Wycinek dżungli w domu, czyli jak urządzić własne terrarium.

Wycinek dżungli w domu, czyli jak urządzić własne terrarium.

Przez ostatnie lata prężnie rozwijała się dziedzina zwana terrarystyką. Z roku na rok zyskuje sobie coraz to nowych miłośników, pragnących gościć pod swoim dachem te piękne zwierzęta, jakimi są gady. Terrarystyka z założenia ma na celu idealne odwzorowanie warunków panujących w przyrodzie i środowisku, w którym dane zwierzę żyje. Aby było to możliwe, należy zbudować terrarium. Największy zachwyt wzbudzają terraria tropikalne, do złudzenia przypominające fragment dżungli zamknięty w szklanym pojemniku. Takie terrarium nie tylko służy za dom dla zwierzęcia, ale też stanowi godną pozazdroszczenia ozdobę każdego domu. Jak stworzyć własny wycinek dżungli w domu?

Wymagania zwierząt, a warunki panujące w terrarium.

Oczywiście nim jeszcze zbudujemy i urządzimy terrarium, planujemy jakie zwierzę będzie w nim mieszkać. To bardzo ważne, ponieważ każdy gad ma inne wymagania i innych warunków potrzebuje. Wiadomo, że decydując się na żółwia, należy zapewnić część wodną. Z kolei dla kameleona, czy jaszczurki nadrzewnej potrzebne będą gałęzie imitujące drzewa i krzewy. Innymi słowy, aby prawidłowo urządzić zbiornik dla zwierząt terrarystycznych trzeba wyobrazić sobie, jakie warunki panują w ich naturalnym środowisku. Może do tego przydać się fachowa literatura i nieco wiedzy na temat danego gatunku.

Jakie rośliny wybrać? Jak się za to wszystko zabrać?

Gdy już zdecydujemy się na samodzielną budowę, musimy przygotować się na wysokie koszty. Niestety, terrarystyka to dosyć drogie hobby, a jeśli zależy nam na dobru zwierzęcia, trzeba przygotować odpowiednie środki na ten cel. Wiele osób, szczególnie właścicieli większych zwierząt, czy miłośników sprowadzania egzotycznych gatunków roślin decyduje się na kredyt gotówkowy. Wydaje się to dosyć dobrym rozwiązaniem, ponieważ większe wybiegi dla, chociażby waranów to naprawdę duży wydatek, już same jaszczurki są dosyć drogie.

Posiadając już odpowiednie środki na budowę terrarium, można brać się do roboty. Najpierw należy udać się do dobrego sklepu zoologicznego lub dokonać zakupów przez Internet – potrzebne będzie podłoże, czyli dobrej jakości torf i keramzyt. Dalej należy zaopatrzyć się w korek i liany, a także tuby korkowe – to one będą stanowiły “bazę” terrarium. Później zostają już tylko rośliny. Aranżując własny wystrój, można inspirować się terrariami z Internetu i posiłkować się fotorelacjami z budowy zbiorników. W zależności od tego, w jakim przedziale cenowym poszukujemy roślin, możemy robić zakupy w kwiaciarni, czy w sklepie zoologicznym, a nawet dokonywać zakupu na aukcjach internetowych z naprawdę drogimi, rzadkimi gatunkami orchidei. Wysiłek na pewno opłaca się, w efekcie otrzymujemy własnoręcznie urządzone terrarium, które rozrasta się i cieszy oko.