbliżone do tego, w którym wykorzystana byłaby żelatyna, aczkolwiek należy być przygotowanym na to, że będą mniej trwałe i mogą wyglądać nieznacznie mniej efektowne.

Laminowanie włosów

Jak krok po kroku samodzielnie laminować włosy w domu?

Laminowanie włosów w domu jest bardzo proste – po uważnym zapoznaniu się z poniższą instrukcją i wprowadzeniem jej w życie krok po kroku, każdy będzie w stanie w domowych warunkach uzyskać opisane wyżej korzyści dla włosów. Na zabieg należy zarezerwować co najmniej kilkadziesiąt minut wolnego czasu.

 1.  Należy zacząć od zagotowania wody. Następnie trzeba odmierzyć około trzy łyżki wrzątku i umieścić go w szklance. Do szklanki wsypać łyżeczkę żelatyny bądź agaru i dokładnie wymieszać; jeżeli wybrany proszek nie rozpuszcza się wystarczająco dobrze, do mieszaniny można dodać nieco więcej gorącej wody. Gdy wszystko nieco ostygnie, należy dodać łyżkę wybranej przez siebie odżywki lub maski do włosów.
 2. Czekając, aż mieszanina wody i żelatyny/agaru ostygnie należy umyć włosy szamponem (nie używając przy tym żadnej odżywki ani maski!). Następnie delikatnie osuszyć włosy ręcznikiem i, jeżeli to możliwe, rozczesać je.
 3.  Jeżeli przygotowana wcześniej masa ostygła i ma konsystencję przypominającą gęsty żel, można przejść do kolejnego punktu – jeżeli za bardzo zgęstniała i jest zbyt zbita, należy dodać do niej odrobinę wrzątku i dokładnie ją wymieszać. Powinna mieć gładką, jednolitą teksturę.
 4.  Należy dokładnie rozprowadzić masę po całych włosach, wcierając ją w każdy kosmyk – jeżeli mamy rozdwajające się końcówki, szczególnie dużo uwagi powinniśmy poświęcić na ich pokrycie.
 5. Następnie należy zapewnić włosom ciepło – można to zrobić na kilka sposobów. Najlepiej jest owinąć włosy folią spożywczą lub założyć czepek; ostatecznie można do tego celu użyć również zwykłego ręcznika.
 6. Po upływie około 35-40 minut można przejść do spłukiwania mieszanki z głowy za pomocą ciepłej wody. Włosy nie wymagają na tym etapie już żadnych dodatkowych zabiegów ani używania innych kosmetyków.

I gotowe! Efekt będzie widoczny od razu, gdy włosy wyschną i zostaną rozczesane.

 Jak długo utrzymuje się efekt po laminowaniu włosów?

Niestety, efekt uzyskany po laminowaniu włosów jest nietrwały – w zależności od tego, jak często myje się włosy, może utrzymywać się od kilku dni do tygodnia. Częstsze mycie włosów sprzyja szybszemu zanikaniu korzystnych efektów laminacji. Zaleca się, by powtarzać zabieg laminacji włosów najwyżej raz w tygodniu; zbyt częste laminowanie przynosi skutki odwrotne do oczekiwanych ze względu na możliwe przeproteinowanie włosów. Co kryje się za tym terminem? Oznacza to, że ze względu na to, iż masa żelatynowa używana przy laminacji zawiera spore ilości białka (nazywanego również proteiną), jej nadmierne stosowanie na włosach sprawia, że białko przestaje jedynie uzupełniać ubytki we włosiu i zamiast tego zaczyna się wokół niego obudowywać, powodując zmatowienie włosów i zanikanie ich blasku. By tego uniknąć, należy stosować ten zabieg z umiarem – a w czasie pomiędzy kolejnymi laminacjami warto używać przeznaczonych do włosów kosmetyków o działaniu nawilżającym i wygładzającym.

Jak dbać o laminowane włosy?

Pielęgnacja laminowanych włosów nie musi różnić się znacząco od tej, którą stosujemy na co dzień – nie musimy włączać do swojej rutyny pielęgnacyjnej żadnych specjalistycznych kosmetyków. Jeżeli jednak pragniemy dołożyć dodatkowych starań, by utrzymać laminowane włosy w idealnej kondycji i niezmiennie zachwycającym wyglądzie, możemy zacząć używać kosmetyków o działaniu nawilżającym lub wygładzającym – na przykład masek do włosów albo odżywek. Oprócz tego można również zastanowić się nad stosowaniem od czasu do czasu zabiegu olejowania włosów.

Podsumowanie – czy warto laminować włosy?

Odpowiedź brzmi – jak najbardziej! Koszty wykonania takiego zabiegu w domu są minimalne, a przynoszą sprawdzone skutki widoczne gołym okiem już po pierwszym razie. Warto spróbować samodzielnie i przekonać się na własnej skórze, jak dobroczynne efekty może przynieść laminowanie włosów – a to wszystko w domowym zaciszu w mniej niż godzinę, przy wykorzystaniu jedynie podstawowych składników!

Dodaj komentarz