Co to jest holter ciśnieniowy i w czym może pomóc

Co to jest holter ciśnieniowy i w czym może pomóc

Holter ciśnieniowy to małe, zasilane z małego akumulatora urządzenie medyczne, które mierzy aktywność serca, taką jak częstość i rytm skurczu. Twój lekarz może poprosić cię o przeprowadzenie takiego testu, jeśli potrzebuje więcej informacji o funkcjonowaniu twojego serca, niż może dać zwykłe badanie elektrokardiogramem (EKG).

Dwudziestoczterogodzinne monitorowanie metodą Holtera to ciągły test, który rejestruje tętno i rytm serca przez cały czas – 24 godziny na dobę. Monitor Holtera nosi się zwykle przez 12 do 48 godzin, wykonując normalne codzienne czynności. To urządzenie ma elektrody i przewody elektryczne, które zakłada się dokładnie tak samo, jak te, w które wyposażony jest zwykły elektrokardiogram. Istotne jest, że przewodów jest mniej. Może rejestrować nie tylko tętno i rytm serca, ale także ból w klatce piersiowej lub objawy nieregularnego bicia serca bądź arytmii.

Testy holterowskie są czasami nazywane elektrokardiografią ambulatoryjną. Istnieją też inne rodzaje urządzeń, których można używać do pomiaru aktywności serca przez dłuższy czas.

Kiedy należy przeprowadzić holter ciśnieniowy

EKG to test medyczny, który służy do pomiaru tętna i rytmu. To badanie może służyć również do wyszukiwania innych nieprawidłowości, które mogą wpływać na normalne funkcjonowanie serca. Podczas EKG elektrody są umieszczane na klatce piersiowej, aby sprawdzić rytm serca. Może się jednak okazać, że występują nieregularności rytmu serca, które nie pojawiają się w czasie wykonywania badania, ponieważ pacjent jest podłączony do urządzenia tylko przez bardzo krótki czas.

Nieprawidłowość i nieregularność rytmu serca i inne rodzaje objawów sercowych mogą pojawiać się i zanikać. Do zarejestrowania tych zdarzeń niezbędny jest monitoring przez dłuższy czas. Holter ciśnieniowy pozwala lekarzowi zobaczyć, jak działa serce badanego pacjenta w dłuższej perspektywie. Nagrania wykonane przez monitor pomagają lekarzowi określić, czy serce otrzymuje wystarczającą ilość tlenu i czy impulsy elektryczne w sercu są opóźnione lub przyspieszone. Te nieregularne impulsy mogą być określane jako arytmie lub nieprawidłowe rytmy serca.

Jeśli pacjent jest leczony z powodu problemów z sercem, noszenie monitora może pomóc lekarzowi określić, czy zalecony lek działa i czy należy wprowadzić zmiany. Może również pomóc im zrozumieć, dlaczego występują inne objawy nieregularnego bicia serca, takich jak zawroty głowy, omdlenia lub uczucie kołatania serca.

Jak działa holter ciśnieniowy

Monitor Holtera jest małym i lekkim urządzeniem. Jest nieco większy niż talia kart do gry. Do monitora jest podłączonych kilka przewodów. Przewody łączą się z elektrodami, które są umieszczane na skórze klatki piersiowej za pomocą żelu przypominającego klej. Metalowe elektrody przenoszą aktywność serca przez przewody do monitora Holtera, gdzie jest zapisywana.

Na szyi nosi się mały pokrowiec, w którym znajduje się sam holter ciśnieniowy. Ważne jest, aby w okresie testowania trzymać monitor blisko ciała, aby upewnić się, że odczyty są dokładne. Lekarz pokaże, jak ponownie przymocować elektrody, jeśli poluzują się lub spadną w okresie testowania. Pacjent otrzymuje instrukcje wyjaśniające, jak dbać o monitor i czego nie robić w trakcie jego noszenia. Ważne jest, aby unikać kąpieli, prysznica i pływania podczas noszenia monitora.

Zachęcamy do wykonywania wszystkich normalnych czynności podczas 24-godzinnego testu Holtera. Pacjenci proszeni są również o zapisanie swoich działań w zeszycie. Pomoże to lekarzowi określić, czy zmiany w czynności serca są związane z zachowaniami i ruchami.

Samo noszenie monitora Holtera nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Jednak taśma lub kleje, które mocują elektrody do skóry, mogą u niektórych osób powodować łagodne podrażnienie skóry. Dobrze jest poinformować technika, który mocuje monitor o uczuleniu na jakiekolwiek taśmy lub kleje.

Całodobowy test holterowski jest bezbolesny. Należy jednak rejestrować wszelkie bóle w klatce piersiowej, szybkie bicie serca lub inne objawy sercowe, które wystąpią podczas okresu testowego.

Dodaj komentarz