Życie bez glutenu – kiedy konieczne i jakie są skutki

Stoisko na targach – jak je zaprojektować?

Jeszcze parę lat temu mało kto wiedział czym jest gluten, a już na pewno nie miał pojęcia, że zdrowo go unikać. Dziś jednak istnieje już spora grupa ludzi unikających jak ognia produktów glutenowych.

Co to jest gluten?

Gluten jest białkiem występującym w ziarnach pszenicy, jęczmienia i żyta. Większość z nas nieświadomie ukochało tego typu produkty ponieważ gluten sprawia, że ciasto do pizzy jest rozciągliwe, pieczywo ma mięciutką i gąbczastą konsystencję, a nasze sosy i zupy są smacznie zagęszczone.

Bezglutenowa filozofia ma poparcie w nauce i  naprawdę pomaga wyprostować problemy zdrowotne. Dla osób z przewlekłą chorobą trawienną zwaną celiakią, gluten jest zmorą. Ich ciała przyjmując nawet niewielką jego cząstkę, traktują go jak złośliwego okupanta. Reakcja odpornościowa kończy się uszkodzeniem jelita cienkiego, co powoduje nieprzyjemne problemy gastryczne. Nieleczone reakcje alergiczne mogą w skrajnych przypadkach prowadzić do raka przewodu pokarmowego, licznych powikłań z przewodem pokarmowym związanych, a także wielu innych schorzeń, takich jak na przykład osteoporoza.

Większa świadomość i wzrost popularności wykonywania testów alergologicznych, wyjaśnia ludziom dlaczego czują się niedobrze po zjedzeniu kawałka chleba.

Nadwrażliwość na gluten.

Sporym problemem staje się coraz bardziej powszechna nadwrażliwość na gluten. Nietolerancja glutenu może prowadzić do podobnych objawów jak w celiakii, takich jak skurcze żołądka, biegunki czy wzdęcia. Ale w przeciwieństwie do celiakii, wrażliwość na gluten nie prowadzi do uszkodzeń jelita cienkiego.

Czy powinieneś zacząć żyć bezglutenowo?

Jeśli masz celiakię lub nadwrażliwość na gluten, odpowiedź jest prosta: zdecydowanie tak! Ale jeśli chcesz po prostu rozpocząć kolejną ciekawą dietę to pamiętaj, że sumienne trzymanie się wytycznych diety bezglutenowej może dać nieźle w kość. Gluten nadaje potrawom puszystości, specyficznego, znanego nam dobrze smaku i jest dodawany do dosłownie wszystkiego, od gotowego dressingu do sałatki, po klasyczny sos sojowy, czy niektóre jogurty smakowe.

Oznaki nadwrażliwości na gluten.

Jeśli miewasz którekolwiek z poniższych symptomów, może to być oznaka nietolerancji glutenu:

– problemy trawienne takie jak
gazy,
częste wzdęcia,
biegunka,
zaparcia,

– refluks,
– zgaga,
– zespół jelita drażliwego.

Co może być zaskakujące, u wielu osób z wrażliwością na gluten lub celiakią mogą również wystąpić inne objawy nie żołądkowo-jelitowe, które wydają się niezwiązane z oddziaływaniem glutenu. Może to być:

– anemia,
– skłonność do szybkiego nabierania masy ciała,
– bóle stawów,
– przewlekłe zmęczenie
– swędzenie skóry i niewyjaśnionego pochodzenia wysypki,
– chroniczne bóle głowy.

Osoby z nietolerancją glutenu mogą reagować bardzo różnie. Niektórzy ludzie są w stanie tolerować niewielkie ilości glutenu bez wystąpienia negatywnych objawów. Dla innych, nawet niewielkie ilości glutenu, mogą wywołać reakcje alergiczne.

To powoduje, że zdiagnozowanie nadwrażliwości to niełatwa sprawa.

“Domowym” testem na nadwrażliwość na gluten jest po prostu odstawienie takich produktów na 2-3 tygodnie. Na własnym przykładzie przekonałam się, że można żyć bez ciągłych wzdęć, znikają niewyjaśnione bóle żołądka, a zrzucenie paru nadprogramowych kilogramów staje się dużo łatwiejsze.

Oczywiście, jeśli tylko macie taką możliwość, zróbcie testy alergologiczne.

Wszystkie składniki, których używam w przepisach są bezglutenowe.

Dodaj komentarz