Czym czyścić złoto? Najlepsze sposoby na czyszczenie złotej biżuterii

Czym czyścić złoto? Najlepsze sposoby na czyszczenie złotej biżuterii

Złoto to jeden z najdroższych metali szlachetnych. Biżuteria wykonana ze złota nie należy do najtańszych, jednak cena idzie w parze z jakością. Biżuteria wykonana z tego metalu jest bardzo wytrzymała i może służyć nam przez wiele lat. Właśnie dlatego pierścionki zaręczynowe i obrączki ślubne są najczęściej wykonane ze złota. Jednak tak jak pozostałe ozdoby, noszona codziennie może po prostu się pobrudzić, a nawet pokryć nieestetycznym nalotem, który odbierze jej blask. Czym czyścić złoto, aby cały czas prezentowało się wyjątkowo? Podpowiadamy!

Czym czyścić złoto i jak to robić?

Złoto możesz wyczyścić u jubilera, ale także samodzielnie bez większych problemów. Poznaj najlepsze sposoby na czyszczenie złota.

Płyn do mycia naczyń

Złotą biżuterię możesz z łatwością umyć za pomocą zwykłego płynu do naczyń. Do miski z wodą nalej kilka kropel płynu i wymieszaj roztwór. Następnie włóż tam złotą biżuterię, która pokryta jest brudem i matowym osadem. Po takiej kilkuminutowej kąpieli złoto powinno wyglądać o wiele lepiej niż wcześniej. Pamiętaj, tylko aby dokładnie opłukać umyte przedmioty i osuszyć je miękką ściereczką.

Mydło

Jeśli Twoje złote obrączki są pokryte brudem np. z tłuszczu, to wymocz je w wodzie z dodatkiem kilku kropel mydła w płynie. Ten sposób powinien zadziałać podobnie do poprzedniego, w którym biżuterię trzeba zamoczyć w płynie do mycia naczyń. Taka kąpiel nie zaszkodzi złotym przedmiotom, dlatego możesz je pozostawić w takim roztworze nawet kilka godzin.

Soda oczyszczona

Znalazłeś bardzo starą złotą biżuterię, która powoli zaczęła zachodzić rdzą? Możesz się jej pozbyć przy pomocy popularnej sody oczyszczonej. Do niemetalowej miski włóż folię aluminiową, tak aby przykrywała dno. Następnie wlej do niej szklankę gorącej wody i wsyp 2 łyżeczki sody oczyszczonej i 2 łyżeczki soli kuchennej. Mieszaj wodę do momentu, aż sypkie składniki się rozpuszczą. Następnie włóż złotą biżuterię do wody i czekaj, aż złota biżuteria się oczyści. W zależności od tego, w jakim stanie wcześniej była może to zająć nawet kilka godzin. Po takim zabiegu wyjmij ozdobę i opłucz ją chłodną wodą i wypoleruj miękką ściereczką.

Ocet i cytryna

Złotą biżuterię możesz przetrzeć octem lub rozkrojoną cytryną i zostawić na kilka godzin. Po tym czasie należy opłukać biżuterię i wypolerować ją miękką ściereczką. Dzięki temu sposobowi Twoja ulubiona złota biżuteria odzyska dawny blask i będzie prezentować się jak nowa.

Jak wyczyścić złoty pierścionek z cyrkoniami?

Złotą biżuterię z dodatkami należy czyścić trochę inaczej niż samo złoto. Ozdób z cyrkoniami i innymi kamieniami nie można zanurzać w wodzie, ponieważ może ona rozpuścić klej, który łączy kamień ze złotem i po prostu zacznie on odpadać. Jeśli chcesz tego uniknąć, to ozdoby z cyrkoniami lepiej czyść za pomocą wilgotnej szmatki zamoczonej w specjalnym roztworze.

Jak wypolerować złoto?

Jeśli regularnie będziesz dbać o złote przedmioty, to stale będą wyglądały dobrze. Prócz czyszczenia złota warto raz na jakiś czas je wypolerować. Zobacz jak zrobić to w prawidłowy sposób:

 • Do miski z sodą oczyszczoną i płynem do naczyń włóż złotą biżuterię i pozostaw ją tam na kilka minut.
 • Delikatnie wyczyść ozdoby szczotką z miękkim włosiem.
 • Opłucz biżuterię pod bieżącą wodą.
 • Osusz złoto miękką ściereczką, która nie zarysuje powierzchni.
 • Polerowanie zakończ przetarciem złotej biżuterii ściereczką jubilerską.

Po wyczyszczeniu i wypolerowaniu Twoja biżuteria będzie prezentować się młodziej i odzyska dawny blask.

Jak czyścić złotą biżuterię za pomocą przedmiotów gospodarstwa domowego?

Złotą biżuterię można czyścić różnymi przedmiotami gospodarstwa domowego.

Najczęstszym sposobem czyszczenia złotej biżuterii jest użycie wspomnianego wyżej mydła i wody. Istnieje jednak kilka innych sposobów, z których możesz skorzystać, jeśli nie masz dostępnego mydła lub wody. Jednym ze sposobów jest użycie alkoholu do wycierania, który rozpuści oleje i brud z powierzchni biżuterii, nie uszkadzając jej. Innym sposobem jest użycie pasty do zębów. Spowoduje to również usunięcie olejów i brudu z powierzchni biżuterii, ale także pomoże wypolerować metal, aby znów wyglądał na lśniący.

Szczoteczka do zębów to kolejny powszechny przedmiot gospodarstwa domowego, którego można używać do czyszczenia biżuterii. Włosie szczoteczki do zębów jest wystarczająco miękkie, aby nie zarysować powierzchni złotej lub srebrnej biżuterii, ale wystarczająco mocne, aby usunąć brud z delikatnych kamieni i szczelin w metalu. Jest również łatwy do znalezienia w każdym domu i niedrogi w porównaniu z innymi opcjami z tej listy.

Jak często czyścić biżuterię?

Biżuteria to bardzo osobisty przedmiot, o który należy dbać. Aby zachować oryginalny blask i połysk biżuterii, należy ją regularnie czyścić.

Częstotliwość czyszczenia zależy od rodzaju posiadanej biżuterii. Na przykład złoto i srebro należy czyścić co najmniej dwa razy w roku, a perły można czyścić nawet raz w miesiącu.

Sposobów na czyszczenie biżuterii w domu jest wiele, ale najlepiej jest skorzystać z profesjonalnej pomocy, jeśli chcesz mieć pewność, że jest ona dokładnie wyczyszczona.

Jaki jest najlepszy sposób na przechowywanie swojej cennej biżuterii, aby pozostała błyszcząca i jasna?

Biżuteria jest zwykle wykonywana z metali szlachetnych, takich jak srebro, złoto, platyna, miedź czy pallad. Metal określi, jak często będziesz musiał czyścić swoją biżuterię, aby z czasem pozostała błyszcząca i jasna.

Niektóre metale są bardziej wrażliwe niż inne, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas ich przechowywania. Należy również unikać noszenia biżuterii podczas pływania lub wykonywania innych czynności, w których metal czarnieje.

Aby Twoja biżuteria pozostała błyszcząca i jasna, przechowuj ją w ciemnym i chłodnym miejscu – najlepiej w specjalnej szkatułce.

49 Comments

 1. Pingback: spear lt
 2. Pingback: sig sauer p365
 3. Pingback: Vale cap de hoje
 4. Pingback: mossberg
 5. Pingback: pewe69
 6. Pingback: Parasol voet
 7. Pingback: bonanza178
 8. Pingback: bonanza178
 9. Pingback: mejaqq
 10. Pingback: Texas gun trader
 11. Pingback: recruitment
 12. Pingback: rajabandarq
 13. Pingback: nagaqq
 14. Pingback: Mushroom Farm
 15. Pingback: 40fakes.com
 16. Pingback: qiu qiu
 17. Pingback: SpadeGaming
 18. Pingback: buy benelli guns

Dodaj komentarz