O czym pamiętać przy wyborze okien?

O czym pamiętać przy wyborze okien?

Okna są niezbędnym elementem każdego domu. To one zapewniają nam dopływ światła, pozwalają również obserwować to, co dzieje się na zewnątrz. Producenci prześcigają się w proponowaniu klientom kolejnych rozwiązań. W efekcie dostępne okna znacznie różnią się między sobą. Pojawia się więc pytanie co brać pod uwagę, aby kupić najlepsze okna do własnego domu.

O czym pamiętać przy wyborze okien to często zadawane pytanie. Do elementów, które na pewno trzeba uwzględnić zalicza się profil okna, stopień izolacyjności termicznej, izolację przed hałasem.

Profil okna

Pod tym pojęciem kryje się po prostu konstrukcja, której zadaniem jest utrzymanie szyby. Profil składa się z:

  • ramy;
  • ościeżnicy;
  • listew przyszybowych.

To właśnie profil jest najważniejszą częścią całego okna. W dużej mierze wpływa na kolejne cechy, które trzeba uwzględnić, kupując okno. W sprzedaży dostępne są profile zaliczane do różnych klas. Jeśli chcemy mieć pewno, że kupujemy naprawdę bardzo dobre okno, warto szukać tych z profilem klasy A. Co to oznacza? Takie okno ma ścianki zewnętrzne o trzech milimetrach grubości. Szerokość komór wewnętrznych ma nie mniej niż pięć milimetrów. Takie parametry sprawiają, że okna są stabilne, a jednocześnie bardzo trwałe. Decydując się na okna zaliczane do niższych klas, trzeba być świadomym, że ich ścianki będą znacznie cieńsze. Odbije się to oczywiście negatywnie na trwałości okien.

Izolacyjność termiczna

Okna mają nie tylko zapewnić dostęp światła do pomieszczenia, ale również uchronić dom przed stratami ciepła. Dlatego tym, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze okien jest współczynnik przenikania ciepła. Polskie prawo dopuszcza do sprzedaży okna o współczynniku ciepła wynoszącym od 1,7 do 1,8W/m2K. Znaleźć można jednak okna, których współczynnik przenikania ciepła jest jeszcze mniejszy. Warto pamiętać, że przez okna możemy tracić nawet trzydzieści pięć procent ciepła. Tym bardziej uda się nam te straty ograniczyć, tym lepiej. Przełoży się to bowiem na koszty związane z ogrzewaniem domu.

Ochrona przed hałasem

Dobre okna to takie, które zapewniają nam nie tylko ciepło, ale również chronią przed hałasem. Dlatego dobrym wyborem są takie, które charakteryzuje zwiększona izolacyjność akustyczna. Współczynnik mówiący o tym wyrażany jest w decybelach. Im ma wyższą wartość, tym ciszej będzie w naszym domu. O ile dom znajduje się w cichej i spokojnej okolicy nie ma to tak dużego znaczenia. Kiedy jednak mieszkamy w pobliżu ruchliwej ulicy, szybko docenimy okna, które eliminują hałas docierający do wnętrza domu.

Dodaj komentarz