Pas smokingowy – kiedy się go zakłada?

Pas smokingowy – kiedy się go zakłada?

Wśród męskich strojów wizytowych standardem jest garnitur, a więc marynarka, spodnie i koszula, czasami z krawatem, czasami bez. Krawat okazjonalnie zastępuje się muszką. Nie można też zapominać o takich akcesoriach, jak spinki do mankietów czy krawata oraz poszetka. Ciekawym i być może jednym z mniej znanych akcesoriów do męskich strojów wizytowych jest pas smokingowy, nazywany także pasem hiszpańskim.

Jest z pewnością wielu mężczyzn, którzy nigdy takiego pasa nie nosili. W takim razie, do czego on służy? O czym pamiętać, kiedy już zdecydujemy się go kupić? Doradzamy!

Zastosowanie pasa smokingowego

Pas smokingowy to tradycyjny element, jak sama nazwa wskazuje, smokingu. Wykorzystuje się go ponadto w garniturach ślubnych, aby dodać im jeszcze więcej elegancji. Smoking, wraz z szykownym pasem, uważany jest za strój o jeszcze większym “kalibrze” niż zwykły garnitur.

W związku z tym zakładany jest z reguły właśnie na śluby, ale też na przykład podczas wycieczek do opery czy eleganckich bali. To ciekawe rozwiązanie dla panów, którzy chcą zrobić naprawdę dobre wrażenie w towarzystwie i wyróżnić się z tłumu.

O czym pamiętać, kupując pas smokingowy?

Wybierając odpowiedni pas smokingowy, należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby był on wykonany z wysokiej jakości materiału. Dzięki temu nie tylko będzie wygodniejszy w noszeniu i trwalszy, ale też będzie znacznie lepiej wyglądał. Popularnym rozwiązaniem są pasy z półmatowego poliestru, które charakteryzują się atrakcyjną ceną, a przy tym już z daleka robią wrażenie.

Pasy smokingowe pozwalają na kilkanaście-kilkadziesiąt centymetrów regulacji, w związku z czym widuje się je zazwyczaj jedynie w dwóch rozmiarach: standardowym oraz XXL. Nie powinno więc być dużego problemu z wybraniem właściwego. Ponadto poszczególne modele mogą różnić się kolorami i wzorami. Bardzo klasycznym wyborem jest czarny pas smokingowy, ale dostępnych opcji jest znacznie więcej. Można wśród nich wyróżnić chociażby biały i czerwony. Niekiedy sprawdzić się mogą również mniej standardowe barwy, takie jak różowy, zielony czy żółty. Wiele zależy od okazji, a także od koloru smokingu lub garnituru i innych dodatków.

Z zasady pas smokingowy oraz mucha (ponieważ taki pas łączy się z muchą, a nie krawatem) powinny być tego samego koloru. W zależności od preferencji, można wybrać muchę slim lub zwykłą. W związku z tym, że te dwa elementy muszą mieć dokładnie tę samą barwę i fakturę, aby dobrze się ze sobą komponowały, często sprzedaje się je w zestawie, dołączając do niego z reguły również poszetkę. W ten sposób wszystko będzie wyglądało maksymalnie elegancko i nic nie będzie się ze sobą gryzło.

Dodaj komentarz