Łąkotka – zadbaj o staw kolanowy

Łąkotka – zadbaj o staw kolanowy

Łąkotka jest jednym z najważniejszych elementów stawu kolanowego. Uznawana za niezwykle delikatną, a z drugiej strony stale narażaną na intensywną eksploatację część kończyn dolnych. To przecież kolano utrzymuje nie tylko ciężar prawie całego ciała, ale sprawia również, że jesteśmy w stanie prawidłowo się poruszać i prowadzić aktywność fizyczną.

Uznaje się, że kontuzje związane z uszkodzeniem łąkotki zdarzają się przede wszystkim sportowcom, w tym kolarzom czy kulturystom. Okazuje się jednak, że ten element stawu kolanowego ulega destrukcji również u osób, które nie uprawiają żadnego sportu. Poznaj przyczyny kontuzji kolana i sprawdź, jak im zapobiegać.

Dlaczego dochodzi do uszkodzenia łąkotki?

Przede wszystkim za kontuzje odpowiedzialny jest ciężar ciała. To dlatego operacja łąkotki przeprowadzana jest znacznie częściej u osób z nadwagą bądź otyłością. Urazy stawu kolanowego mogą być również mechaniczne, a im bardziej intensywna jest nasza aktywność fizyczna, tym ryzyko jest większe.

Warto również podkreślić, że łąkotka może ulegać destrukcji w wyniku naturalnego procesu starzenia się organizmu albo chorób, które mają wpływ na jej nieodpowiednie funkcjonowanie. Tutaj zaliczyć można reumatyzm, ale nierzadko także osteoporozę.

Jak zapobiegać urazom łąkotki?

Niestety, nie ma jednego sposobu na to, by operacja łąkotki została całkowicie wykluczona. Nie ma też w 100% sprawdzonych metod profilaktycznych. Wiadomo na pewno, że łąkotka nie jest w stanie samodzielnie się regenerować, dlatego już pierwsze objawy jej nieprawidłowego funkcjonowania trzeba potraktować poważnie.

Co więcej, dolegliwości ze strony stawu kolanowego, w tym łąkotki nie da się bagatelizować. Urazy mechaniczne powodują silny ból, a w konsekwencji niemożność poruszania się. W przeważającej części przypadków wystarczy unieruchomienie kolana, rehabilitacja bądź zwalczenie stanu zapalnego farmakoterapią, ale ortopedzi mówią też o zabiegach operacyjnych kolana.

Urazy łąkotki można niwelować poprzez zminimalizowanie aktywności fizycznej. Wiele zależy jednak od rodzaju uszkodzenia i przyczyny. Osoby z nadmiernymi kilogramami powinny jak najszybciej wdrożyć dietę odciążającą, a lekkość ciała z całą pewnością przyniesie ulgę zmęczonym stawom kolanowym. Sportowcy, którzy nadwyrężają kolana podczas treningów, muszą zakładać specjalne ochraniacze na tę partię ciała. Nie dają one całkowitej pewności zachowania zdrowia, ale na pewno minimalizują ryzyko powstawania kontuzji.

Dodaj komentarz