Zdrowe żywienie a piramida odżywiania

Zdrowe żywienie a piramida odżywiania

Często słyszymy, że należy się zdrowo odżywiać, jednak czy faktycznie wiemy co to znaczy? Na pewno warto zapoznać się z zasadami, dzięki którym będziemy mieć dużo energii na co dzień, a jednocześnie zachowamy szczupłą sylwetkę. Tak naprawdę są one bardzo proste, a ich przestrzeganie nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów, ani zbyt dużych wyrzeczeń.

Jakie są najważniejsze zasady zdrowego żywienia?

Przede wszystkim na pewno warto wyregulować pory posiłków oraz rozplanować je na kilka porcji zjadanych co 3-4 godziny. Dzięki takim stałym dostawom składników odżywczych organizm nie będzie musiał nic magazynować nic na zapas. Poza tym unikniemy napadów głodu, podczas których zjada się zwykle więcej, niż było to w planach.

Kolejna ważna kwestia, która jest podstawą zdrowego sposobu odżywiania – pamiętajmy o śniadaniu! To naprawdę bardzo ważny posiłek, który daje nam solidną porcję energii na kilka godzin. Niestety wiele osób twierdzi, że nie ma czasu zjeść śniadania, a potem w ciągu dnia również nie koniecznie dbają o wartościowe jedzenie. Efekt jest taki, że kolacja staje się głównym posiłkiem, na dodatek bywa zjadana tuż przed pójściem spać. Co się wtedy dzieje? Mamy złe sny, przebudzamy się co jakiś czas, a na dłuższą metę tyjemy. Czyli pamiętajmy o rozplanowaniu całodziennego menu na kilka posiłków, a kolację jedzmy najpóźniej na 2 godziny przed położeniem się do łóżka.

Oczywiście niezwykle ważna jest jakość i różnorodność posiłków. Warto kierować się tutaj zasadami piramidy zdrowego żywienia. W ten sposób dostarczymy naszemu organizmowi codziennie wszystkie substancje odżywcze, składniki mineralne oraz witaminy, które są mu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.

Pamiętajmy o jedzeniu warzyw i owoców, a także wprowadzeniu do diety zdrowych węglowodanów, czyli zastąpieniu jasnego pieczywa, mąki czy makaronu produktami pełnoziarnistymi. Jedzmy też kasze i brązowy ryż. Na pewno podczas robienia zakupów warto zwracać uwagę na to, żeby wybierać produkty chude oraz jak najmniej przetworzone. Poza tym wybierajmy tłuszcze roślinne oraz pochodzące z ryb, a nie zwierzęce. Nikogo nie zdziwi też z pewnością rada dotycząca unikania cukru i soli, a także nadmiernych ilości alkoholu oraz kawy. Za to warto pić dużo niegazowanej wody.

Jak wygląda piramida zdrowego żywienia?

Piramida żywieniowa uważana jest za podstawę zdrowego stylu życia. Składa się ona z kilku poziomów, na których znajdują się produkty od najbardziej do najmniej potrzebnych w codziennym menu.

Podstawą piramidy jest zalecenie związane z regularną aktywnością fizyczną. Następnie przechodzimy już do odpowiedniego sposobu żywienia – 3 lub 4 razy w ciągu dnia należy jeść zbożowe produkty pełnoziarniste, kasze i brązowy ryż, a także tłuszcze roślinne zawierające kwasy omega.

Następna warstwa to warzywa i owoce, które zawierają witaminy, minerały oraz błonnik, dlatego zaleca się zjadanie codziennie 2 porcji owoców oraz jak największej ilości warzyw.

Dalej są rośliny strączkowe i orzechy, które są bogate w łatwo przyswajalne białko, a więc warto włączyć je przynajmniej do jednego z posiłków.

Zgodnie z zasadami zdrowego żywienia powinniśmy układać nasz jadłospis w taki sposób, aby znalazło się w nim również miejsce na drób, jaja oraz ryby. Następny poziom piramidy zajmuje nabiał, tak ważny dla naszych kości i zębów, w związku z tym jedzmy każdego dnia 2 jego porcje.

W końcu przedstawione są produkty, na które nie powinniśmy pozwalać sobie zbyt często. Są to czerwone mięso, słodycze, jasne pieczywo, makaron, ryż, tłuszcze zwierzęce, sól oraz wszelkiego rodzaju dania typu fastfood. Oczywiście wyjątek zrobiony raz na jakiś czas, to nic złego, ale na pewno wymienione produkty nie powinny być stałymi elementami naszej zrównoważonej diety.

Dodaj komentarz