Szkolna wyprawka – jak zapłacić za nią mniej

Szkolna wyprawka – jak zapłacić za nią mniej

Połowa wakacji już za nami. Wielu rodziców i dzieci, pewnie z niechęcią, ale zaczyna myśleć o roku szkolnym. Dzieci nie chcą myśleć o szkole, bo skończy im się lenistwo i będzie trzeba się uczyć. Rodzice natomiast wiedzą, że po wakacyjnych wydatkach czekają ich kolejne – szczególnie jak dziecko idzie do pierwszej klasy. Wydatki na podręczniki pochłaniają zazwyczaj większość środków przeznaczonych na szkolną wyprawkę.  Są jednak sposoby na zmniejszenie tych kosztów. Jakie? Kilka z nich podajemy poniżej.

Dofinansowanie z budżetu państwa

Tak, tak, coś takiego jest możliwe. Państwo może “dołożyć się” (bo trudno tu mówić o całkowitym sfinansowaniu) do wydatków związanych ze szkołą. Jak zwykle są pewne kryteria, które trzeba spełnić, a dofinansowanie dotyczy tylko niektórych klas. Dokładnie mówiąc są to klasy I-III szkoły podstawowej, klasy I-III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, klasa I gimnazjum, klasa I ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klasa I ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych i klasa IV ogólnokształcącej szkoły baletowej*.

Kwoty nie są duże, a wręcz można powiedzieć, że śmieszne. Wahają się od 150-280 zł na dziecko. Natomiast z badań przeprowadzonych w zeszłym roku przez GFK Polonia dla Rzeczpospolitej 42 proc. rodziców na szkolną wyprawkę wydało od 300 do 500 zł, a 42 proc. od 500 do 1 000 zł. Nie mniej jednak dofinansowanie ze strony państwa jest jakiegoś rodzaju oszczędnością.

Dokładne informacje na ten temat znajdziecie na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Kupuj w Internecie

W Internecie jest mnóstwo sklepów oferujących podręczniki szkolne, a także artykuły papiernicze. Kupując w ten sposób możesz zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas. Siadasz wygodne w domu przy komputerze i w porze, która Tobie najbardziej odpowiada możesz kupić książki, piórnik, kredki, zeszyty itp. Nie musisz stać w kolejkach, jeździć po sklepach wystarczy kilka kliknięć, a podręczniki są w domu.

A ile pieniędzy można zaoszczędzić kupując w Internecie? Na jednym podręczniku jest to zwykle kilka złotych – 2-3 zł. Pamiętaj jednak, że jak sumujesz koszt wszystkich podręczników może zrobić się z tego całkiem ładna suma. Przy założeniu, że w jednym sklepie internetowym kupujesz 10 rzeczy (podręczniki, artykuły papiernicze itp) i na każdym średnio zaoszczędzasz 2,5 zł okazuje się, że razem daje to 25 zł. Za te pieniądze możesz kupić, np. ok. 10 60-kartkowych zeszytów o formacie A5, zestaw kredek (24 kolory) itp.

Używane nie takie złe

Na rynku dostępne są również używane podręczniki. Sprzedaż takich podręczników odbywa się zazwyczaj w dwojaki sposób. Są skupy, gdzie za jednym zamachem możesz kupić i sprzedać książki. Są również serwisy Internetowe, na których znajdują się ogłoszenia dotyczące sprzedaży używanych podręczników. Podręczniki można znaleźć w cenach od 5 do 20 zł w zależności od ceny nowego podręcznika, a także stanu w jakim używana książka jest sprzedawana.

Starszy kolega

Jeżeli Twoje dziecko ma kolegów lub koleżanki w starszych klasach możesz dogadać się z ich rodzicami w kwestii podręczników. Zazwyczaj dzieci mają tych samych nauczycieli, którzy w danej klasie co roku używają tych samych podręczników.

Możesz również spróbować sprzedać podręczniki swojego dziecka młodszym uczniom.

Kupowanie hurtowe

Ogólnie wiadomo, że jak kupuje się coś hurtowo płaci się mniej. Dlatego też warto porozmawiać z wychowawcą lub dyrektorem szkoły o zakupieniu przez szkołę, za jednym razem książek dla całej klasy lub dla wszystkich klas z danego rocznika. Szkoły otrzymują dodatkowe rabaty od wydawnictw lub hurtowni (najczęściej są ono negocjowane indywidualnie i zależą od ilości zamawianych podręczników), które mogą sięgać nawet do 15%.

Dla Ciebie korzyścią, poza oszczędnością pieniędzy, jest oszczędność czasu, bo zakupem podręczników zajmuje się szkoła.

Wyprawka szkolna to nie tania rzecz. Do kosztów podręczników dochodzi jeszcze koszt plecaka lub tornistra, worek na buty, zeszytów, kredek itp. Pamiętaj jednak, że we wszystkim można znaleźć oszczędności. Trzeba mieć tylko trochę chęci i czasu.

Dodaj komentarz