Sposób na duże i ciężkie przesyłki kurierem na palecie

Sposób na duże i ciężkie przesyłki kurierem na palecie

Palety wykorzystywane są przede wszystkim przy transporcie dużych i ciężkich ładunków, których nie da się nadać tradycyjną pocztą. Ten sposób przewozu jest również bezpieczniejszy, bo podstawa stabilizuje cały ładunek, a także pozwala nim manipulować. Wykorzystuje się w tym celu wózki widłowe oraz samochody z windami lub podnośnikami. Wiele firm kurierskich specjalizuje się w transporcie dużych i ciężkich ładunków. Klienci indywidualni oraz firmy za ich pośrednictwem dostarczają meble, sprzęt AGD oraz mniejsze ładunki w opakowania zbiorczych. Na palecie można wysłać wszystko, co nie znajduje się na liście towarów zakazanych. Poza tym oczywiście przesyłka musi wpisywać się w maksymalne parametry zalecane przez przewoźnika i chodzi tu przede wszystkim o wysokość ładunku.

Jak przygotować dużą i ciężką paczkę?

By nadać paletę kurierem, trzeba mieć standaryzowaną podstawę. Ona usprawnia cały proces wysyłki, a także ułatwia jej magazynowanie. Klienci mogą przygotować przesyłkę na półpaletach, skrzyniopaletach, paletach CP czy standardowych paletach ze specjalnymi nakładkami. Najczęściej jednak sięga się po standardową platformę EUR o wymiarach 120 x 80 cm. Trzeba pamiętać o tym, że ładunek nie może wystawać poza obrys wybranej palety, a także musi mieć odpowiednią wysokość – mierzoną wraz z podstawą. Ten parametr tak jak maksymalna waga jest zależny od wytycznych danego przewoźnika. W każdym wypadku jednak należy pamiętać o tym, że za przygotowanie przesyłki odpowiada nadawca, a odpowiednie zabezpieczenie jest gwarancją, że towar dotrze do odbiorcy w stanie nienaruszonym oraz nie naraża na uszczerbek innych przesyłek transportowanych w tym samym pojeździe.

Podstawą będzie dobranie odpowiedniej palety do ciężaru i właściwości przesyłki. Nie wolno wykorzystywać platform zniszczonych i niestandardowych. Ładunek musi być ulokowany centralnie na palecie. Warto zabezpieczyć go folią bąbelkową lub folią stretch, kartonem lub specjalnymi narożnikami z kartonu i folią. Jeśli wysyła się towary w opakowaniach, które należy piętnować, należy zastosować specjalne przekładki z kartonu lub tworzywa sztucznego. Sam sposób pakowania oczywiście będzie zależny od specyfiki danego ładunku. Podstawą jest to, by cięższe rzeczy znalazły się na spodzie, ciężar był rozłożony równomiernie, a cała paleta by była stabilna. Na przykład urządzenia AGD, maszyny i meble najlepiej będzie zabezpieczyć styropianem i folią bąbelkową.

Jak ustawić ładunki na palecie?

Szczególnej uwagi wymaga przygotowanie palety z opakowaniami jednostkowymi. Kurierzy zalecają określony sposób ustawienia, a poszczególne warstwy należy układać naprzemiennie w taki sposób, by zachodziły na siebie. W efekcie przesyłka musi być stabilna, zwarta i zabezpieczona. Całość warto spiąć specjalną taśmą poliestrową lub polipropylenową, a dzięki temu ładunki nie zsunął się z palety. W przypadku dostarczania towarów delikatnych warto oznaczyć tego typu przesyłkę.

Jak wysłać paletę?

Najprościej jest skorzystać ze specjalistycznych serwisów, które dają dostęp do różnych ofert. Dzięki temu można znaleźć najkorzystniejszą opcję oraz dostosować ją do swoich potrzeb. Na Donati24.pl wystarczy wypełnić formularz zamówienia i wpisać podstawowe dane takie jak waga, wymiary, kody nadania i odbioru. W szczegółowym formularzu określa się dokładne adresy nadawcy i odbiorcy oraz szczegóły doręczenia. Na tej podstawie przygotowywane są wyceny najlepszych przewoźników. Dla niektórych ważnym parametrem jest również odległość, jaką paleta musi pokonać od nadawcy do odbiorcy. Po wybraniu najkorzystniejszej oferty wystarczy opłacić usługę, wydrukować list przewozowy i przykleić na przesyłce etykietę adresową oraz czekać na przyjazd kuriera. Warto pamiętać, że za nadanie palety niestandardowej trzeba będzie zapłacić więcej.

4 Comments

  1. Pingback: AE EMPIRE
  2. Pingback: fiwfans

Dodaj komentarz