Psia piramida potrzeb – czyli jak dbać o swojego czworonoga?

Psia piramida potrzeb – czyli jak dbać o swojego czworonoga?

Zrozumienie psich potrzeb to podstawa w codziennym funkcjonowaniu z czworonogiem. Aby zbudować zdrową, partnerską relację ze zwierzęciem należy pamiętać o jego wymaganiach, które są nieco inne niż ludzkie. Ich zaspokajanie jest niebywale ważne w prawidłowym rozwoju oraz codziennym funkcjonowaniu psa w naszym, niezrozumiałym dla niego świecie. Każdy opiekun, który pragnie, aby jego pupil był zdrowy, wesoły i nie sprawiał problemów behawioralnych, powinien dokładnie przeanalizować piramidę potrzeb swojego psa. Jak ona wygląda? Jakie aktywności i potrzeby są w zwierzęcym życiu najbardziej istotne?

Potrzeby fizjologiczne na samym dole piramidy

Jedną z najważniejszych i najbardziej istotnych psich potrzeb jest odpowiedni sposób żywienia. Karma powinna być dobrana indywidualnie do potrzeb każdego zwierzaka, aby dostarczyć mu wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Prawidłowy jadłospis zdecydowanie wspomoże zdrowie fizyczne psa. Inną – często pomijaną – potrzebą jest sen. Często wiele problemów, na które narzekają opiekunowie, wynika po prostu z braku odpowiednich warunków, w których zwierzak mógłby spokojnie wypocząć. Każdy pupil powinien mieć swoje legowisko, czy klatkę kennelową, gdzie będzie mógł w spokoju się wyspać bez kontaktu z człowiekiem.

Miłość i przywiązanie – czy są istotne?

Nie bez znaczenia dla psa są także potrzeby wyższego rzędu. Pies musi czuć więź ze swoim opiekunem. Dzięki niej będzie zwierzakiem pewnym siebie, który bez problemu poradzi sobie w innego rodzaju społecznych relacjach. Prawidłową relację można budować poprzez skrupulatną opiekę, wspólną zabawę i codzienne spacery – w każdej chwili jednak trzeba pamiętać o tym jak świat wygląda z perspektywy czworonożnego przyjaciela. Psy potrzebują w swoim życiu również stymulacji umysłowej. Niezwykle istotne jest stawianie przed zwierzakiem nowych wyzwań, a nawet korzystanie z zabawek edukacyjnych. Wysiłek fizyczny to jedynie niewielka część czasu jaki należy spędzać z psem. Każdy spacer powinien być atrakcyjny, a nie składać się tylko z nieustannego biegania za piłeczką. Warto chociażby umożliwić psu węszenie lub poszukiwanie w trawie ulubionych zabawek.

Potrzeby psa, a poczucie bezpieczeństwa

Aby pies był zwierzęciem stabilnym, które będzie w stanie poradzić sobie z otaczającym go światem, musi mieć zapewnioną potrzebę bezpieczeństwa. Najprostszym sposobem na jej zapewnienie jest stworzenie pupilowi przewidywalnego świata, który cechuje się regularnością. Bardzo dobre samopoczucie zapewnią psu regularne pory posiłków i spacerów. Warto także wprowadzić do codziennego życia jak największą ilość powtarzających się rytuałów.