Sami pedagodzy potwierdzają, że najważniejsze jest zaciekawienie dziecka poznawaniem świata. Tylko wtedy z przyjemnością uczeń będzie zdobywać nową wiedzę i umiejętności oraz je utrwalać. Nie od dzisiaj wiadomo również, że doskonale sprawdza się w tym aspekcie nauka poprzez zabawę, w przypadku przedszkolaków, ale i uczniów klas wczesnoszkolnych. Jak zachęcać dziecko do nauki? Przedstawiamy najbardziej skuteczne sposoby.
Zabawki edukacyjne, które uczą i rozwijają
Rzeczywiście doskonale sprawdzają się zabawki edukacyjne i kreatywne, którymi dziecko jednocześnie się bawi, ale i przy pomocy których wszechstronnie rozwija. Świetnie sprawdza się tutaj filozofia Montessori, która już od jakiegoś czasu zdobywa ogromną popularność w naszym kraju. Chodzi o to, by do każdego dziecka podchodzić indywidualnie, brać pod uwagę jego potrzeby i zainteresowania. To mały uczeń ma wybierać, jaką aktywność będzie realizować, a zadaniem dorosłych jest jedynie kontrola odpowiednich do tego narzędzi. Dzisiaj producenci oferują multum pomocy dydaktycznych, dzięki którym maluch może się bawić, a jednocześnie uczyć. Ci najmłodsi chętnie wykorzystują tablice manipulacyjne i sortery, starsze dzieci chętnie sięgają po puzzle, układanki czy zabawki typu “zrób to sam”. Dla uczniów nowoczesne szkoły oferują projektory multimedialne czy tzw. magic carpet. Ten magiczny dywan oferuje kilkaset różnych gier i zabaw edukacyjnych, do wykorzystywania samodzielnie albo w grupie, zawsze przy uwzględnieniu etapu rozwoju dzieci czy ich indywidualnych potrzeb w zakresie edukacji.
Czy edukacja szkolna jest wystarczająca?
Trzeba brać pod uwagę, że podstawowy system i program edukacji, jaki jest proponowany współczesnym uczniom, nie uwzględnia ich potrzeb, a każde dziecko nie jest traktowane indywidualnie. Widoczne braki coraz częściej przedszkola i szkoły starają się nadrabiać autorskimi programami uzupełniającymi i to one wykazują najlepszą skuteczność. Nauczyciele doskonale wiedzą także, że uczniowie w klasach wczesnoszkolnych potrafią skupić swoją uwagę na teorii jedynie przez 20 minut. To zbyt mało, by zdobywać wiedzę i umiejętności trwale. Nauka poprzez zabawę odbywa się podświadomie, a więc znacznie bardziej trwale. Co więcej, taki system edukacji jest bardziej przyjazny dzieciom. Nie da się też ukryć, że obecna powinna być w ich życiu nowoczesna technologia, bo przecież ta wkracza w nasze życie każdego dnia, wręcz nie da się jej uniknąć.