Przy jakich inwestycjach wymagana będzie inwentaryzacja przyrodnicza?

Przy jakich inwestycjach wymagana będzie inwentaryzacja przyrodnicza?

Realizacja jakiejkolwiek inwestycji, od małej po wielką, wiąże się ze sporą ilością formalności i wymagań, które trzeba spełnić. Jednym z takich wymagań może być sporządzenie inwentaryzacji przyrodniczej. Przy jakich konkretnie inwestycjach będzie to konieczne? Sprawdź!

Realizacja inwestycji a inwentaryzacja przyrodnicza

Wykonywanie inwentaryzacji przyrodniczej jest wymagane prawnie przy niemal każdej inwestycji o charakterze budowlanym, jeśli ma ona miejsce na terenie, na którym znajduje się fauna, flora lub elementy przyrody nieożywionej, a więc praktycznie w każdym miejscu.

Wynika to z faktu, że podczas takich prac istnieje ryzyko uszkodzenia elementów przyrody, a bez wcześniejszego zweryfikowania sprawy nie wiemy między innymi, które z nich objęte są ochroną gatunkową. Nie wiemy także, jaki wpływ będą miały nasze działania na środowisko naturalne i co musimy w związku z tym zrobić.

Wśród przykładów inwestycji, w przypadku których inwentaryzacja przyrodnicza będzie niezbędna, można wymienić między innymi budowę domów lub mieszkań, a także ich modernizację i termoizolację. Podobny wymóg spotkamy w przypadku budowy farm wiatrowych lub fotowoltaicznych, elektrowni wiatrowych, dróg czy linii energetycznych. Przeczytasz na ten temat więcej tutaj – dowiesz się pod tym adresem także między innymi, jaką dokładnie podstawę prawną ma wymóg sporządzania inwentaryzacji.

Jeśli planujesz jakąkolwiek inwestycję o charakterze budowlanym, warto odpowiednio wcześnie upewnić się, czy potrzebna będzie inwentaryzacja, a jeśli tak, trzeba jak najszybciej skontaktować się z rzetelną firmą, która ją wykonuje. Jest to kluczowe, ponieważ sporządzenie takiej inwentaryzacji może zająć od kilku miesięcy do nawet kilkunastu miesięcy. Jeśli będziemy próbowali załatwiać inwentaryzację na ostatnią chwilę, rozpoczęcie prac budowlanych może się opóźnić.

Jaki jest koszt inwentaryzacji przyrodniczej?

Typ inwestycji, a więc między innymi to, czy chodzi tutaj o budowę drogi, czy termoizolację budynku, ma znaczenie, jeśli chodzi o ostateczny koszt sporządzenia inwentaryzacji. Jest także istotna rozległość terenu, na którym ma być przeprowadzana inwestycja. Im więcej roboczogodzin będzie potrzebne na rzetelne przygotowanie inwentaryzacji, tym więcej zapłacimy.

Ogółem mówiąc, taka inwentaryzacja będzie kosztowała nas od kilkudziesięciu złotych przy małych inwestycjach do kilkuset złotych przy większych projektach. Jest to jednak tylko kwota szacunkowa, ponieważ ostateczną stawkę ustala się zawsze indywidualnie. Po bardziej precyzyjną wycenę należy zgłosić się bezpośrednio do firmy oferującej sporządzenie inwentaryzacji.