Sukiennice w remoncie – historia renowacji zabytku Krakowa

Sukiennice w remoncie – historia renowacji zabytku Krakowa

Kraków bez wątpienia jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast nie tylko w Polsce, ale i coraz częściej także w Europie. Zważywszy na ilość atrakcji dostępnych w tym mieście nie sposób jest się tutaj nudzić. Jednym z bezsprzecznie najciekawszych i godnych polecenia miejsc są sławne Sukiennice. Można powiedzieć, iż są one zarazem jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków Krakowa, na co dodatkowo wpływa ich położenie, praktycznie pośrodku Rynku Głównego. Jeśli szukacie noclegu i zależy wam na tym, żeby z okna rozpościerał się widok na najsławniejszy plac dawnej strolicy, polecamy Hostel Rynek 7. Istnieje wiele atrakcyjnych noclegów w Krakowie, jednak ten ze względu na swoją lokalizację zwrócił naszą największą uwagę.

Dawne Sukiennice pełniły zwłaszcza handlowe funkcje, jednak można powiedzieć, iż do teraz niewiele się zmieniło w tej kwestii. Jedyną istotną zmianą jest fakt, iż kupców skutecznie zastąpili turyści tłumnie odwiedzający to miejsce. Trzeba przyznać, że mają oni z czego wybierać. Wewnątrz odnajdziemy bowiem liczne stoiska po brzegi wypełnione pamiątkami, biżuterią, czy też różnego rodzaju rękodziełami. Dodatkowo na piętrze Sukiennic znajdują się ekspozycję Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku. Historia powstania Sukiennic sięga roku 1257, kiedy to książę Bolesław Wstydliwy złożył obietnicę stworzenia sukiennych kramów dla mieszkańców tego miasta. Pierwotnie wzniesione zostały z kamienia, jednak w połowie XIV wieku, za czasów panowania Kazimierza Wielkiego, Sukiennice były już murowane.

Ta gotycka konstrukcja nie przetrwała jednak zbyt długo, została ona zniszczona przez pożar już dwa wieki później. Dziś z tamtych Sukiennic zostały tylko niewielkie pozostałości jej dawnych murów. Po pożarze obiekt ten został zrekonstruowany w renesansowym stylu. W porównaniu z pierwotnym budynkiem obecne Sukiennice posiadają jedną dodatkową kondygnację, a także szczycą się wytworną attyką z grzebieniem, który dodatkowo został przyozdobiony maszkaronami. Jest to projekt samego Santi Gucciego.

Kolejny remont Sukiennic miał miejsce już w końcowych latach XIX wieku, kiedy pracami kierowali: Tomasz Pryliński oraz Jan Matejko. Ich zabiegi w głównej mierze miały na celu wymianę staroświeckiej budowy kramów, na nowocześniejsze i bardziej eleganckie arkadowe podcienie. Co więcej zdecydowali się oni na stworzenie w samym środku budynku dwóch ryzalitów. Z pewnością dodało im to tylko charakteru i elegancji. Wygląd Sukiennic od tego czasu praktycznie zostaje wciąż taki sam, nadawane są już raczej tylko kosmetyczne zmiany. Zabytek ten od lat stanowi bezsprzecznie jedną z najwspanialszych atrakcji tego rejonu.