Wyjątkowe wina francuskie

Wyjątkowe wina francuskie

Czy zdarzyło ci się kiedyś przywieźć z wakacji niesamowite produkty spożywcze, za których smakiem tęsknisz do dziś? Niestety, czasami nawet dokładnie te same napoje, słodkości i inne regionalne przysmaki w domu nie smakują tak dobrze, jak w podróży. Nie jest bowiem tajemnicą, że na nasze zmysły ma wpływ także otoczenie. Jednak wybór sprawdzonych marek i specjałów pochodzących z różnych stron świata pozwala choć na chwilę przenieść się do innych krain. Idealnym przykładem są wina francuskie, uwielbiane przez koneserów.

Francuskie uprawy

Francja jest światowym liderem produkcji wina – w kraju obserwuje się wręcz zjawisko jego nadprodukcji. Ze śródziemnomorskich krain wywodzą się znane wszystkim smakoszom odmiany winorośli, a zarazem nazwy trunków, takie jak chardonnay czy merlot. Regiony winiarskie znajdują się przede wszystkim w środkowej części kraju, a także na południu. Należą do nich chociażby Bordeaux, Burgundia i Prowansja. Uprawie winorośli sprzyja zróżnicowany klimat, krajobraz oraz rodzaj tamtejszej gleby.

Wina francuskie to jedne z najbardziej znanych i cenionych trunków na całym świecie. Młodzi ludzie z wielu europejskich krajów rezerwują loty do Prowansji, Bordeaux czy Alzacji, aby wziąć udział w tamtejszych winobraniach. Jest to dla nich nie tylko forma zarobku, ale także szansa na zawarcie nowych znajomości i spróbowanie francuskich specjałów. 

Czym wyróżniają się wina francuskie?

Wina francuskie dzieli się na wiele kategorii. Są wśród nich między innymi trunki regionalne i stołowe. W kraju powstają zarówno najbardziej popularne i dostępne na całym świecie alkohole, jak i niezwykle drogie, wyjątkowe trunki. Wspomniane już czynniki geograficzne wpływają na ich jakość i różnorodność. Winiarnie na całym świecie próbują odtworzyć panujące we Francji warunki, jednak nic nie jest w stanie zastąpić tamtejszego klimatu, a także doświadczenia francuskich enologów (winiarzy).

Gdzie kupić dobre wina francuskie?

Niestety, nie każdy z nas ma możliwość wyjazdu do Francji. A nawet gdybyśmy udali się do tego kraju i wypakowali winem francuskim całe walizki, nasz zapas kiedyś się skończy. Dlatego warto szukać zaufanych dostawców, importerów i sklepów internetowych, takich jak Smaki z Włoch. Choć jego nazwa może cię zmylić, znajdziesz tam także specjały z innych stron świata, w tym także wina francuskie. Białe, czerwone, musujące, słodkie, wytrawne… dzięki szerokiemu asortymentowi sklepu, możesz wybrać swoje ulubione produkty. Będą one także świetnym pomysłem na prezent dla wielbicieli jakościowego alkoholu.

Dodaj komentarz