Na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy najmu? 

Na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy najmu? 

Wynajmowanie mieszkania, zarówno od strony najemcy, jak i osoby wynajmującej, może nieść ze sobą pewne ryzyko. Nic więc dziwnego, że każda strona chce się odpowiednio zabezpieczyć. Ku temu służy umowa najmu. Zanim jednak podpiszesz dokument, pamiętaj, żeby dokładnie go przeczytać i przeanalizować. Jeśli chcesz uniknąć nieporozumień, to warto taką umowę skonsultować z prawnikiem. Na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy najmu? 

Nigdy nie podpisuj umowy w ciemno – Capital Legal Adwokat Warszawa

Szukanie mieszkania na wynajem osobiście, a nie przez agencję wiąże się z dużo niższymi kosztami. Nie musisz płacić za pośrednictwo, jednak dużo łatwiej jest się naciąć na źle skonstruowaną i niekorzystną umowę. Dlatego w takim przypadku warto skorzystać z pomocy specjalisty, jakim jest Capital Legal Adwokat Warszawa. Podpisanie umowy najmu jest bardzo ważnym krokiem. Dokument powinien zabezpieczać obie strony, czyli zarówno najemcę, jak i osobę wynajmującą. Z tego względu jest to ważny dokument dla każdej strony transakcji. 

Nierzadko jednak się zdarza, że nie wiemy, na jakie zapisy zwracać uwagę. Ponadto bardzo często umowa jest oparta na wzorze, który możemy znaleźć w sieci, a te nie zawsze są prawidłowe. Dlatego przy umowie najmu warto skorzystać z pomocy adwokata. Zarówno jeśli chcesz komuś wynająć mieszkanie, jak i wynająć od kogoś. W tym pierwszym przypadku adwokat zadba, żeby skonstruowana umowa chroniła Twoje interesy, ale także zachęcała potencjalnych najemców i była uczciwa. Z kolei będąc najemcą, warto zweryfikować wszelkie zapisy z pomocą adwokata, żeby mieć pewność, że umowa nie ma niekorzystnych haczyków. Pamiętaj, żeby nigdy nie podpisywać umowy w ciemno i weryfikować wzory umów, które możesz znaleźć w internecie. 

Na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy najmu? 

Dla wielu osób kluczowym elementem jest kaucja oraz to, kiedy można ją odzyskać. W większości przypadków kaucja wynosi od dwóch do trzech czynszów. Bardzo ważne są jednak zapisy jasno określające, kiedy kaucja jest zwracana, a kiedy nie. Pamiętaj także, żeby upewnić się, że osoba wynajmująca faktycznie jest właścicielem mieszkania. W tym celu możesz poprosić o okazanie aktu własności mieszkania. Jeśli to Ty jesteś osobą wynajmującą, to udostępnij te informacje najemcom. Odmowa okazania dokumentów może budzić podejrzenia. 

Dla obu stron bardzo ważnym elementem umowy są także płatności. Warto uzyskać od właścicieli dokładne wyliczanie comiesięcznych opłat wraz z wyszczególnieniem każdego elementu. Na tym etapie ustala się również formę płatności. 

Dodaj komentarz