Jak łatwo się przekonać rozglądając się po okolicy, istnieje wiele różnych odmian metalowych pokryć dachowych, ale wszystkie mają następujące zalety: długowieczność, odporność na zmienne warunki atmosferyczne i wysoką atrakcyjność wizualną. Wybór montażu dachu metalowego to świetna opcja i można to zrobić samodzielnie, wykonując kilka kluczowych kroków. Oto niezbędny przewodnik: montaż blachy trapezowej krok po kroku, czyli, jak zainstalować nowy metalowy dach.
Przed zakupem materiałów upewnij się, że metalowe pokrycie dachowe będzie pasować do Twojego domu. Najłatwiej to zrobić, jeśli wymierzysz przestrzeń i dokonasz pomiarów przed zakupem blachy i gontów. Kiedy już wiesz, jaki rozmiar materiału kupić (w calach), pamiętaj, że nie wszystkie metale są w standardowych rozmiarach, więc na wszelki wypadek dobrze jest mieć trochę więcej w rezerwie.
Montaż blachy trapezowej – krok po kroku
Zmierz swój dach, aby określić, ile paneli jest potrzebnych do instalacji. Niektóre metalowe dachy mają wstępnie przycięte długości, ale jeśli tak nie jest, będziesz potrzebować jakiegoś urządzenia pomiarowego, takiego jak dokładna miara, taśma miernicza, lub niwelator laserowy. Aby uzyskać najlepsze wyniki, użyj drabiny, z której dokonasz dokładnego pomiaru.
Gdy już wiesz, ile paneli będzie wymagał montaż blachy trapezowej, zmierz długość dachu i zamów tę ilość w panelach lub gontach. Zacznij od jednego końca i wykonaj pomiar od góry do dołu za pomocą taśmy mierniczej, aby zmierzyć prawidłowo. W tym momencie zmierz odległość do przeciwległego końca i dodaj te dwa pomiary razem, aby uzyskać całkowitą długość.
Inną ważną wartością, którą warto znać, jest nachylenie — odnosi się to do tego, jak stromo nachylony jest dach, lub innymi słowy, jakie jest jego nachylenie mierzone od płaszczyzny poziomej. Wymagane nachylenie będzie zależeć od rodzaju kupowanego metalowego pokrycia dachowego, ponieważ bardziej strome nachylenie oznacza, że do montażu potrzeba więcej materiału.
Jakich materiałów wymaga montaż blachy trapezowej
Po zmierzeniu dachu następnym krokiem jest zakup wszystkich materiałów i narzędzi, których potrzebujesz, by poprawnie wykonać montaż blachy trapezowej. Najlepiej zapoznaj się z listą narzędzi i materiałów, aby wiedzieć dokładnie, ile materiałów będziesz musiał kupić na podstawie pomiarów dachu.
Blachy dachowe: Są one zwykle dostępne w różnych długościach i można je kupić w postaci arkusza lub wstępnie przyciętych długości.
Metalowe gonty dachowe: Również występują w różnych szerokościach i mają opcję okrągłych kształtów stosowanych na stromych nachyleniach.
Ramy ze stali ocynkowanej: Ramy te są dostępne w różnych rozmiarach i są instalowane jako pierwsze, aby wesprzeć metalowe panele.
Zanim rozpoczniesz montaż blachy trapezowej
Jesteś gotowy do usunięcia starego dachu. W zależności od tego, jak został zainstalowany, może to być tak proste, jak odkręcenie śrub lub gwoździ i podciągnięcie gontów. Jeśli jednak Twój obecny dach ma konstrukcję z rąbkiem stojącym (co wymaga spawania), będziesz musiał przeciąć niektóre panele, zanim będziesz mógł wykonać nowy montaż blachy trapezowej. Po zdjęciu starego dachu możesz przymocować nową ramę na miejscu. Jeśli istnieje jakiekolwiek uszkodzenie strukturalne, należy to zrobić w pierwszej kolejności. Zapewni to solidną podstawę do mocowania metalowych paneli lub gontów i zabezpieczania ich za pomocą gwoździ, śrub lub zszywek (w zależności od rodzaju instalowanego materiału).
Po zainstalowaniu ramy możesz zainstalować okapnik. Okapnik to pasek metalu, który wystaje poza wszelkie łączenia między panelami dachowymi i zapobiega przedostawaniu się wody przez szczeliny w materiale lub ściekaniu na ściany poniżej.
Teraz możesz przystąpić do montażu paneli metalowych lub gontów. Aby to zrobić, najpierw przymocuj paski stalowej ramy ocynkowanej do krawędzi dachu, aby uzyskać stabilność, a następnie użyj gwoździ, śrub lub zszywek (w zależności od rodzaju), aby zabezpieczyć je na miejscu przed przejściem do następnego rzędu materiału. Jeśli instalujesz metalowe gonty, będziesz chciał zainstalować wsporniki przykręcane. Pomagają one zachować bezpieczny kształt dachu, a także umożliwiają przymocowanie wszelkich wstępnie przyciętych odcinków, które mogą być dostępne (oszczędzając Ci mierzenia każdego kawałka osobno).