Czy warto pożyczać pieniądze bliskim?

Czy warto pożyczać pieniądze bliskim?

Gdy w życiu bliskiej nam osoby dzieje się coś złego i pogarsza się jej sytuacja finansowa, to automatycznie chcemy jej pożyczyć pieniądze. Nie ma w tym nic dziwnego i należy wspierać bliskich a w szczególności rodzinę. Jednak zanim podejmiesz decyzje o pożyczeniu dużej sumy, dobrze się nad tym zastanów. Pożyczki rodzinne mogą mieć swoje minusy, o których często zapominamy. Jeśli nie chcesz popaść w problemy i narazić na pogorszenie swoich relacji z bliskimi musisz wiedzieć jak zachować się w takiej sytuacji. Zobacz czy pożyczanie pieniędzy to doby pomysł, nawet jeśli chodzi o najbliższych. 

Pożyczenie pieniędzy – rzeczy, o których musisz pamiętać, zanim to zrobisz

Przeanalizuj swoje możliwości

Zanim pożyczysz bliskiej osobie, swoje oszczędności zastanów się, czy na pewno Cię na to stać. To, że chcesz za wszelką cenę pomóc komuś w problemie, jest całkiem normalne. Musisz jednak pamiętać, aby nie pogorszyć swojej sytuacji finansowej. Jeśli nie masz wystarczająco pieniędzy lub obawiasz się, że przez pożyczenie pieniędzy będziesz musiał zrezygnować ze swoich planów, to lepiej poważnie się nad tym zastanów. Bliskich należy wspierać, ale nie rób tego mimo wszystko, aby samemu nie zostać na lodzie. Twoja rodzina powinna to zrozumieć i nie narazi Cię na pogorszenie Twojej sytuacji.

Zaakceptuj ryzyko

Pożyczenie pieniędzy, zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Bank bada je za pomocą analizy zdolności kredytowej, a Ty możesz jedynie sugerować się tym, że chcesz wesprzeć bliską osobę. Musisz brać pod uwagę wszystkie scenariusze nawet te najciemniejsze. Od rodziny ciężej jest egzekwować pożyczone pieniądze i dłużej możemy czekać na spłatę, ponieważ głupio nam jest poprosić o to, aby ktoś nam oddał pieniądze, które mu pożyczyliśmy. Może się zdarzyć tak, że bliska nam osoba będzie unikać oddania pieniędzy, aż w końcu nie zrobi tego wcale. Ucierpi na tym nasz portfel i zaufanie. Przed pożyczeniem komuś pieniędzy dobrze się nad tym zastanów i daj sobie czas do namysłu. Jeśli nie jesteś w stanie pogodzić się z potencjalnym ryzykiem, to lepiej go nie podejmuj.

Nie zapomnij o formalnościach

Nawet, jeśli darzysz wielkim zaufaniem osobę, której pożyczasz pieniądze, to powinieneś mimo wszystko zadbać o formalności. Zabezpieczysz się w ten sposób przed wszelkimi problemami i udokumentujesz udzielenie pożyczki. Unikniesz nieprzyjemności związanych z niespłaceniem pożyczki i konsekwencji odkrycia pożyczki przez Urząd Skarbowy. Istnieje coś takiego jak pożyczka rodzinna. Jeśli kwota, którą pożyczamy, wynosi więcej niż 500 zł, musimy sporządzić umowę. W zależności od więzi, jakie są między Tobą a osobą, której pożyczasz pieniądze różny będzie próg kwotowy, powyżej którego trzeba będzie opłacić podatek od pożyczki.

Dbaj o relacje z bliskimi

Pożyczka pieniędzy bliskiej osobie, może zarówno zacieśnić Wasze relacje, jak i je osłabić. W przypadku problemów ze spłatą zobowiązania mogą pogorszyć się Twoje relacje z bliską osobą. Tego nie da się zrekompensować żadnymi pieniędzmi. Jeśli chcesz uniknąć sporów to poważnie zastanów się, czy pożyczanie pieniędzy to dobry pomysł.