Wszystko o suplementach na przyrost masy

Wszystko o suplementach na przyrost masy

Niejeden z moich znajomych prosił o wypowiedzenie się na temat odżywek na masę: czy warto je brać? Czy jest to bezpieczne? Czy przynosi szybko rezultaty?

Suplementy oraz odżywki, w jakiekolwiek postaci by nie były (kapsułki, proszek, tabletki, gotowe produkty), stanowią uzupełnienie powszedniej diety o te składniki, które nasze ciało potrzebuje podczas wzmożonego wysiłku fizyczne a nawet umysłowego. Suplementy zawierają w sobie dużo mikroelementów i sprzyjających składników w dość wysokich dawkach, odpowiadające dziennemu zapotrzebowaniu.

Budowanie masy mięśniowej wymaga odpowiedzialnego podejścia, niemalże matematycznego. Kalorie, które spożywamy są bardzo istotne. To co jemy trzeba dodatkowo rozłożyć na takie elementy jak tłuszcze (pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, tłuszcze nienasycone i nasycone), węglowodany (m. in. fruktoza i glukoza), białka, a także mikroelementów i makroelementów.

W trakcie wzmożonego treningu zawodowego każdy profesjonalista dba o to, aby równowaga w odżywianiu była zachowana poprzez przyjmowane odżywki i suplementy. Oczywiście, jeżeli trenujemy dla zdrowia i pasji, pewne braki energetyczne i odżywcze można uzupełnić w przemyślanej i zbilansowanej diecie.

Jednak trening profesjonalisty wymaga dużej ilości energii, aminokwasów i minerałów, dlatego też często stosuje się odżywki i suplementy. Ze względu na to, że każdy z nas jest inny, nie ma uniwersalnego suplementu, który przyswajany byłby przez wszystkich użytkowników. Jeśli chodzi o dobór odżywek, pod uwagę bierze się również wykonywany sport.

Jakie suplementy wyróżniamy?

Nieważne czy chcemy zbudować masę czy uzupełnić deficyty w diecie, na rynku dostaniemy dwa rodzaje suplementów. Te, które:

Uzupełniają codzienną dietę;
Wpływają na masę ciała.

Suplementy uzupełniające dietę to odżywki należące do grupy białkowych, węglowodanowo – białkowych oraz węglowodanowych.

Łatwo się domyślić, iż zostały one stworzone po to aby dostarczyć brakujących składników na co dzień. Jeżeli nie ćwiczymy zawodowo, można je zażywać „pro forma”, jednak intensywny wysiłek w ciągu tygodnia sprawia, że brakuje nam pewnych elementów niemalże zawsze.

Przez wzgląd na to, że przygotowywanie zbilansowanej diety zajmuje zazwyczaj zbyt dużo czasu, czasem przerasta naszą kieszeń, bądź zwyczajnie możemy nie mieć czasu na jedzenie 5 posiłków w ciągu dnia. W tym momencie postarajmy się wprowadzić do diety suplementy. Jednak trzeba pozostać rozsądnym i pamiętać w szczególności, że odżywki nie są podstawą diety tylko jej uzupełnieniem.

Jak najwięcej składników trzeba dostarczać organizmowi z pożywieniem!

Suplementy wpływające na masę ciała mają działanie anaboliczne. Aktywują wydzielanie testosteronu i hormonu wzrostu w organizmie.

Często początkujący kulturyści nie zważając na swoje zdrowie od razu sięgają „z grubej rury” po odżywki anaboliczne – sterydy. Zanim zdecydujemy się na tę formę przyrostu masy, trzeba koniecznie zasięgnąć opinii dietetyków, specjalistów albo kogoś kto przyjmuje tę formę odżywiania. Przeważnie odradza się przyjmowania sterydów na początku treningu.

Kreatyna jest tą formą odżywki, która zwiększa wytrzymałość i energię. Ten aminokwas spowoduje, że szybciej będą zwiększać się mięśnie, aczkolwiek nic nie dzieje się samo z siebie. Nie można zapomnieć o regularnych ćwiczeniach. Kreatynę przyjmuje się bezpośrednio po treningu.

Kluczową wskazówką w trakcie przyjmowania tej formy suplementacji jest picie dużej ilości wody, ponieważ można doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Innym środkiem odżywczym, tym razem o działaniu antykatabolicznym, jest HMß. Przeciwdziała rozpadowi białek w mięśniach i zwiększa działanie treningu. Jego spożywanie sprawia, że organizm czerpie energię z tłuszczu. Podsumowując, ten środek posiada dwa ważne plusy: redukuje tkankę tłuszczową oraz wspomaga przyrost masy mięśniowej.

Za najlepsze odżywki uważa się tzw. Garniery (odżywki białkowo – węglowodanowe). To połączenie sprawia, że garnier może zastąpić posiłek (jeśli akurat nie mamy czasu spokojnie go spożyć) ze względu na swoje właściwości budulcowe i energetyczne. Garniery sprawnie wpływają na regenerację możliwości wysiłkowych i zwiększają masę mięśniową.

Dodaj komentarz