Parownik klimatyzacji. Co to jest i jak działa.

Parownik klimatyzacji. Co to jest i jak działa.

Parownik klimatyzacji. Co to jest i jak działa.

W dzisiejszych czasach klimatyzacja to konieczność. Mowa zarówno o wyposażeniu samochodu, jak również sal konferencyjnych czy biur. Coraz częściej na klimatyzację decydują się również właściciele domów czy mieszkań, którzy nie chcą być nękani we własnym domu przez ogromne upały wręcz nie do zniesienia. Wiadomo, że każda klimatyzacja różni się od siebie, w zależności od tego gdzie jest zainstalowana. Inaczej bowiem wyglądają klimatyzacje samochodowe, inaczej domowe – w tym przypadku można mówić o klimatyzacji wewnętrznej jak i zewnętrznej. Jednak bez względu na rodzaj, sposób działania, a więc podstawowe elementy są takie same. A jednym z nich jest parownik klimatyzacji.

Jak działa klimatyzacja?

Zanim wyjaśnimy czym jest parownik klimatyzacji, warto wspomnieć kilka słów o tym, jak ogólnie działa klimatyzacja. Otóż najlepiej porównać ją do domowej lodówki. Gaz w obiegu zamkniętym spręża się i rozpręża na skutek czego dochodzi do zmiany jego ciśnienia i temperatury. Gaz ten schładza powietrze poprzez bezpośredni kontakt, do którego dochodzi w miejscu o którym mowa, a więc chodzi o parownik klimatyzacji.

Jakie jest zadanie parownika klimatyzacji?

Parownik do klimatyzacji jest drugim wymiennikiem ciepła. To właśnie w nim dochodzi do kontaktu gazu z powietrzem i właśnie tam rozpoczyna się proces chłodzenia. Parownik klimatyzacji samochodowej połączony jest z dmuchawą, ponieważ te dwa elementy muszą współpracować. W procesie chłodzenia powietrza przekroczeniu dolnej temperatury punktu rosy (przy której gaz zaczyna się skraplać) towarzyszy osuszenie powietrza. Skroplona woda ścieka do miski pod parownikiem, skąd giętkim przewodem wydostaje się na zewnątrz.

Rodzaje parowników

Parownik klimatyzacji samochodowej przeważnie zbudowany jest z rurek. Jednak w zależności od rodzaju obiegu, można go podzielić na kilka rodzajów – ze względu na ukształtowanie żeberek radiatora. Mowa o obiegu równoległym, obiegu typu „U”, „W” oraz „T”.

Jak dbać o parownik?

Aby klimatyzacja mogła nam służyć przez długie lata konieczna jest jej prawidłowa konserwacja. Jeśli chodzi o parownik w klimatyzacji, to należy go okresowo czyścić specjalnym środkiem bakterio i grzyb ojczym, ponieważ jego wiecznie mokra powierzchnia może okazać się doskonałym siedliskiem dla bakterii i grzybów. Warto również regularnie wymieniać filtr kabinowy. Oczywiście, nie można zapominać o tym, aby raz na dwa lata wymieniać czynnik chłodzący. Taka troska o układ klimatyzacyjny w samochodzie sprawi, że z pewnością bez problemu posłuży on na długie lata. Dzięki temu natomiast że poznasz podstawowe elementy i sposób działania klimatyzacji, będzie ci łatwiej zrozumieć kiedy doszło do awarii poszczególnych elementów. Oczywiście, nikt nie twierdzi że samodzielnie należy naprawiać klimatyzacje – od tego są specjalne serwisy, które nie dość że naprawią, to jeszcze dają gwarancje na swoje usługi.