Implanty to ciekawa alternatywa dla protez. Mogą zastępować pojedyncze zęby lub całe rzędy. Pacjent po takim zabiegu nie musi zmagać się z ruchomymi elementami, które nie zawsze są wygodne, tworzą ryzyko otarć, zdarza się, że wypadają i po prostu są problematyczne. Z implantami można żyć tak, jak z naturalnymi zębami. Tak samo się je czyści, w taki sam sposób nimi gryzie i przeżuwa. Choć istnieje kilka przeciwwskazań do zabiegu wszczepienia implantu, to jest to polecana metoda na uzupełnienie braków w uzębieniu.
Kiedy nie można zrobić implantu?
Istnieje kilka przesłanek, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu wstawienia implantów. Odradza się podejmowania decyzji o implantach kobietom w ciąży oraz osobom, które żyją z nieleczonymi chorobami, na przykład z cukrzycą czy tarczycą. Do absolutnie bezwzględnych przeciwwskazań należą wszelkie choroby kości, jak i kości w fazie rozwoju. Dlatego osoby poniżej osiemnastego roku życia nie mogą skorzystać z możliwości wykonania implantu. Nie ma możliwości zrobienia ich także przez trwające leczenie onkologiczne lub problemy z sercem – przebyty zawał, choroby serca. Poza tym raczej nie ma powodów do rezygnacji z zabiegu wszczepienia implantu. To metoda uzupełnienia uzębienia, która jest naprawdę wytrzymała i może zastąpić naturalne uzębienie. To inwestycja na długie lata i w piękny wygląd z olśniewającym uśmiechem.
Stan zapalny przy implancie – jak temu zaradzić?
Nawet najlepiej przeprowadzony zabieg wszczepienia implantu może skutkować pojawieniem się stanu zapalnego przy implancie. To nie wina lekarzy, nie są winni także pacjenci. Nie mamy wpływu na jakość tkanek wokół zębów oraz tego, jak zareagują na zmiany. Gdy po zabiegu zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, nie bagatelizuj tego. Zaczerwienienie dziąseł, pojawiające się krwawienie, a nawet nieprzyjemny zapach wydobywający się z okolicy implantu to oznaki, że trzeba interweniować.
Jak nie dopuścić do stanu zapalnego w okolicy implantu?
Niestety czasami pacjenci po zabiegu nie dbają dostatecznie o nowe zęby. Brak podstawowej higieny, czyli szczotkowania i nitkowania zębów może skutkować zapaleniem tkanek znajdujących się wokół zębów. To wszystko przez namnażające się bakterie. O ile nie mają one wpływu na sam implant, tak mogą zrobić sporo szkody wokół niego. Pacjent może także zaszkodzić sobie paleniem papierosów – czasami dziąsła po implantacji źle reagują na dym tytoniowy. Zatem aby nie dopuścić do stanu zapalnego przy implancie trzeba przede wszystkim dbać o higienę jamy ustnej. Najlepiej zaopatrzyć się w szczoteczkę elektroniczną oraz irygator. Pełna higienizacja będzie wówczas gwarantowana. Trzeba także zadbać o suplementację witaminy D. Między innymi wpływa ona na szybsze gojenie się ran po zabiegu. Odpowiednio wcześnie wykryte zmiany da się wyleczyć za pomocą specjalnych preparatów. Wyjmowanie implantu nie będzie konieczne, gdy stadium infekcji nie jest zaawansowane. Warto wykonać taki zabieg w renomowanej klinice, w której pracują specjaliści tak jak w https://implantis.krakow.pl/implanty-zebow/.
Implanty – dlaczego warto się na nie zdecydować?
Równowaga w jamie ustanej to podstawa ładnego wyglądu i komfortowego życia. Pozbawiona zębów twarz wygląda na starszą, zmęczoną, zapadniętą. Nie warto dopuszczać do takiego stanu. Implanty pomagają zachować stabilność uzębienia. Zęby naturalne, które pozostały, nie będą migrowały, gdy odpowiednio jama ustna zostanie wypełniona brakującymi zębami. Nie ma mowy o problemach z gryzieniem czy przeżuwaniem – dzięki implantom można robić to tak, jak przy pomocy zębów naturalnych. Implanty są trwałe. Nie tylko dzięki dobrej jakości materiałom, z których są wykonane, ale także dzięki stabilnej ślubie wkręcanej aż do kości szczęki. Implanty uchodzą za drogie, ale nie powinno to dziwić – jakość samych zębów, jak i badania i przeprowadzenie zabiegu, to wszystko nieco kosztuje. Jednak warto zainwestować każde pieniądze w piękny i pełny uśmiech.
13 Comments