Wpływ blogów na opinie publiczną Polaków

Stoisko na targach – jak je zaprojektować?

W Polsce są dziś aktywne setki tysięcy blogów, których autorzy dodają codziennie tysiące wpisów. Niektóre poruszają tematy błahe, na innych dostrzec można starania zgłębienia ważkich problemów. Niezależnie jednak od tego, jakie treści są na blogach zamieszczane, są one czytane przez coraz większą liczbę Polaków, a co za tym idzie – wpływają na ich opinie.   

Polacy czytają blogi

W największych polskich serwisach założono do dziś niemal 4 mln blogów, jednak większość z nich jest zapewne opuszczona i nieaktywna już od dłuższego czasu. Co drugi polski internauta czyta regularnie zamieszczane na nich treści  – zwykle mamy jeden lub kilka ulubionych adresów, które staramy się na bieżąco śledzić i komentować. Największą popularność zdobyły strony, których autorami są osoby znane także w świecie realnym, takie jak Martyna Wojciechowska czy Kasia Tusk. Jednak nie jest to reguła – autorem poczytnego bloga może być także ktoś zupełnie zwyczajny, tak jak znany bloger Kominek.

Blogi zamiast telewizji

Najpopularniejsze blogi to tysiące odwiedzin dziennie, dziesiątki pozostawionych komentarzy i niemałe grono osób, które z zapartym tchem śledzi nowe wpisy. Bloger działa zupełnie jak radiowy spiker lub prezenter w serwisie telewizyjnym – przedstawia publiczności wybrany przez siebie kawałek rzeczywistości. Może to być fotografia przedstawiająca gustowną stylizację modową, może być przepis na smaczne ciasto – ale także komentarze dotyczące aktualnej sytuacji politycznej i ekonomicznej, jak u Witolda Gadowskiego. Bloger staje się medium, którego przekaz dociera i zakorzenia się w głowach czytelników, którzy tę treść później powielają i rozpowszechniają dalej, jako także swoje poglądy. Kluczem do sukcesu są tu oczywiście umiejętności blogera. Lekkie pióro, cięty język i niebanalny dowcip to cechy, które przyciągają czytelników i pozwalają na zdobycie wiernego grona fanów. W ten sposób modowa blogerka może sprawić, że tłumy kobiet ruszą do sklepów po sukienkę o konkretnym fasonie, a Gadowski – może zmusić do zastanowienia się nad tym, czy sytuacja w Polsce aby na pewno jest stabilna i pozytywna. Blogerów uprzykrzających życie władzom możemy spotkać także w Rosji czy Francji.

Wpisy, które zmieniają świat

Jak wielką siłę może mieć blog? Niech o możliwościach tych niewielkich stron i ich autorów świadczy historia Joann Bruso. Blogerce udało się to, co przez lata było nieosiągalne dla zastępów lekarzy – przekonanie świata o tym, iż jedzenie z McDonalda jest szkodliwe dla zdrowia. Wystarczył prosty eksperyment, czyli pozostawienie zestawu z restauracji na rok w zamkniętej szafce. Zdjęcia niemal niezmienionego jedzenia po wyciągnięciu obiegły chyba cały świat. Opinia publiczna wierzy, że blogerzy to zwykli ludzie, tacy jak my. Być może dlatego tak bardzo im ufamy?