Top 100 książek — sprawdzamy, gdzie ich szukać!

Top 100 książek — sprawdzamy, gdzie ich szukać!

Najlepsze książki wszech czasów. Lektury, które musisz znać. 100 książek, które trzeba przeczytać — moglibyśmy wymienić jeszcze wiele podobnych haseł, które pojawiają się w internecie, tradycyjnej prasie, a nawet są przywoływane na lekcjach języka polskiego. W jaki sposób stworzyć taką listę, czy należy jej ufać i gdzie szukać najlepszych książek? Sprawdźmy!

Lista top 100 książek — co to takiego?

Zapewne zauważyłeś, że ludzie uwielbiają rankingi i oceny. Top 100 książek https://skupszop.pl/ to dopełnienie serwisów internetowych, w których możesz oceniać i komentować przeczytane lektury, a także poznać zdanie krytyków literackich na ich temat. Dzięki takim platformom możliwe staje się wyodrębnienie najciekawszych lektur.

Jeśli dany tytuł ma znaleźć się na liście top 100 książek wszech czasów, musi jednak przejść długą drogę. Zapoznając się z takim zestawieniem, z pewnością zauważyłeś, że nie znajduje się w nim zbyt wiele lektur z ostatniej dekady. Czy to oznacza, że dobre książki już nie powstają? Oczywiście, że nie! Jednak dobre oceny tuż po premierze to za mało, aby określić tytuł jako ponadczasowy.

Co trzeba zrobić, aby trafić do spisu 100 książek, które trzeba przeczytać?

To pytanie zadaje sobie wielu autorów, jednak nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Istnieją natomiast pewne kryteria, którymi kierują się twórcy tych zestawień. Najlepsze książki wszech czasów to tytuły:

  • ponadczasowe, zawierające uniwersalne przesłanie i wartości aktualne nie tylko w momencie powstania książki (np. dzieła Orwella),
  • oryginalne, wyróżniające się kreatywnym pomysłem, nowatorskim stylem lub samodzielnie wykreowanym światem (np. „Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena),
  • dostosowane do czytelników w różnym wieku (na liście znajdziemy zarówno „Opowieści z Narnii”, „Małe kobietki” czy „Dumę i uprzedzenie”, jak i „Lśnienie”),
  • łączące pokolenia lub wywołujące pewien społeczny fenomen (np. ogromne zainteresowanie serią „Harry Potter” autorstwa J.K. Rowling lub nagła fascynacja daną dziedziną nauki za sprawą przeczytanej książki).

Lista top 100 książek stanowi zatem zestawienie tytułów, które wnoszą istotną wartość do świata literatury, są ważne dla czytelników i nie tracą na aktualności z biegiem czasu. Wiele z nich jest także cenną lekcją historii. Współczesne tytuły pojawiają się najczęściej w rankingach tworzonych przez samych czytelników lub użytkowników danego portalu. Część z nich trafia jednak później do ogólnie przyjętego kanonu.

Top 100 książek — gdzie ich szukać?

Pomimo ich ogromnej popularności, nie wszystkie książki znane z rankingów można kupić w tradycyjnych księgarniach. Wyczerpany nakład to jednak tylko jeden z problemów — nowe książki często są stosunkowo drogie, co sprawia, że nie każdy może pozwolić sobie na ich zakup. Rozwiązaniem jest Skupszop — księgarnia internetowa, w której znajdziesz wszystkie interesujące cię tytuły w świetnych cenach. Trafiają się tam również prawdziwe unikaty! Jeśli nie jesteś fanem nowych wydań poszczególnych serii, zapoznaj się z asortymentem dostępnym na stronie skupszop.pl i poszukaj starszych okładek. Już dziś skorzystaj z najlepszego, ekonomicznego sposobu na poznanie top 100 książek wszech czasów!

Dodaj komentarz