Jakie czynniki motywują do pracy?

Jakie czynniki motywują do pracy?

Praca jest jednym z ważniejszych elementów życia każdego człowieka. Spędza się w niej dużą część dnia, a zajmowana przez nas pozycja, a w związku z nią zarobki i prestiż społeczny, determinują przynajmniej w pewnym stopniu jakość naszego życia. Mimo to bywa, że ciężko się do niej zmotywować, co jest kluczowe dla efektywności pracownika, a także dla ochrony przed wypaleniem. Jak można się domyślić, każdą osobę motywują różne, często skrajnie odmienne czynniki.

Komfort pracy

Praca, w której czujemy się dobrze i współpracujemy z ludźmi, których lubimy, to taka, do której chętniej będziemy przychodzili. Miła atmosfera czy wygodne stanowisko pracy to czynniki, które mogłyby nie wydawać się kluczowe, ale znacznie wpływają na nasze chęci i efektywność. Różnicę może zrobić nawet dobry fotel czy sprawnie działająca klimatyzacja. Jeśli nie czujemy się doceniani i rano nie chcemy wstać z łóżka, a wręcz idziemy do pracy już zestresowani nadchodzącym dniem, ciężko nam będzie zmotywować się do działania. Spadać będą nasze wyniki, a także nasze samopoczucie. Za to jeśli w pracy czujemy się szanowani i doceniani przez pracodawcę, rośnie nasza produktywność.

Ambicja

Dla wielu ludzi priorytetem jest pięcie się po szczeblach kariery. Chcąc awansować na wyższe stanowiska i zarabiać więcej pieniędzy, są skłonni pracować z maksymalnym zaangażowaniem i poświęceniem, często kosztem innych aspektów życia. Wizja świetlanej przyszłości motywuje ich bardziej, niż cokolwiek innego. Każda premia, podwyżka czy bonus jest celem, dla którego warto angażować się w pracę i dawać z siebie wszystko, co tylko możliwe. Nie zawsze chodzi jednak tylko o pieniądze – niektórzy pragną po prostu sukcesu, pochwał i bycia lepszym niż inni.

Uzyskiwanie nowych umiejętności

Praca często daje możliwość rozwijania swoich umiejętności i pogłębiania wiedzy na tematy, którymi być może w innym przypadku byśmy się nie zainteresowali. Uzyskiwanie kolejnych certyfikatów, sprawności, czy pogłębianie swoich zdolności interpersonalnych i rozwijanie znajomości języków obcych może niejedną osobę zmotywować do pracy http://twoja-motywacja.pl/blog/co-motywuje-do-pracy/. Wielu pracodawców zdaje sobie z tego sprawę i oferuje szeroki pakiet szkoleń dla swoich pracowników. Samorealizacja i rozwój osobisty w ostatnich latach zyskują wśród ludzi coraz większą popularność, a praca może być istotną ich częścią.

Motywować się do pracy można na różne sposoby, zależne od indywidualnych skłonności, charakteru czy priorytetów. Ważne jest, żeby nawet jeśli nie pracujemy w wymarzonym zawodzie, znaleźć odpowiedni dla siebie czynnik motywujący. W przeciwnym wypadku praca może stać się dla nas torturą.

4 Comments

  1. Pingback: casino
  2. Pingback: Cartel oil company

Dodaj komentarz