Ile porcji mleka po 12 miesiącu życia?

Ile porcji mleka po 12 miesiącu życia?

Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie żywienie dziecka. Podawanie maluchowi właściwie dobranego mleka wpływa na poprawny rozwój dziecka, może mieć przełożenie na ewentualne alergie czy też nawet pozwoli uniknąć nadwagi. Jak się jednak okazuje, jednym z częstszych błędów, który jest popełniany przez młodych rodziców, jest nieodpowiednie dobieranie porcji mleka. Jak to więc wygląda w szczegółach i jak powinno się dobierać mleko po 12 miesiącu życia?

Mleko w okresie niemowlęcym

Jeśli nie chce się popełnić błędu związanego z odpowiednim planowaniem żywienia malucha, powinno się poznać podstawowe zasady jego karmienia, przede wszystkim w okresie niemowlęcym, czyli do 12. miesiąca życia.
Najważniejszą sprawą w tym zakresie jest oczywiście to, że dziecko do 6. miesiąca życia może być karmione wyłącznie mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym. Niedopuszczalne jest stosowanie np. mleka krowiego lub koziego, które posiada w swoim składzie substancje, z którymi małe, niewykształcone jeszcze ciało dziecka mogłoby sobie nie poradzić.
Po 6 miesiącu życia można posiłki opierać nie tylko na mleku, lecz również w produktach stałych. Wiedzieć jednak trzeba, że mleko nadal musi pozostać głównym pokarmem spożywanym przez malucha.

Mleko po 12 miesiącu życia

O ile karmienie niemowlaka jest stosunkowo proste pod kątem planowania mu diety, tak już jednak po uzyskaniu przez niego jednego roczku sytuacja nieco się komplikuje. Czy po tym czasie mleko nadal jest potrzebne, a jeśli tak, to ile jego porcji malec powinien jeść?
Specjaliści zalecają, aby karmienie dziecka mlekiem kontynuować nawet do osiągnięcia przez niego wieku 2 lat. Rzecz jasna stopniowo musi ono być wypierane przez posiłki stałe, które należy dziecku coraz częściej proponować. Co więcej, po ukończeniu przez dziecko 12 miesiąca nie powinno się malcowi podawać mleka w butelce, lecz najlepiej w kubeczku. Ograniczy to w dość dużym stopniu pojawienie się na świeżo wyrastających ząbkach próchnicy.
Jak jednak powinny wyglądać konkretnie proporcje posiłków stałych oraz mleka? Specjaliści zalecają, aby dziecko po 12 miesiącu życia zaczęło jeść nawet do 3 posiłków stałych każdego dnia. Jednocześnie zalecane jest, aby dzienna ilość spożywane przez malucha mleko po 12 miesiącu nie przekraczało 500 mililitrów. Rozkładają to na porcje, uzyskuje się 2-3 na dzień. Co jednak bardzo ciekawe, obok mleka matki, a także mleka modyfikowanego powoli do diety może być już włączane mleko krowie lub najlepiej kozie, które zawiera ogromne ilości pozytywnych mikroskładników pozwalających dziecku lepiej się rozwijać.
Jak więc widać proces odstawiania mleka, a także zmniejszania jego ilości w jadłospisie dziecka jest bardzo ważny, lecz jednocześnie stosunkowo łatwy do przeprowadzenia. Na uwadze należy jednak mieć to, że każdego dziecko jest inne i nie powinno się na nim wymuszać zmiany jego zwyczajów. Najczęściej proces odstawiania mleka przebiega jednak dość sprawnie i malec płynnie przechodzi do większej ilości pokarmów stałych.

Dodaj komentarz