Strój zależny od okazji

Strój zależny od okazji

Wybierz odpowiedni strój

Miejsce ślubu i wesela może naprowadzić Ciebie, jak bardzo formalna będzie uroczystość. Na ślub na powietrzu można wybrać kolory szare i beżowe. Jaśniejsze kolory są odpowiednie na śluby, które odbywają się przed południem, natomiast kolory ciemne powinny być zakładane późnym popołudniem i wieczorem. W zależności od wyznania, obyczaje religijne często narzucają sposób ubioru na ślub. Jednak przy większości okazji lepiej ubrać na siebie więcej rzeczy niż mniej.

podczas ceremonii…

Przyjedź na czas

Upewnij się, że znasz dokładny adres. Wyjedź wcześniej zostawiając sobie trochę czasu na ewentualny korek i znalezienie miejsca parkingowego. Nie spóźnij się. Ale gdy mimo wysiłków dojedziesz zbyt późno, po cichu wemknij się i usiądź z tyłu, by nie przeszkodzić u ceremonii.

Usiądź na miejscu

Nie kręć się na zewnątrz rozmawiając z innymi gośćmi w momencie, gdy podjedzie para młoda. Powinieneś siedzieć na swoim miejscu około 10-15 minut przed rozpoczęciem ceremonii.

Zapoznaj się z rytuałem

Każda religia i kultura ma inny obrządek małżeński, dlatego dowiedz się w jakim będziesz uczestniczyć. Jeżeli nie będziesz wiedział jak się zachować, patrz na pozostałych gości i rób to co oni.

Zachowuj się z szacunkiem

Ceremonia zawarcia małżeństwa to podniosła okazja. Okrzyki typu „wow” albo „hoo hoo” to nie jest odpowiedni komentarz na widok panny młodej, nie ważne jak rewelacyjnie wygląda. Nie wypada również chrząkać, pociągać nosem ani rozmawiać, zwłaszcza w trakcie przysięgi. jesteś tam jako świadek ważnego wydarzenia, nie jako uczestnik wiecu.

na przyjęciu…

Siądź na wyznaczonym miejscu

Jeżeli miejsca przy stołach są przypisane konkretnym gościom, nie przestawiaj swojej wizytówki, ani nie „handluj” nią. Później podczas przyjęcia i tak wszyscy będą w ruchu.

Przedstaw się

Zwłaszcza na mniejszych przyjęciach podejdź do rodziny pary młodej, przede wszystkim do osób starszych, i przedstaw się. Będziesz bardzo pozytywnie zapamiętany i zrobisz dobre wrażenie. Nigdy nie wiadomo kogo możesz spotkać.

Bądź uprzejmy podczas toastu

Nie rozmawiaj podczas wygłaszanych toastów i przynajmniej udawaj, że słuchasz. Nie wznoś toastu, jeżeli nie zostałeś o to wcześniej poproszony. Nie daj się ponieść emocjom i nie wspominaj o poprzednich podbojach miłosnych pana młodego. I pamiętaj, by powiedzieć kilka miłych słów o pannie młodej.

Bądź szczery przed kamerą

Kiedy kamerzysta poprosi Ciebie o klika słów do kamery, złóż najlepsze życzenia parze młodej. Nie pozwól sobie na żarty typu „znam świetnego prawnika od rozwodów”, może jest to zabawne, ale całkowicie niestosowne. Film z wesela to przecież pamiątka dla pary młodej i dla wielu gości.

Weź ze sobą trochę gotówki

W niektórych regionach popularne są zwyczaje ślubne tj. taniec z panną młodą za pieniądze czy tworzenie drzewka szczęścia z banknotów. Możliwe również, że drinki w barze będą płatne albo będziesz potrzebował opłacić taksówkę do domu.

Powiedz dziękuję

Zanim wyjdziesz, nie zapomnij podziękować parze młodej i ich rodzicom za zaproszenieTwojej osoby na tą specjalną okazję. Teraz kilka rzeczy, których na pewno nie powinieneś robić na ślubie…

Nie stukaj w kieliszki

Staje się to bardzo denerwujące i męczące, gdy gości co chwilę stukają widelcem w kieliszek, by zmusić parę młodą do pocałunku „gorzko gorzko”.

Nie upijaj się

Nie ważne jak dużo strumieni szampana będzie rozlewanych, nigdy nie upijaj się na weselu do nieprzytomności. Nie jest to przyjemne zwłaszcza dla pary młodej i pozostałych gości.

Nie rozbieraj się

Trzymaj ubrania na sobie. Jeżeli zrobi się duszno i gorąco, zdejmij marynarkę i poluzuj krawat, najlepiej jednak gdyby już kilku innych mężczyzn tak zrobiło. Nawet jeśli szalejesz na parkiecie, koszula powinna cały czas pozostać na miejscu.

Nie szalej przy bufecie

Organizatorzy ślubu chcą, żeby wszyscy goście nacieszyli się jedzeniem. Jeżeli jest ono serwowane w postaci szwedzkiego stołu czy otwartego bufetu, postaraj się nie być pierwszą osoba w kolejce. Nie krąż po sali ze stosem ułożonego na talerzu jedzenia, albo co gorsze, z dwoma talerzami. I raczej nie wynoś jedzenia do domu…

Nie zabieraj czasu parze młodej

Każdy z gości chciałby przez chwilę porozmawiać z nowożeńcami, dlatego nie odwracaj ich uwagi i nie zagaduj niepotrzebnie.

Nie proś o te same piosenki na życzenie

Para młoda zapewne przekazała listę piosenek DJ’owi lub zespołowi, dlatego nie biegaj ciągle i nie proś w kółko o jedną ulubiona piosenkę.

Nie rób scen

Jeżeli Twoja partnerka zdenerwuje się na Ciebie i wyjdzie z sali, po cichu idź za nią. Jeżeli nie uda się uratować sytuacji bez kłótni, pożegnajcie się i jedźcie do domu. Czyjeś wesele to również nieodpowiednia okazja, by oświadczyć się swojej dziewczynie. Jednym słowem, nie rób niczego, co mogłoby odwrócić uwagę od pary młodej.

po ślubie…

Zadzwoń do nowożeńców

Jak młodzi wrócą z podróży poślubnej, zadzwoń i jeszcze raz podziękuj za zaproszenie. Wspomnij jak świetnie się bawiłeś i że długo będziesz wspominał ich wesele.

Ciesz się chwilą

Tak jak ze wszystkim, przygotowanie i zdrowy rozsądek pomogą Tobie przeżyć wesele przyjaciela bez żadnej niechcianej wpadki. Jest to bardzo ważny dzień w życiu Twojego przyjaciela, więc zrób wszystko, by był jak najlepszy. Bądź uważny, przyzwoity i szanuj innych gości, a będziesz zapamiętany jako najlepszy gość weselny.

Dodaj komentarz